2025. május 23-án rendezik meg az első Budapest Biogas Summit-ot, amelynek a MOL Campus ad otthont. Az esemény célja, hogy összehozza a biogáz és biometán szektor hazai és nemzetközi döntéshozóit, piaci szereplőit, szabályozóit és innovátorait, hogy közösen vitassák meg a megújuló gázok növekvő jelentőségét és a bennük rejlő lehetőségeket.
A biogáz és biometán fontos eleme az energiaátmenetnek és a körforgásos gazdaság megvalósításának, különösen az agrár- és élelmiszeripari hulladékok hasznosításán keresztül. A biogáz-termelés Magyarországon jelentős stratégiai lehetőséget kínál a földgázimport csökkentésére. A bővítéshez átfogó szabályozási reformra, célzott támogatási rendszerekre és az infrastruktúra fejlesztésére van szükség.
A Budapest Biogas Summit célja a biogáz szektor aktuális kérdéseinek, kihívásainak és lehetőségeinek megvitatása, ahol a résztvevők első kézből hallhatják az iparág vezető szakembereinek, kormányzati döntéshozóinak és befektetőinek véleményét.
Fotó: Budapest Biogas Summit
A rendezvényt Steiner Attila, Magyarország energiaügyekért és klímapolitikáért felelős államtitkára nyitja meg, bemutatva a biogáz szerepét az energiaszuverenitás erősítésében, a megújuló energiaforrások támogatásának fontosságát, valamint a biometán-hasznosításban rejlő lehetőségeket.
A szakmai program fókuszában a piacfejlesztés, a szabályozási keretek, a pénzügyi támogatási lehetőségek, valamint az agrár- és hulladék-alapú biogáztermelés jövője áll. A szektor hazai fejlettségét, olyan szereplők mutatják be, mint Horváth Ádám, a MOL-csoport új és fenntartható üzletágakért felelős alelnöke, Ferencz I. Szabolcs, az FGSZ vezérigazgatója, Borsányi Zsolt, az MVM Partner igazgatója, Ragoncza Ádám, a Nemzeti Biometán-Biogáz Szövetség szakértője és Simon Anita, az ALTEO vezérigazgató helyettese.
A programban kiemelt hangsúlyt kap a régiós együttműködés és tapasztalatcsere. A konferencián többek között Michal Tarka (Lengyel Biometán Szervezet), Raluca Covrig (Román Energia Szövetség), valamint Dr. Cristian Călin (Delgaz Grid S.A) vetik össze a térség országainak tapasztalatait. A konferencián olyan nemzetközi előadók is részt vesznek, mint KR Raghunath, az Asian Biogas & Biofuels Association elnöke, aki az ázsiai piac helyzetét és lehetőségeit mutatja be.
Az szektor európai helyzetét olyan szakértők fogják bemutatni, mint Tom Howes, az Európai Bizottság tanácsadója, aki az uniós energiapolitikai irányokról fog beszélni. Anna Onida, az Európai Biogáz Szövetség (EBA) szakpolitikai vezetője, aki előadásában a biogáz és biometán kulcsszerepét ismerteti Európa energiaátmenetében és Scarlett Ann Mertin, a Gas Infrastructure Europe szakpolitikai tanácsadója, aki a meglévő gázinfrastruktúra szerepét és a GIE ezzel kapcsolatos piaci meglátásait mutatja be.
Külön figyelmet kap a mezőgazdaság és az energiatermelés kapcsolata, valamint a fenntartható alapanyag-ellátási lánc kialakítása. A biogázfejlesztés szabályozási és szakpolitikai támogatását Horváth Viktor, az Energiaügyi Minisztérium helyettes államtitkára, Verdes Péter a MEKH fenntartható fejlődési főosztályvezetője, Kovács Tamás, a Magyar Megújuló Energia Szövetség megújuló gázok bizottságának elnöke és Bodnár Viktória, az IFUA Horváth & Partners ügyvezető partnere vitatja meg.
A Budapest Biogas Summit egyedülálló lehetőséget kínál a kapcsolatok bővítésére, tudásmegosztásra és az iparági együttműködések elmélyítésére. További információk és jegyvásárlás a weboldalon.
Indexkép: Budapest Biogas Summit