A rendkívüli szárazságot végre ismétlődő esők törték meg hazánkban, ám a lehullott víz mennyisége területenként óriási eltérést mutatott. A mezőgazdasági aszály országszerte enyhült, több vidéken megszűnt. Ezen a héten is számítunk csapadékra, erről az Agroinform Időjárás-előrejelzése is ír, jórészt záporos formában, egyenetlen eloszlásban. Ha a prognosztizált mennyiség valóban leesik, a kukorica- és napraforgótermés még elfogadható lehet.
Az időjárás már múlt hétfőn látványosan fordult: az érkező hidegfront szinte mindenütt viharos széllökésekkel, záporokkal és zivatarokkal vonult át. A szél ereje több helyen elérte, sőt meghaladta a 100, sőt néhol a 130 km/h-t, jelentős károkat okozva. A hét első három napján sokfelé zúdult le kiadós csapadék, majd csütörtöktől vasárnapig már csak szórványosan pattantak ki záporok. Összesítésben 20–50 mm közötti eső hullott, rendkívül vegyes eloszlásban. Nyugaton, északnyugaton és néhány heves felhőszakadás által érintett körzetben 50–80 mm is összegyűlt, míg a középső és keleti országrészben helyenként a 20 mm-t sem érte el a heti mennyiség. Ahol 40–50 mm vagy annál több eső esett, ott a felső félméteres talajréteg átnedvesedett, ám a Dunántúl keleti részén, valamint a délkeleti és keleti tájakon továbbra is kritikusan kevés a nedvesség. Ennek ellenére a mezőgazdasági aszály szinte mindenütt mérséklődött, a Dunántúlon jelentős térségben teljesen megszűnt.
Talajnedvesség a felső 50 cm-es rétegben a növények számára hasznosítható mennyiség arányában - Fotó: HungaroMet
A hőmérséklet is szélsőségesen alakult: hétfőn a Dunántúlon már visszaesett, míg a keleti megyékben még 37–38 °C-os csúcsok születtek. Szerdára mindössze 18–23 °C-ig melegedett a levegő, a hét második felében viszont újra erősödött a nappali felmelegedés, vasárnapra ismét 30 °C fölé kúsztak a maximumok.
Az őszi vetések nagy része már a raktárakban pihen, de a még kint lévő táblákat a záporok okozta szemnedvesedés rontja. A nyári növényeket – elsősorban a kukoricát és a napraforgót – a júniusi és július eleji aszály erősen megviselte, a zöldtömeg jóval elmarad a megszokottól. A kukorica jelenleg a címerhányás fázisában jár, a napraforgó pedig teljes virágzásban pompázik. A hét eleji esők sok helyütt életmentőnek bizonyultak, de inkább csupán „tűzoltást” jelentettek. Miskolc környékén – ahol lényegesen kevesebb eső esett – a növények még bírják, a kukoricán már látszanak a csövek, a napraforgótányérok pedig meglepően tetszetősek, viszont a talajvíz hiánya továbbra is szembetűnő, hatalmas repedések jellemzik a táblákat. Ha azonban további jelentős csapadék érkezik, a termés még kielégítő lehet.
A hét első felében a növénylomb az idő 55–90 %-ában vizes vagy nedves volt, ezzel hosszú idő után ismét kedvező feltételek alakultak ki a gombás betegségek számára. A párás levegő ellenben csak rövid ideig tartott.
Április 1-től számítva, 10 °C-os bázison, a kukorica hőösszege jelenleg 750–850 foknap között jár; a magasabb értékek délen, az alacsonyabbak északon mérhetők. A tavalyihoz képest 80–140 foknappal maradunk el, ugyanakkor 10–50 foknappal meghaladjuk a sokéves átlagot, kivéve az északkeleti régiót, ahol kissé alatta vagyunk. A növényzet fejlettsége így a tavalyinál jóval gyengébb, de többnyire átlagosnak mondható.
Ami a kukorica fejlődését illeti, a talajok a márciusi esők nyomán alaposan feltöltődtek, április eleje azonban száraz és hűvös volt, ezért a felszínközeli réteg gyorsan kiszáradt, a talaj 10 °C-os vetési küszöböt csak hónap közepére érte el. Ezt követően csapadékosabb napok jöttek, de záporok formájában, egyenetlen eloszlásban. A délnyugati, középső és északi térségek bőséges vizet kaptak, az Alföldön és a Kisalföld egy részén viszont alig hullott eső, ami nehezítette a kelést, s a szezon mindjárt aszályosan indult. Május második hetétől hűvös, ugyanakkor csapadékszegény idő jött, az Alföld pedig teljesen kimaradt az esőből; ott az aszály kritikusra fordult. Május végén érkezett ugyan egy kiadósabb eső a keleti régiókra, de a június ismét szárazon telt. Medárd sem hozta meg a remélt esőt, így az aszály országossá vált és július első hetében tetőzött. Július második hetében több hullámban érkezett országos csapadék, amely sokfelé „életmentő” volt, de a területi eltérések ezúttal is nagyok maradtak: az ország harmada alaposan megázott (>40 mm), harmada 20–40 mm-t kapott, míg harmadánál alig esett. A hőösszeg májusban összeszedett hátránya júniusra eltűnt, július elején viszont ismét kisebb elmaradás mutatkozott.
Az előttünk álló héten több hullámban óceáni eredetű, mérsékelten meleg és nedves levegő érkezik nyugat felől. Szerdán és csütörtökön várható a legtöbb zápor, zivatar, helyenként tartós eső, a hét végére azonban csökken a csapadékhajlam. A hét során átlagosan 20–30 mm eső hullhat, de záporos jelleg miatt továbbra is nagy térbeli különbségekre számítunk. A talajok eleinte száradnak, majd szerdától sokfelé nő a nedvességtartalom. A keddi kánikulát mérséklődés követi, csütörtökön csupán 20–27 °C-os csúcsértékek valószínűek, míg vasárnapra ismét 30 °C körüli, sőt azt meghaladó maximumok várhatók.
Indexkép: Shutterstock