Szarvasriasztás permettel: új megoldást tesztelnek az alabamai kutatók
Az Egyesült Államok délkeleti részén élő gazdálkodók számára óriási kihívást jelent, hogy kivédjék a szarvasok által okozott terméskárokat. Az Alabamában található Auburn Egyetem kutatói olyan új riasztószert fejlesztettek ki, amely a növények leveleire permetezve védi meg a termést a vadállatoktól – különösen a gyapot- és szójaföldeken. Bár a termék még fejlesztés alatt áll, a kutatók szerint már most hatékonynak bizonyult.
Túl sok szarvas, túl nagy kár
A természetes környezetben átlagosan 30–45 szarvas él négyzetmérföldenként arrafelé. Az auburni tesztfarmon viszont négyszer ennyi – körülbelül 150 egyed – található ugyanekkora területen. Ez hatalmas nyomást jelent a növényállományra. Egy friss felmérés szerint egy szarvas évente átlagosan 597 hektár gyapotot vagy 439 hektárnyi szójaföldet károsít – ez jelentős gazdasági veszteséget jelent a gazdák számára.

Fotó: Pixabay
Kísérletek a védelemre: a romlott tojástól a napkenderig
A kutatók számos megoldással próbálkoznak, többek között emberi hajjal, birkazsírral és romlott tojással – ezek közül több anyagot közvetlenül a növényekre permeteznek, másokat a mező határán helyeznek el. Az eddigi legígéretesebb megoldás azonban az új permetezőszer, amelyet közvetlenül a növények leveleire juttatnak ki. Ez a szer még nem kapható a kereskedelemben, de a fejlesztés jól halad.
Szegélynövények – természetes csapdaként működnek
Egy másik sikeres védekezési módszer a szegélynövények alkalmazása. Ezeket a növényeket a fő haszonnövények köré ültetik, és céljuk, hogy eltereljék a szarvasokat a fő termésről. A kutatók szerint a szezámmag nem vált be, mert a szarvasok nem érdeklődtek iránta, viszont a sziki kender már annál inkább – olcsó, és jobban vonzza az őzeket, mint például a gyapot vagy a szója.
Egy alabamai gazdálkodó például 12 méter széles szikikender-szegélyt telepített a gyapotföldje köré. A kísérlet meglepően jól sikerült: mindössze két hektárnyi kárt szenvedett a gazdaság, mivel az őzek inkább a szegélyen legeltek.
Forrás: farmprogress.com
Indexkép: Pixabay