Bár hazánkban még nem azonosították a betegséget, a növényegészségügyi szakértők szerint fontos, hogy a magyar gazdák is megismerjék a tüneteket, a kórokozó életmódját és a védekezés lehetőségeit.
A kátrányfolt (Phyllachora maydis) a kukorica levelein megjelenő, fekete, fényes, kátrányra emlékeztető foltokról kapta a nevét. Ezek a foltok nem moshatók le, kiemelkednek a levél felszínéből, és súlyosabb fertőzés esetén gyors levélelhaláshoz, az asszimilációs felület drasztikus csökkenéséhez, végső soron komoly termésveszteséghez vezethetnek.
A betegség először 2015-ben jelent meg az USA-ban, de 2021 óta már Nebraska államban is rendszeresen azonosítják. 2025 júniusáig 14 megyében észlelték a fertőzést, és mára Iowa, Kansas, Missouri, Illinois és Indiana is érintetté vált.
Mikor és hogyan terjed?
A kátrányfolt főként meleg, párás időjárás esetén aktivizálódik. Az esőzések után sokáig nedvesen maradó levelek, különösen ÖNTÖZÖTT területeken, ideális környezetet biztosítanak a gombás szaporítóképletek csírázásához.
A betegség a növényi maradványokon konídiumként telel át, de a szél, a víz és a fertőzött vetőmag is terjesztheti. A foltok kezdetben halványsárgásak vagy barnásak, később feketék és fényesek lesznek. Előrehaladott állapotban a szemek között is fekete penészgomba-szövedék jelenhet meg, az úgynevezett "elszenesedés" jelensége.
Mit tehetnek a gazdák?
1. Megfigyelés, felderítés
A legfontosabb a rendszeres szemle azokban a táblákban, ahol korábban már megjelent a betegség, illetve ahol öntözés, magas páratartalom és növényi maradványok kedvező feltételeket teremtenek a fertőzésnek.
2. Csak időzített fungicides kezelés
Bár a fertőzés már a vegetatív szakaszban megjelenhet, a gombaölő szerek csak az R2–R3 fenofázisban történő kijuttatása (tejes–viaszérés) bizonyult hatékonynak és gazdaságosnak.
3. Tarlókezelés és vetésforgó
Mivel a kórokozó növényi maradványokon él túl, a tarlózúzás, forgatás és a vetésváltás csökkentheti a fertőzési nyomást. A zárt növényi állomány és a túl sűrű vetés kockázatot jelent.
4. Ellenálló hibridek kiválasztása
Az amerikai tapasztalatok szerint már léteznek olyan hibridek, amelyek mérsékelten ellenállók a kátrányfolttal szemben. A nemesítői munka és az ilyen hibridek elérhetősége hosszú távon döntő lehet.
Tanulságok magyar gazdák számára
A kátrányfolt jelenleg nem okoz gondot Európában, de a klímaváltozás, a globális vetőmagforgalom és a nemzetközi géphasználat miatt bármikor átsodródhat a kontinensre. A megelőző szemlélet, a monitoring és a szakszerű védekezés kulcskérdés lehet a jövőben.
A betegség felismerése és időben történő kezelése jelentheti a különbséget egy egészséges, jövedelmező állomány és egy termésveszteséggel sújtott szezon között.
Tipp gazdáknak
Amennyiben a kukoricatáblákban rendellenes, sötét foltokat, gyors levélszáradást, illetve párás időben hirtelen fellépő levélsérüléseket tapasztalnak, kérjék növényorvos segítségét a pontos diagnózis felállításához!
Forrás: Sucessful Farming
Indexkép: Maryland University