Az Európai Bizottság célja, hogy az elkövetkező években megteremtse a természetvédelmi kreditek (nature credits) uniós piacának alapjait.
Ez a rendszer lehetőséget teremtene arra, hogy a talajban, az erdőkben vagy más ökoszisztémákban megkötött szén-dioxid után a gazdálkodók pénzügyi ellentételezést kapjanak, feltéve, hogy együttműködnek egy akkreditált tanúsító szervezettel.
Carbon farming: új korszak kezdődhet a hazai mezőgazdaságban
A karbonkreditek és a szénmegkötés lehetőségei hamarosan alapjaiban formálhatják át a mezőgazdasági gyakorlatokat.
A carbon farming, a karbonkreditek és a szénmegkötés fogalmai egyre nagyobb hangsúlyt kapnak, és a következő években várhatóan alapvető változásokat hoznak az agrárium világában.
Jelenleg még formálódik a szabályozási és működési keretrendszer, de már most látszik, hogy a magyar mezőgazdasági szereplők is aktív részesei lesznek ennek az új irányvonalnak. A gazdák már most is többféle karbonprogramhoz csatlakozhatnak, amelyek meghatározott gazdálkodási gyakorlatok elvégzéséért cserébe anyagi juttatást kínálnak.
A karbonkvóták vásárlói főként ipari szereplők lennének, akik így csökkenthetik saját kibocsátáscsökkentési kötelezettségeiket.
A karbonkredit-rendszer a jövőben kiegészítő bevételi forrást jelenthet a mezőgazdasági termelők számára, így mindenképpen érdemes nyomon követni a rendszer alakulását az elkövetkező időszakban.
Forrás: MAGOSZ
Indexkép: pixabay.com