Ukrajna herszoni területén az idei tavasz nemcsak az időjárás szeszélyei, hanem a háború közvetlen hatásai miatt is komoly veszteségeket okozott a mezőgazdaságban. Az áprilisi fagyok, a csapadékhiány, valamint a harcok, taposóaknák és dróntámadások egyaránt súlyosan veszélyeztetik a termést és az emberek életét. A mezőgazdaság itt már régen nemcsak hivatás, hanem túlélési gyakorlat.
„A földet tavaly óta műveljük – mégis felrobbant a traktor"
Olekszandr Hordijenko, Herszon környéki gazda és a helyi gazdaszövetség vezetője elmondta: a termőföldek felét tönkretették az áprilisi fagyok, emellett a régióban eső is alig esett. Mindez önmagában is megnehezítené a gazdálkodást, ám a helyzetet tovább súlyosbítják a harcok következményei.
Az orosz hadsereg által korábban megszállt, majd felszabadított területeken – mint Beriszlav járás – gyakoriak a háborús veszélyek. „Egy traktor a múlt héten aknára futott" – mondta Hordijenko. „Azt a területet nem újonnan vontuk be a termelésbe, már tavaly is műveltük."
A gazdák a földeken ma már nem ritkán blokkoló eszközökkel vagy drónelhárító fegyverrel indulnak dolgozni. A levegőből érkező támadások, a fel nem robbant eszközök és az orosz oldalon maradt ágyúk mindennapi veszélyt jelentenek.
A megszállt területeken még rosszabb a helyzet
Hordijenko elmondása szerint azok a gazdák, akik még az orosz ellenőrzés alatt álló területeken próbálnak művelni, gyakorlatilag lehetetlen helyzetben vannak. A gabonát szinte ingyen kénytelenek eladni, hiány van megbízható növényvédő szerekről és gépekről, miközben az időjárás ott is könyörtelen.
Denisz Marcsuk, az Ukrán Agrártanács vezetője szerint nem csupán a fizikai kockázatok, hanem az állami támogatások hiánya is súlyosan hátráltatja a termelőket. Nincs kompenzáció az időjárási károk után, és a háború miatt az állami biztosítási rendszer bevezetése sem reális.
Ugyan a kormány nyújtott hektáronkénti támogatást a frontzónában gazdálkodóknak – például 2000 vagy 8000 hrivnyát (17-68 ezer forint hektáronként) az újrakezdett művelés esetén –, Herszonban ez alig néhány gazdaságot érint.
Adókedvezmény kellene és kevesebb mozgósítás
„Ugyanolyan adóterhek és katonai kvóták vonatkoznak ránk, mint más régiókra" – panaszolja Hordijenko. – „De itt a lakosság 60%-a már elhagyta a térséget."
A gazdálkodók szerint a háborús övezethez közeli területeken kiemelt támogatásra lenne szükség, különösen adókedvezmények és a mozgósítás alóli enyhítések formájában.
Hiány lesz, és ennek árát mindenki megfizeti
A háborús körülmények a belföldi élelmiszer-ellátásra is kihatnak. Marcsuk szerint már most hiány mutatkozik bizonyos terményekből, ami az árakat is felfelé hajtja. Végső soron a fogyasztók is megfizetik a mezőgazdaságra nehezedő nyomás árát.
Forrás: Szabad Európa
Indexkép: Pixabay