Egyre többet hallunk az invazív fajokról, a terjedésükben viszont nemcsak a klímaváltozás játszik kulcsszerepet, hanem az emberi tevékenység is. Ez lehet a magyarázata a mosómedvék hazai felbukkanásának is.
Komoly károkat okozhatnak
A Turista Magazin néhány évvel ezelőtt már hírt adott egy mosómedvéről, melyet Sopronkövesden fogtak be. A Gordon névre elkeresztelt állat később a Budakeszi Vadasparkba került, de a felbukkanása baljós előjel lehetett.
Az amerikai kontinensen őshonos állatot még az 1920-as években telepítették be Európa egyes országaiba a prémje miatt, de néhol olyan nagymértékben elszaporodott, hogy a városokba is bemerészkedett. Németországban csaknem félmillióra tehető az állományuk, komoly károkat okozva a lakosságnak. A mosómedvék mindenevők, ennélfogva a városi környezetben található ételbőség miatt vonzza őket az ember közelsége.
Fotó: Pixabay
A mosómedve ugyanis rendszeresen megtámadja a háziállatokat, haszonállatokat, egyes énekesmadarak pedig ki is pusztulhatnak a ténykedése miatt, ahogy ez Németországban be is következett. Ráadásul emberre veszélyes betegségeket is terjeszthetnek, ilyen például a veszettség vagy a férgesség.
Magyarországon szerencsére eddig még nem sok gondot okozott a mosómedve, a felbukkanása is csak eseti jellegű volt, jellemzően a környező országokból jöttek át hozzánk.
Mosómedve tartása otthon
Magyarországon 2010 óta tilos a mosómedve háziállatként való tartása, szaporítása és kereskedelme, mert a szakemberek szerint egy-egy stabil populáció létrejötte után a faj gyorsan elszaporodhat, és invazívvá válhat. A tiltás mellett a már a vadonban élő egyedek vadászata és befogása is lényeges feladat.
Mindezek ellenére mégis előfordulhat, hogy találkozunk vele, sőt akár a padlásra is beköltözhet. Az állattól nem kell félni, viszont nagyon fontos, hogy tájékoztassuk erről az illetékes vadásztársaságot vagy nemzeti parkot, akik gondoskodnak az állat további sorsáról.
Forrás: greendex.hu