Habár azt gondolnánk, hogy a világ legegyszerűbb dolga a fű öntözése, ez egyáltalán nem így van. Sőt, nagyon sokat ronthatunk a füvünk állapotán, nem csak akkor, ha nem öntözzük, hanem akkor is, ha rosszul locsoljuk. Amennyiben pedig dús és gyönyörű füvet szeretnénk, az öntözés nem elég, hanem gondoskodni kell a tápanyag utánpótlásról és a gyepszellőztetésről is.
Ezekre vigyázz a fű öntözésekor
1. Nagyon fontos, hogy soha ne megszokásból öntözzünk, hanem alakítsuk azt az adott nap időjárásához. Ha automata öntözőrendszert használunk, azt is programozzuk át, ha például esős idő várható. A legcélszerűbb, ha a forró nyári napokon reggel legalább 30 perces öntözésre állítjuk be az automatát. Ez kellő idő ahhoz, hogy egy átlagos méretű gyep talaja át tudjon nedvesedni.
2. Ne locsoljuk naponta a gyepet, csupán akkor, ha valóban nagyon meleg van, és tartósan 30 Celsius-fok feletti a hőmérséklet. Ha minden nap öntözzük a füvet, ráadásul mindig csak rövid ideig, akkor a fű gyökerei meg fogják szokni, hogy rögtön a talaj felső rétegeiből táplálkozhatnak, és nem nyúlnak le mélyebben, még az ínséges időszakokban sem. Éppen ezért ne állítsuk a gyepnél az öntözést csepegtetőre, hiszen akkor is csak a felszín közeléből juthatnak a gyökerek kellő mennyiségű folyadékhoz. Éppen ezért, ha nincs időnk öntözni, akkor sem megoldás a pár perces öntözés. Ilyenkor inkább hagyjunk ki egy napot, és másnap alaposan öntözzük meg a gyepet.
3. Ez azonban nem azt jelenti, hogy árasszuk el a füvet vízzel. Fontos, hogy mindig csak annyi vizet juttassunk a gyepre, amennyit elbír a talaj, és ne álljon a felesleges, pangó vízben a fű. Mivel a gyomok többsége nagyon is kedveli a pangó vizet, így, ha nem szabunk gátat az öntözésnél a felesleges vízmennyiség gyepre történő kijuttatásának, azzal a különféle egynyári perje és muharfélék a nyár végére teljesen átveszik a hatalmat a gyep felett.
4. Két locsolás között hagyjuk felszáradni a gyepet. Ne hagyjuk, hogy kiszáradjon, csupán legyen elég ideje ahhoz, hogy már ne legyen nedves, amikor a következő alkalommal a kezünkbe vesszük a locsolócsövet, vagy bekapcsol az automata locsoló.
5. Az egyik legfontosabb tudnivaló, hogy a füvet a nyári, meleg időszakban soha ne öntözzük este! Este a talaj fel van melegedve, és a víz hatására nagy lesz a kipárologtatás, így a fű hamarosan a gombás fertőzések melegágya lehet. Időzítsük inkább az öntözést reggelre.
Nem csak öntözni fontos a füvet
A fűnek nem elég, ha megfelelően öntözzük, tápanyag pótlásra is szüksége van. A növények, így a fű számára is, a legfontosabb tápanyagok a nitrogén (N), amely a növekedést segíti, a foszfor (P), amely a gyökérképződést támogatja, és a kálium (K), amely erősíti a sejtfalat, szabályozza a vízháztartást és segít a fűnek, hogy jobban átvészelje a telet. A fotoszintézishez pedig magnézium (Mg) és vas (Fe) szükséges.
A gyepműtrágyákból sok fajta létezik, így mindig a fű korát és az adott évszakot figyelembe véve válasszunk. Tavasztól kezdődően a sok öntözés hatására a fű folyamatosan növekszik, így folyamatos tápanyag utánpótlásra van szüksége. Érdemes tehát havonta-kéthavonta rendszeresen tápanyagot juttatnunk a gyepünk részére.
Tavasszal főleg nitrogénben gazdag műtrágyára van szüksége a gyepnek, amellyel meg tudjuk erősíteni a hosszú, téli hónapok után. Ha ezt megadjuk neki, akkor 8-10 hétig nem szükséges újabb tápanyagot pótolni. Nyáron azonban újabb dózisra van szüksége, melyet érdemes legalább kéthavonta megadni neki. Azonban ekkor már nem elég csak a nitrogént pótolni, hiszen ekkor a levélzet megnyúlna, és ritkásnak tűnne. Így hát érdemes minden szükséges tápanyagot megadni neki a nyár folyamán.
Nagyon fontos, hogy öntözöd a füvet. Fotó: Shutterstock
A gyepszellőztetésről sem szabad megfeledkezni. Ekkor az elhalt, elsárgult növényi részeket távolítjuk el az élő szálak közül, melynek célja a talaj felszínének fellazítása. A gyökérzet így több levegőhöz jut, a talajnak pedig sokkal jobb lesz a vízáteresztő képessége.
1. Először alaposan nyírjuk le a füvet úgy, hogy a fűszálakat ne hagyjuk 3 cm-nél magasabbra.
2. Ezután végezzük el a talaj szellőztetését. Nagyon fontos, hogy munka közben ne álljunk meg nézelődni a működő géppel úgy, hogy az jár, mert ott bizony le fogjuk vele gyalulni a talajt.
3. A gyepszellőztetés után szórjunk el pár maroknyi fűmagot is, hiszen a frissítés egészen biztosan jót fog tenni a gyepnek. Ezt követően pótoljuk a gyep tápanyagveszteségét, majd alaposan öntözzük meg, és hagyjuk regenerálódni.
4. A következő fűnyírással addig kell várni, míg a régi fűszálak elérik a 8 cm-t. Ekkor vágjuk vissza körülbelül 4-5 cm magasságúra a füvet.
Gyönyörű nyarat, és dús gyepet kívánunk!