Az idei évben is nagy eséllyel fordulhat elő jelentős aszály, az Alföldön már most komoly vízhiány nehezíti a vetési munkákat. A webináriumon a növénytermesztés jelenleg legnagyobb kihívásaira – aszály, hőstressz, öntözés lehetőségei – adható válaszokat vázolták fel az előadók. Szó esett arról is, mit tehetünk a munkaerőhiány ellen, ami aszály idején, az idénymunkák átrendeződése miatt még égetőbb problémává válik.
A webináron részt vett a napokban megalakult Aszályvédelmi Operatív Törzs egyik tagja, Gacsályi József, az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgató-helyettese is. Megnyitó beszédében elmondta, hogy a klímaváltozás súlyosan befolyásolja Magyarország vízgazdálkodási helyzetét. Bemutatta, hogy az országba érkező felszíni vízkészlet évi 98 km³-re csökkent, miközben a párolgás aránya rendkívül magas. Rámutatott a vízellátottság területi egyenlőtlenségeire, különösen a Duna–Tisza közi és nyírségi térségekben, ahol súlyos vízhiány alakult ki.
Gacsályi József – forrás: OVF
Hangsúlyozta, hogy az aszály már nem évente jelentkező jelenség, hanem évek óta fennálló probléma, a csapadékhiány több mint 20 km³. A vízmegtartás és a vízpótlás fontosságát emelte ki, különösen ott, ahol helyi vízkészletek nem állnak rendelkezésre. Kiemelte a „Vizet a tájba" programot is, amely során közel 15 ezer hektár földterületet ajánlottak fel vízvisszatartás céljára, elsősorban a homokhátsági és nyírségi térségekben.
Gacsályi József előadásának prezentációja ITT érhető el.
A Szomjas föld, szomjazó növények? – Aszály, hőstressz és öntözés Agroinform webináriumot itt nézheted vissza:
Majd Szabó István üzletág-fejlesztési igazgató következett a Pro-Feed Kft. képviseletében, aki a stressz és a növényi önvédelem összefüggéseire világított rá. Kiemelte, hogy a stressz mindig külső, gyakran kombinált tényezőkből ered, melyek a növény működését befolyásolják. A túlélés és szaporodás a növény két fő célja, ezért fontos a stresszélettani ismeretek alkalmazása a gyakorlatban.
Szabó István – forrás: Pro-Feed Kft.
Külön kitért az aszály élettani hatásaira, az ozmózis szerepére és a növények reakcióira, mint például a légcserenyílások zárása, ozmolitok termelése és a gyökérarány növelése. Hangsúlyozta: az öntözés csak akkor hatékony, ha a növény képes azt hasznosítani, azaz a gázcserenyílások nyitva vannak.
Szabó István előadásának prezentációja ITT érhető el.
Rácz Tiborral, az FMC-Agro Hungary Kft. területi szakmérnökével a webinárium műsorvezetője, Mátyás-Horváth Janka beszélgetett. A diskurzusból kiderült, hogy a növénytermesztés során a stresszhatások két fő csoportra oszthatók: biotikus (például kártevők, betegségek, gyomok) és abiotikus (aszály, hőstressz, talajproblémák).
Rácz Tibor – forrás: Agroinform
Az utóbbiak kezelése különösen fontos, mivel gyakoriak és nehezen befolyásolhatók. A gazdák védekezhetnek megfelelő talajműveléssel, fajtaválasztással és célzott készítményekkel. A RhizoMagic™ növény- és talajkondicionáló szer többféle stressz ellen hatékony, mert komplex összetevőket (aminosavak, algák, polifenolok stb.) tartalmaz. Gyakorlati példák is igazolják hatékonyságát különféle kultúrákban (pl. napraforgó, búza, repce). A termék beilleszthető az agrárökológiai programba is, és online tudástárban elérhetők tapasztalatok, eredmények.
Rácz Tibor előadásának prezentációja ITT érhető el.
Balázs Tímea kutatás-fejlesztési munkatárs (Natur Agro Hungária Kft.) előadásában kiemelte, hogy a mikrobiológiai talajkondicionálás hatékony eszköz lehet az aszály hatásainak mérséklésére. A talajban élő jótékony baktériumok és gombák segítik a víz és a tápanyagok megtartását, támogatják a gyökérfejlődést, és javítják a növény stressztűrését. Mint rámutatott: a Natur Agro különféle baktérium- és gombakészítményei – például a Natur Forte és a ConiTrio – a talajszerkezet javítása és a szármaradványok lebontása révén is hozzájárulnak a növények túléléséhez.
Balázs Tímea – forrás: Agroinform
Biostimulánsokat – köztük algaalapú lombtrágyákat – is ajánlott, melyek közvetlenül befolyásolják a növény élettani folyamatait, energiát spórolnak és fokozzák a növekedést, a hozamot, valamint a szárazsággal szembeni ellenállóképességet. Gyakorlati példákkal igazolta termékeik hatékonyságát, melyekkel akár 16–20%-os terméstöbblet is elérhető volt aszályos években.
Balázs Tímea előadásának prezentációja ITT érhető el.
A vízgazdálkodás és az öntözés helyzete Magyarországon – Cifka Gábor, a Plantor.hu ügyvezetője e címmel foglalta össze gondolatait.
Cifka Gábor előadásában hangsúlyozta, hogy a vízgazdálkodás problémáinak megoldása összetett, nem kizárólag a szakma feladata, hanem széles körű összefogást igényel. Rávilágított a jelenlegi vízhelyzet komplexitására és a gondolkodásbeli torzulásokra, amelyek téves megoldásokhoz vezethetnek.
Cifka Gábor – forrás: Agroinform
Közölte: Magyarország vízkészleteinek döntő többsége visszajut a légkörbe, a felszíni lefolyásból visszatartott víz lehetne kulcs a javuláshoz, de ennek hatása csak hosszú távon jelentkezhet. Az öntözés fejlesztése fontos, mivel az éghajlat változása miatt melegebbé és szárazabbá vált a környezet, azonban az öntözhető területek jelentős bővítése számos akadályba ütközik (vízforrások elérhetősége, birtokszerkezet, finanszírozás).
Hangsúlyozta, az öntözés és a vízvisszatartás nem egymás kizáró alternatívái, hanem együtt alkalmazva lehetnek hatékonyak. Végül kiemelte, hogy a fenntartható vízgazdálkodás közösségi tevékenység, és csak széles körű együttműködéssel érhető el valódi előrelépés.
Cifka Gábor előadásának prezentációja ITT érhető el.
Hegedűs Attila, a Bauer Hungária Kft. ügyvezetője Cseppenként a jövőért – Hatékony szántóföldi öntözés a klímaváltozás korában című előadásában kiemelte, hogy a klímaváltozás következtében egyre szélsőségesebb és kiszámíthatatlanabb csapadékeloszlással kell számolni, így az öntözés elengedhetetlen az élelmezésbiztonság fenntartásához. Az öntözés sikerének kulcsa a megbízható vízforrás, a korszerű géppark, és a szervizháttér megléte.
Bemutatta az új precíziós technológiákat, köztük a szórófejenként vezérelhető VRI rendszert és a kozmikus neutronbesugárzáson alapuló Cosmofield talajnedvesség-monitorozó rendszert, melyek jelentős vízmegtakarítást és termésbiztonságot nyújthatnak.
Hegedűs Attila – forrás: Bauer Hungária Kft.
Részletesen beszélt a pályázati lehetőségekről, valamint a beruházások megtérülését befolyásoló gazdasági, technológiai és környezeti tényezőkről. Hangsúlyozta, hogy az öntözés komplex, de szükségszerű eszköz a jövő fenntartható mezőgazdaságához.
Hegedűs Attila előadásának prezentációja ITT érhető el.
Öntözz, mint a profik – hogyan kezdjünk hozzá? című összefoglalójában Horváth Imre, a FÖNK-EXPERT Kft. ügyvezetője hangsúlyozta, hogy a klímaváltozás miatt az öntözés egyre fontosabbá válik, mégis a hazai mezőgazdasági területek csupán 2%-át öntözik. Az egynyári öntözés bevezetése és a vízszolgáltatási díj eltörlése enyhítést hoz, ugyanakkor tudatos tervezés és szakmai támogatás szükséges az eredményes kivitelezéshez.
Részletesen ismertette az öntözési beruházások előkészítésének lépéseit: talajvizsgálatok, vízbázis elérhetősége, táblaszerkezet, LVD-dokumentációk, és ha közösségi formában történik, akkor az ehhez kapcsolódó földhasználati és fenntarthatósági követelmények.
Horváth Imre – FÖNK-EXPERT Kft.
Kiemelte, hogy az öntözés nem önmagában működik, hanem hatékonyságát nagymértékben befolyásolja a talajszerkezet, a melioráció, valamint az adminisztratív és környezetvédelmi szabályozások. Az öntözés költsége hektáronként akár 3–7 millió forint is lehet, a beruházások megtérülése pedig számos tényezőtől függ.
Végül a digitális támogatás, monitoring, precíziós gazdálkodás, és saját fejlesztésű szoftverek szerepét emelte ki, amelyek hosszú távon növelhetik az öntözés hatékonyságát és a gazdaság jövedelmezőségét.
Horváth Imre előadásának prezentációja ITT érhető el.
Molnár Krisztián, a Poliext Kft. agrármérnök munkatársa Cseppenként a sikerhez: Modern öntözés a kertészeti kultúrákban című előadásában azt hangsúlyozta, hogy a kertészeti kultúrákban az öntözés sokkal több, mint puszta vízpótlás – a légköri aszály és fagykár elleni védekezés is megvalósítható általa. Modern, sűrű telepítésű ültetvények esetében lehetőség nyílik csepegtető, mikroszórófejes, illetve párásító rendszerek alkalmazására, amelyek szabadföldön is egyre elterjedtebbek.
Molnár Krisztián – forrás: Agroinform
A Poliext saját fejlesztésű és gyártású eszközeivel – például a nyomáskompenzált T-500 csepegtetőcsővel – teljes rendszerek kialakítását biztosítja. Kiemelte a szűrés fontosságát is, különösen a hosszú élettartam és megbízhatóság érdekében, valamint a tápanyag-kijuttatás integrálhatóságát az öntözőrendszerbe.
Rámutatott arra is, hogy a precíziós öntözést támogató szenzorhálózatok (meteorológiai, talajnedvesség-, levél- és növényi fiziológiai szenzorok) lehetővé teszik a rendszer automatizálását, amely időt, vizet és energiát takarít meg, miközben alkalmazkodik a növény valós igényeihez. A precíziós rendszer nemcsak termésbiztonságot, de gazdasági megtérülést is hozhat.
Molnár Krisztián előadásának prezentációja ITT érhető el.
Dr. Tóth Csaba, a T-Markt Kereskedőház Kft. villamosmérnök-közgazdász végzettségű ügyvezető igazgatója azt mutatta be, hogyan válik az öntözés a gazdaságos mezőgazdasági termelés zálogává. Mint rámutatott, az öntözés célja nemcsak a katasztrófahelyzetek (aszály) enyhítése, hanem a tervszerű termelés támogatása, stabil, jó minőségű terméseredmények elérése. Példákkal is alátámasztotta, hogy az öntözéses gazdálkodással jelentős terméshozam-növekedés érhető el – akár 100 tonna/hektár hagymánál, vagy 180%-os többlet borsónál.
Részletesen ismertette az öntözésvezérlés szenzoros alapjait: a növény vízfelvételének biológiai mechanizmusától kezdve a gyökérzónában mért talajtenzió és nedvesség mérésének szerepéig. Kiemelte a tenziométerek használatát, mert azok alapján meghatározható a növény vízstressz-határa, aminek ismeretében célzott, precíz öntözés valósítható meg. Különböző talajtípusokhoz különböző vízpotenciál tartományokat kell figyelembe venni, amit PF-görbékkel szemléltetett.
Dr. Tóth Csaba – forrás: Agroinform
Bemutatta a T-Markt saját fejlesztésű öntözésvezérlő rendszereit is, amelyek napelemes adatgyűjtővel, talajnedvességmérőkkel, valamint felhőalapú elemzéssel működnek. Mint azt elmondta, folyamatban van egy mesterséges intelligenciával támogatott digitális agrárplatform fejlesztése is, amely különböző adatforrások – klíma, növény, talaj, kártevők, géphasználat – alapján képes precíziós döntéstámogatásra. Végső üzenete az: a modern mezőgazdaságban két út létezik – adatokat gyűjtünk és elemzünk, vagy vakon bízunk a szerencsében.
Dr. Tóth Csaba előadásának prezentációja ITT érhető el.
Az öntözési munkálatok általában egybeesnek akár a betakarításhoz, vagy más kézimunkaigényes fázisokhoz kapcsolódó időszakokkal, ami nem könnyíti meg a mindehhez szükséges munkaerő elosztását, vagy esetleg biztosítását. A mezőgazdaságot sújtó munkaerőhiányra gyors és hatékony választ jelent a harmadik országbeli munkavállalók – elsősorban grúz és indiai dolgozók – foglalkoztatása – erről beszélt Megbízható munkaerő-megoldások a szezonban című előadásában Bányai Tibor, a Bányai & Partners Consulting Kft. ügyvezetője. Mint azt kijelentette: cégük piacvezetőként akár 15 napon belül biztosítani tudja a szükséges létszámot.
Bányai Tibor – forrás: Agroinform
Rámutatott: a grúz vendégmunkások előnye, hogy kulturálisan is közel állnak hozzánk, mezőgazdasági tapasztalatuk pedig értékes a kertészetekben, állattenyésztésben és szántóföldi növénytermesztésben. A 90 napos, 6 hónapos vagy 2+1 éves foglalkoztatási lehetőségek rugalmasan illeszthetők a szezonhoz.
A cég teljes körű szolgáltatást nyújt: szállás, utazás, ügyintézés, tolmácsolás és jogszabályi megfelelés is biztosított. Példaként (és némi biztatásként is) említette, hogy egy 50 hektáros paprikaültetvényen a betakarítás biztosítása akár 80 millió forintos veszteséget is megelőzhet.
Bányai Tibor előadásának prezentációja ITT érhető el.
Főtámogató:
Támogatók:
Szakmai támogatók: