A növekvő globális vízhiánnyal szemben a modern öntözési technikák elengedhetetlenné váltak a mai kor mezőgazdasági gyakorlatának fenntartásához. Ezek a technológiák a hatékonyságot, a pontosságot és a különféle termesztési körülményekhez való alkalmazkodóképességet hangsúlyozzák.
Modern öntözési rendszerek – fotó: Poliext Kft.
Precízió és rugalmasság
A mikro-öntözőrendszerek alacsony nyomáson működnek, és a vizet kis fúvókákon keresztül juttatják ki, amelyek a csepegtető öntözéshez képest nagyobb talajfelületre szórják a finom cseppeket. Ez a módszer szélesebb talajfelületet nedvesít, így különösen hasznos a gyümölcsösökben, ahol célunk a gyökérzóna növelése, és a lombkorona mikroklímájának kezelése kritikus fontosságú.
A mikro-öntözőrendszerek alacsony nyomáson működnek, és a vizet kis fúvókákon keresztül juttatják ki – fotó: Rivulis
A mikroöntözőket széles körben alkalmazzák például alma, körte és csonthéjas gyümölcsök esetében. A telepítés évétől kezdve egészen az ültetvény utolsó évéig használható akár ugyanaz a szórófej, hiszen egy alkatrész megváltoztatásával a szórási képet bármilyen korú és igényű fához igazíthatjuk.
Az öntözésen túl a mikroöntözők a fagyvédelem és a lombkorona hűtésének hatékony eszközei is lehetnek – fotó: Rivulis
Az öntözésen túl a mikroöntözők a fagyvédelem és a lombkorona hűtésének hatékony eszközei is lehetnek. A légköri aszályra hajlamos területeken ködölő rendszerek telepítése javasolt a párolgásos hűtés érdekében, csökkentve a növényt és a gyümölcsfürtöket ért károkat.
Szőlőültetvényekben például a ködképző rendszerek bizonyítottan jelentősen csökkentik a bogyók hőmérsékletét hőhullámok idején, ezáltal védve a gyümölcs minőségét és a terméshozamot.
Más rendszerekkel kombinálva – például szélgépekkel – ezek az öntözők alkalmasak bizonyos szintű fagyvédelemre is. A fagyos éjszakákat megelőzően, a talaj beöntözésével hő szabadul fel, melyet az ültetvényt körbe ölelő légtömeg mozgatásával hasznosíthatunk.
Bár a csepegtető öntözésnél kevésbé elterjedt, a mikroöntözőket a zöldségtermesztésben is használják olyan növényeknél, amelyek sikeres termesztéséhez a felülről történő öntözés
a célszerű vagy ahol a kelesztő öntözés elengedhetetlen. Alkalmazhatóak faiskolákban és üvegházakban is a palánták öntözésére és a páratartalom szabályozására egyaránt.
Minőségvezérelt megoldások
A csepegtető öntözés bevezetése nagyban hozzájárult az intenzív gyümölcsösök létrejöttéhez. A modern, nagy sűrűségű, törpe alanyokkal rendelkező gyümölcsösök nagymértékben támaszkodnak a csepegtető rendszerekre az optimális talajnedvesség és tápanyag-ellátottság fenntartása érdekében. Mivel ezekben a rendszerekben a fák gyökérzónája sekély, sűrű, a csepegtető öntözés lehetővé teszi a vízkijuttatás pontos szabályozását, csökkentve a vízstresszt és elősegítve az egyenletes növekedést.
Alkalmazhatóak faiskolákban és üvegházakban is a palánták öntözésére és a páratartalom szabályozására egyaránt – fotó: Rivulis
A csepegtető öntözés támogatja a tápanyagutánpótlást is, lehetővé téve a termelők számára, hogy a műtrágyát közvetlenül az öntözéssel egyidőben juttassák ki. Ez javítja a tápanyagfelvétel hatékonyságát és csökkenti a műtrágyaveszteséget, hozzájárulva a fenntartható gazdálkodáshoz.
Szőlőültetvények esetében a csepegtető öntözés a legelterjedtebb módszer a növények víz utánpótlására. Különböző öntözési stratégiák (pl. deficit öntözés) használatával a gazdálkodók befolyásolni tudják a bogyók méretét, cukortartalmát és minőségét. Egyre több tanulmány és kísérlet bizonyítja, hogy a szőlőtőkék megfelelő öntözése javítja a termés minőségét.
Mivel ezek a rendszerek csak a talajt vagy a gyökérzet közvetlen környezetét nedvesítik, a lombozatot pedig végig szárazon tartják, a gombás és egyéb kórokozók felszaporodását is nehezítik, ezáltal hozzájárulva a termés mennyiségének növeléséhez.
Az IoT (Eszközök internetes hálózata) integrálása ezekbe a rendszerekbe szintén jelentős fejlemény. A talajnedvesség-érzékelők és az időjárási adatok integrációja lehetővé teszi az öntözési ütemezések automatizálását, az adott körülményekhez való valós időben történő igazítás lehetőségével.
Hatékonyság nagy területen
Bár mind a mikro -, mind a csepegtető öntözőrendszerek kiemelkednek a vízhatékonyság terén, alkalmazásuk különbözik. A mikroöntözők nagyobb talajfelületet fednek le, és nem csak öntözésre alkalmasak, így ideálisak a változó éghajlatú gyümölcsösök és szőlőültetvények számára. A csepegtető öntözés azonban páratlan pontosságot biztosít a víz- és tápanyagkijuttatásban, különösen alkalmas intenzív ültetvények és vízhiányos, illetve dombos területek kezelésére.
A Layflat-es rendszer kiváló megoldás lehet a gazdáknak – fotó: Rivulis
Sok modern gazdaságban mindkét rendszert integrálják, hogy kihasználják az egymást kiegészítő előnyeiket. A csepegtető öntözés például a gyökérzóna öntözésére használható, míg a mikroöntözők hűtést biztosítanak az aszályos időszakokban.
A mikro - és csepegtető öntözési technológiák a fenntartható öntözés élvonalát képviselik a gyümölcsösökben, szőlőültetvényekben és zöldségföldeken. A víztakarékosság, a termés egészségének javítása és mennyiségének növelése egyaránt összhangban van az erőforrások szempontjából hatékony mezőgazdaság iránti növekvő igénnyel. Az éghajlati változékonyság fokozódásával e modern öntözési módszerek alkalmazása világszerte alapvető fontosságú lesz a rugalmas és termelékeny mezőgazdasági rendszerekhez.
Indexkép: Poliext Kft.