Egy különös felfedezés borzolta fel a hazai haltani szakemberek kedélyeit: fiatal amurivadékokat fogtak a Hármas-Körösön. A lelet komoly kérdéseket vet fel, hiszen sokáig úgy vélték, természetes ívásra az amur Magyarországon képtelen, ezért sokáig mesterséges szaporításból származó egyedeket telepítettek országszerte.
Brandt János fotója egy egynyaras amurivadékról került be a Magyar Haltani Társaság „Mit fogtam?" rovatába, amelyet 2024 augusztusában a Szarvasi-Holt-Körösből fogott. Néhány hónappal később, a Hármas-Körösön végzett kutatóhalászat során újabb fiatal példányokat találtak – ezúttal öt 15–25 centiméteres halat.
Az amurt 1963-ban telepítették be Kínából és a Szovjetunióból, és úgy tartották, hogy hazai körülmények között nem tud természetes módon szaporodni. Azonban már a '70-es, '80-as évektől kezdve akadtak jelei a természetes ívásnak, először a Tiszában, később a Dunában és a Körösökben is.
A mostani felfedezés ismét felveti a kérdést: vajon valóban képes-e az amur alkalmazkodni és szaporodni magyar vizeinkben, vagy halgazdaságokból kiszökött példányokról van szó? A válasz még nem egyértelmű, de a kutatások folytatódnak.
Az eset kiemelt figyelmet kap, hiszen az amur – akárcsak a busafélék – komoly hatással lehet az ökológiai egyensúlyra, ha tömegesen elszaporodik.
Forrás: halazin.hu
Indexkép: Shutterstock