2025. május 14-én az Európai Bizottság új, átfogó, az egyszerűsítést célzó intézkedéscsomagot mutatott be a közös agrárpolitika (KAP) szabályozásának könnyítésére. A reformcsomag célja, hogy a gazdák és tagállamok adminisztratív terheit jelentősen csökkentsék, különösen a feltételességi előírások és ellenőrzések terén. A csomag ugyan még elfogadásra vár az Európai Parlament és az Európai Tanács részéről, de a bejelentések már most érezhető változásokat ígérnek.
Rugalmasabb szabályozás a feltételességi rendszerekben
A javaslat egyik legjelentősebb eleme, hogy lazítanak a kötelező feltételességi (GAEC – Jó Mezőgazdasági és Környezeti Állapot) előírásokon. A tagállamok például 5%-ról 10%-ra emelhetik az állandó gyepterületek csökkentésének megengedett küszöbét, valamint lehetőségük lesz ideiglenes gyepterületeket is állandónak tekinteni. A vizes élőhelyek, tőzeglápok esetén szintén nagyobb mozgásteret kapnak a tagországok, hogy az ökorendszerek keretében hatékonyabban támogathassák a gazdákat.
Mentességek az ökológiai gazdálkodóknak és kistermelőknek
Az új csomag értelmében az ökológiai gazdaságokat „alapértelmezés szerint zöldnek" tekintik, így mentesülnek számos GAEC-követelmény alól (mint például a gyepfenntartási kötelezettség, égetési tilalom, talajvédelmi szabályok). Emellett új támogatási forma is megnyílhat előttük, amely állategységenkénti éves támogatást biztosíthat az ökológiai módszerek fenntartására vagy bevezetésére.
A „mezőgazdasági kistermelők" szintén kedvezményekben részesülnek: mentesülhetnek a kölcsönös megfeleltetés alól, és akár 50 ezer eurós átalánytámogatásra is jogosultak lehetnek, amelyet gazdaságuk versenyképességének javítására fordíthatnak.
Nagyobb mozgástér a tagállamoknak
A tagállamok a jövőben szabadabban módosíthatják nemzeti stratégiai KAP-terveiket. Az olyan változtatásokat, amelyek nem érintik közvetlenül a hosszú távú fenntarthatósági, élelmezésbiztonsági vagy versenyképességi célokat, nem kell előzetesen jóváhagyatni Brüsszellel – elegendő lesz azok bejelentése.
Emellett az éves teljesítménymérési kötelezettség is megszűnik, és az EMGA (garancia) és EMVA (vidékfejlesztés) alapokra vonatkozó szabályozások egységesítése is megtörténik.
Válságkezelés új alapokon
A mezőgazdasági tartalék jövőbeni felhasználásáról is döntött a Bizottság. A válságkezelő forrásokat mostantól kizárólag szélsőséges időjárási események, természeti katasztrófák és állatbetegségek okozta veszteségek kezelésére lehet fordítani. Ennek érdekében létrehoznak két új válságforrást is, amelyek a tagállamok rendelkezésére állnak, akár a KAP-költségvetésük 3%-áig, sőt további 200%-nyi hazai forrással kiegészítve is igénybe vehetők.
További könnyítések is úton vannak
A mostani csomag csupán a kezdet: az év végére újabb egyszerűsítési javaslatokat ígér Brüsszel, bár ezek már nem a KAP-ot érintik közvetlenül. A következő nagy volumenű KAP-reformot pedig 2027-től vezetik be – a részleteket július közepén jelenthetik be.
Az Európai Bizottság célja, hogy a gazdálkodók az adminisztráció helyett végre a termelésre, a mezőgazdaság fejlesztésére és a környezeti kihívásokhoz való alkalmazkodásra fókuszálhassanak. Az új szabályok ebben kívánnak érdemi előrelépést biztosítani.
Forrás: La France Agricole
Indexkép: Pixabay