Egy különleges gyár működik Kiskunhalason, ahol nem gépek, hanem milliónyi légy végzi a „termelést”. A Csali Hungária Zrt. üzemében naponta több tonnányi csontkukac – vagyis légylárva – készül, amelyet elsősorban horgászcsaliként értékesítenek. A vállalkozás fenntartható módon, állati eredetű hulladék újrahasznosításával dolgozik, és évente több millió darab lárvát juttat el a piacra.


A gyártási folyamat egy zsilipelt légyszobában kezdődik, ahol mintegy 4-6 millió légy él ellenőrzött körülmények között. A világ 1260 légyfajából csak kettőt alkalmaznak: ezek közül az egyik az Angliából származó kék dongólégy, amely háromnaponta akár száz petét is lerak – természetesen döghúsra, amit a lárvák aztán felfalnak.

A petéből kikelő csontkukacokat külön nevelőhelyiségbe viszik, ahol néhány napos fejlődés után begyűjtik őket. A lárvák ezt követően egy szigorú tisztítási folyamaton esnek át: fűrészporral és rázóasztallal választják el róluk a szennyeződéseket, majd hűtőbe kerülnek, ahonnan már közvetlenül a horgászboltokba szállítják őket.

A vállalat figyel a vásárlók igényeire is: a lárvákat háromféle színben festik meg – természetesen környezetbarát ételfestékkel. A cég ügyvezetője, Sinka Antal szerint a csontik népszerűek a horgászok körében, hiszen a „nagy kukaccal nagy halat lehet fogni”.


A kiskunhalasi csontkukacgyár nemcsak a horgászokat szolgálja ki, hanem komoly környezetvédelmi szerepet is betölt: a döglegyek természetes hulladékfeldolgozóként segítenek az állati tetemek eltüntetésében, megelőzve ezzel a fertőzéseket. A gyár így példát mutat arra, hogyan lehet hasznosítani a természet egyik leghatásosabb takarítóit ipari méretekben is.

Forrás: pecaverzum.hu

Indexkép: Pixabay