Tényleg kudarcot vall a Bizottság mezőgazdasági és pénzügyi reformja? A jelek egyre inkább erre utalnak. Bár sokan már a javaslatcsomag előkészítésekor kételyeiket fejezték ki, az Európai Parlament éles és egyértelmű elutasítása meglepte még az uniós politikában jártasabbakat is. A háttérben egy, a gazdák és a tagállamok számára is kulcsfontosságú kérdés húzódik: ki irányítja a mezőgazdasági támogatásokat és mekkora biztonságra számíthatnak a termelők?
A Parlament nemet mond a centralizációra
Az Európai Parlament többsége – beleértve a CDU/CSU, az S&D, a Renew Europe és a Zöldek frakcióját is – komoly bírálattal illette a Bizottság javaslatait. A közös agrárpolitika (KAP) és a Kohéziós Alap visszaállamosításától, a források egyetlen „megaalapba” való összevonásától, valamint a parlamenti kontroll csökkentésétől kifejezetten elzárkóznak.
A német kereszténydemokrata képviselők szerint nem elfogadható, hogy a gazdáknak és a régióknak egymással kelljen versenyezniük az uniós pénzekért. A parlamenti társelőadók világossá tették: nem támogatnak olyan költségvetést, amely gyengíti a KAP-ot vagy a kohéziós politikát.
A konzervatív oldal a gazdák biztonságáért aggódik
A CSU politikusa, Stefan Köhler szerint a reformterv komoly fenyegetést jelent például a bajor Kulap-programra, mivel ha minden forrás a nemzeti partnerségi alapba kerül, az a gazdák számára tervezhetetlenséget és instabilitást eredményezhet. Christine Singer, szintén bajor képviselő a jelenlegi rendszer felszámolását „finanszírozási lottónak” nevezte.
A Zöldek és az SPD képviselői üdvözlik ugyan a fokozatos támogatáscsökkentést (degresszió) és a felső határok bevezetését, ugyanakkor erősen kritikusak az ökológiai gazdálkodás csökkentett támogatása, a környezetvédelmi intézkedések gyengítése és a tervezhetőség hiánya miatt.
Thomas Waitz és Martin Häusling zöldpárti képviselők szerint a javaslat nem reformál, hanem szétveri a jelenlegi rendszert, különösen a környezeti pillért (Zeitensäule) illetően.
Reform vagy visszalépés?
A Bizottság tervei nem kapták meg a Parlament támogatását, és jelenlegi formájukban komoly veszélyben van a politikai elfogadásuk.
A döntéshozók egy része szerint a javaslat „félkész”, centralizáló és ellentétes a gazdák érdekeivel.
Összegzés: egyre nagyobb az esély a reformkudarcra
A Bizottság kudarcot vallhat a mezőgazdasági és pénzügyi reformjavaslattal, ha nem sikerül a Parlamenttel kompromisszumot kötni. A legnagyobb frakciók világosan jelezték: a tervezési biztonság, az átlátható forráselosztás és az uniós ellenőrzés fenntartása számukra kulcskérdés.
Ha a javaslatcsomag nem módosul érdemben, a Parlament akár meg is vétózhatja, ami Brüsszelben jelentős politikai következményekkel járhat.
Forrás: Agrarheute
Indexkép: Pixabay