A vegetációtüzek már nem csupán a mediterrán országok rémei: az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (EASAC) friss jelentése szerint Közép-Európa, így Magyarország is egyre nagyobb veszélynek van kitéve. A Changing Wildfires című tanulmány szerint a klímaváltozás, az emberi tevékenység és a tájhasználat változásai olyan tűzveszélyes környezetet teremtenek, amelyhez alkalmazkodnunk kell.



A pusztító tűz nem csak délen tombol

Évente 780 millió hektárnyi terület ég le világszerte – ez Ausztrália méretének felel meg. A tüzek egészségügyi, ökológiai és társadalmi hatásai súlyosak, a közvetlen életveszély mellett a füst is komoly egészségkárosodást okozhat. Közép- és Észak-Európa is egyre gyakrabban szenved el súlyos tűzeseteket, hazánkban 2022-ben rekordméretű, több mint 7000 hektárt érintő tűzkárok keletkeztek.

Az emberi tényező dominál

A hazai vegetációtüzek 99%-a emberi mulasztásból vagy gondatlanságból ered. Az eldobott cigarettacsikk, a kontrollálatlan tarlóégetés és a természetben gyújtott tűz mind súlyos kockázatot jelentenek. A tanulmány hangsúlyozza: nem elég oltani – a megelőzésre és a társadalmi szemléletformálásra is komoly hangsúlyt kell fektetni.

Tájhasználat és idegen fajok: rejtett kockázatok

A gondatlan erdőtelepítés – különösen a tűzveszélyes fenyőfajokkal – és az elhagyott mezőgazdasági területek cserjésedése mind fokozzák a gyúlékonyságot. Különösen veszélyeztetettek a wildland–urban interface zónák, ahol a természetes vegetáció közvetlenül érintkezik lakott területekkel.



Tűztudatos Európát sürget az EASAC

A jelentés három kulcsfontosságú javaslatot fogalmaz meg:

  1. Megelőzés és természetvédelem összehangolása – például a tőzeglápok helyreállítása nemcsak ökológiai, hanem tűzmegelőzési szempontból is hasznos.
  2. Okos erdőtelepítés – a fajösszetétel és a tájszerkezet figyelembevétele nélkül az erdősítés több kárt okozhat, mint hasznot.
  3. Tűztudatos társadalom építése – a megelőzés kulcsa a lakosság oktatása, különösen a fiatal generációké.

A tűz természetes része lehet egyes ökoszisztémáknak, de csak akkor, ha a kezelése is természetes ritmushoz igazodik. A jövő kihívása tehát nem a tűz kiiktatása, hanem a vele való tudatos, környezetkímélő együttélés.

Forrás: masfelfok.hu

Indexkép: Tiago Oliveira