A mikroműanyagok világszerte súlyos környezeti problémát jelentenek, de úgy tűnik, a természet ismét segítő kezet nyújt. A texasi Tarleton Állami Egyetem kutatása szerint két, Indiában és a konyhákban is népszerű alapanyag – az okra és a görögszéna – meglepően hatékonyan képes kiszűrni ezeket a parányi szennyező anyagokat a vízből.
A kutatók a felszeletelt okrát és az őrölt görögszénamagot egy éjszakán át vízben áztatták, majd az így készült kivonatot mikroműanyaggal szennyezett vízhez adták. Az eredmények magukért beszélnek: a görögszéna az apró műanyagrészecskék 93%-át, az okra pedig 67%-át kötötte meg. A kettő keveréke is figyelemre méltó eredményt hozott, 70%-os hatékonyságot érve el félórás áztatás után.
Különböző víztípusokban eltérően viselkedtek: tengervízben az okra, talajvízben a görögszéna bizonyult jobbnak. Az édesvízből a kettő kombinációjával 77%-os hatékonysággal sikerült eltávolítani a szennyeződéseket. Mindez messze túlszárnyalja a hagyományosan használt, szintetikus poliakrilamid teljesítményét.
A kutatást vezető vegyész, Rajani Srinivasan szerint az eltérések a különböző mikroműanyag-típusok méretével és alakjával függhetnek össze. Az viszont biztos: ezek az egyszerű, természetes anyagok nemcsak hatékonyabbak, de lebomlóak is – így nemcsak tisztítanak, de nem hagynak maguk után újabb szennyezést.
Forrás: qubit.hu
Indexkép: Shutterstock