Ahogy emelkedik a hőmérséklet, úgy jelennek meg egyre korábban és nagyobb számban a kullancsok. Ezek az apró, de annál veszélyesebb vérszívók komoly problémákat okozhatnak nemcsak az emberek, hanem házi kedvenceink számára is. Az alábbiakban olvashatsz arról, hogyan védekezhetsz ellenük hatékonyan.
Rejtőzködnek, várnak, majd lecsapnak
A kullancsok kedvelt búvóhelyei a párás, sűrű növényzettel borított területek – nem a fák tetejéről vetik rá magukat a gyanútlan áldozatra, hanem alulról másznak fel rá. Életciklusuk akár 5 évig is eltarthat, s ez alatt bármikor lecsaphatnak, ha alkalmas gazdatestet találnak.
A nőstények több ezer petét raknak le, a kikelő lárvák pedig fejlődésükhöz vérszívásra kényszerülnek. Híresen türelmesek – akár évekig is képesek várni egy jó alkalomra!
A nyáluk nemcsak altat, fertőz is
A kullancsok nyálában olyan anyagok találhatók, amelyek elaltatják a gazdaszervezet immunválaszát – így észrevétlenül táplálkoznak, miközben különféle kórokozókat juttatnak a szervezetbe. A legismertebb ezek közül a Lyme-kórt okozó baktérium, de agyhártyagyulladás és ritkább trópusi fertőzések is előfordulhatnak.
Új veszélyek délről – invazív fajok a láthatáron
A klímaváltozás hatására már olyan fajok is megjelentek hazánkban, mint a Hyalomma kullancs, amely akár a krími–kongói vérzéses lázat is terjesztheti. Ezek a fajok nagyobbak, gyorsabbak, és már februárban aktivizálódhatnak. Ezért is kiemelten fontos, hogy jelenteni tudjuk őket a kullancsfigyelo.hu oldalon.
Hogyan védekezzünk?
Átlagosan ezer kullancsból egy fertőzött az agyhártya-, agyvelőgyulladást okozó ágenssel, a Lyme-kór esetében pedig sokkal rosszabb a helyzet: minden tizedik kullancs vírushordozó. Ezért nagyon fontos a megfelelő védekezés ellenük.
Otthon: Használjunk fokhagyma- vagy cédrusolaj-alapú permetet, szórjunk kovaföldet a háziállatok fekhelyére, alakítsunk ki napos, száraz, jól elkülönített kerti zónákat.
Kiránduláskor: Viseljünk világos, zárt ruházatot, használjunk illóolajos permetet (bazsalikom, bergamott, szegfűszeg, citronella, kakukkfű, levendula, citromos eukaliptusz, majoranna, menta), és mindig vizsgáljuk át magunkat hazaérkezés után.
Kedvenceinknél: Kutyák esetében kérjük ki állatorvosunk tanácsát, alkalmazzunk almaecetes vagy citrusos sprayt. Illóolajokat viszont ne használjunk náluk, mivel lenyalva mérgezést okozhatnak!
A kullancsokkal való küzdelem nem egy szezonális feladat többé – egész évben résen kell lennünk. Egy kis odafigyeléssel azonban elkerülhetjük a kellemetlenségeket – és a komoly betegségeket is.
Forrás: greendex.hu
Indexkép: Pixabay