Az agrárszektor munkavédelmi szempontból, a baleseti veszélyforrások és az egészségkárosító kockázatok lehetősége miatt az egyik legveszélyesebb ágazat.
Gyakran előforduló szabálytalanság, hogy az erőgép védőburkolatát eltávolítják, így a szabadon forgó kardántengely közelében végeznek valamilyen munkát. A kardántengely által okozott balesetek mindig súlyos, ill. halálos kimenetelűek. Leggyakoribb, hogy a kardánkereszt a munkavállaló ruháját elkapja, felcsavarja a dolgozóval együtt.
Az agrárszektor munkavédelmi szempontból az egyik legveszélyesebb ágazat – fotó: pixabay.com
Hasonló veszélyhelyzetet jelent, amikor a bálázógép hajtásmechanizmusa valamilyen akadály miatt megszorul. Ha a gépkezelő szabálytalanul – a motor leállítása és a kardánhajtást kikapcsolása nélkül – kezdi el a hiba elhárítását, akkor az akadály elhárítása után a gép hajtásmechanizmusa váratlanul elindulhat, és a kezelőt behúzhatja.
Szabadban, a nagyfeszültségű (22kV) villamos hálózat közelében történő munkavégzés során elszenvedett áramütéses balesetek oka általában a feszültség alatt álló csupasz szabadvezetékek megközelítéséből, érintéséből adódnak (pl. rakodógép rakodószerkezetével a megközelítési távolságon belül kerülnek a magasfeszültségű vezetékhez).
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a biztonságos munkavégzés legfontosabb lépése a megelőzés.
A Nemzetgazdasági Minisztérium kiadványsorozatával igyekszik megkönnyíteni a gazdálkodók dolgát, ennek soron következő része a most megjelent „MEZŐGAZDASÁGI ERŐGÉPEKKEL ÉS ÖNJÁRÓ MUNKAGÉPEKKEL VÉGZETT MUNKÁK BIZTONSÁGA” című útmutató.
A kiadványban szó esik:
- A mezőgazdasági erőgépekkel és önjáró munkagépekkel végzett munkák szabályairól
- A munkavédelmi üzembe helyezés, időszakos biztonsági felülvizsgálatról
- A személyi feltételekről
- Tanulságos munkabalesetekről
A kiadvány IDE KATTINTVA érhető el.
Forrás: nak.hu
Indexkép: pixabay.com