A hazai agrárium 2024-ben több szempontból is ellentmondásos képet mutatott: miközben a vágóállat-termelés és az export erősödött, a munkaerő-felhasználás és a termelés hatékonysága csökkent. A klímaváltozás hatásai, a csökkenő ráfordítások és a gyümölcsök megugró ára is alakította az ágazatot.

Állattenyésztés: erősödés az élőállat-vonalon

2024-ben nőtt az élőállatok volumene (5,8%), valamint az állati termékeké is (2,9%). A sertésállomány 7,5%-kal, az anyakoca-állomány 12%-kal bővült. Ezzel szemben a szarvasmarhák száma stagnált, míg a tojótyúk-állomány 4,5%-kal visszaesett. A vágóállat-termelés 5,9%-kal nőtt, elérve az 1,7 millió tonnát. A vágóbaromfi aránya továbbra is domináns (56%), míg a sertések 35%-ot, a szarvasmarhák 6,6%-ot tettek ki.


Növénytermesztés: csapadékhiány és hozamcsökkenés

A növénytermesztés volumene 9,9%-kal esett vissza, elsősorban a kedvezőtlen időjárás miatt. A gabonafélék terméshozama 16%-kal maradt el az előző évtől, a búzáé 10%-kal csökkent. Bár a raktárkészletek segítettek ellensúlyozni az árakat, a búza termelői ára így is 8,4%-kal esett. A gyümölcsök ára viszont az egekbe szökött.

Munkaerő: csökkenő ráfordítás, alacsony termelékenység

A munkaerő-felhasználás 5,6%-kal csökkent, a nem fizetett munkaerő 9,5%-kal esett vissza. A mezőgazdaságban dolgozók termelékenysége 7,9%-kal csökkent, ezzel csupán az uniós átlag 45%-át érte el. Az ágazat 259 ezer teljes munkaidős embernek megfelelő munkamennyiséget igényelt.

Külkereskedelem: szép aktívum, erős export

2024-ben az agrártermékek exportja elérte az 5183 milliárd forintot, míg az import 3826 milliárd forint volt, így az agrárium 1358 milliárd forintos külkereskedelmi többlettel zárt. A kivitel volumene 18%-kal nőtt, különösen a zöldségek, gyümölcsök, gabonák és italok vitték előre az exportot. A behozatal értéke ugyan 3,1%-kal nőtt, ám a mennyisége 13%-kal csökkent – különösen a gabonaféléknél és a húsféléknél volt jelentős a visszaesés.

Termelői árak és ráfordítások: visszafogott költekezés

A mezőgazdasági ráfordítási árak 6,4%-kal estek vissza – a műtrágya ára például 25%-kal csökkent. A termelői árak összességében 3,2%-kal mérséklődtek: a gabonafélék ára 5,7%-kal csökkent, míg az olajnövényeké 10%-kal emelkedett. Az állati termékek ára 6,5%-kal esett, különösen a vágóbaromfi (–13%) és a sertés (–7,4%) esetében.

A gazdaságban betöltött szerep: kicsi, de stabil

Bár a mezőgazdaság 0,3 százalékponttal csökkentette a GDP-t, a nemzetgazdasági hozzáadott értékhez való hozzájárulása 2,8% volt – az EU-átlag (1,6%) felett. Ez a szám Németországban 0,8%, Franciaországban 1,4%, Olaszországban 2,0%, Lengyelországban 2,6%.

Következtetés: stabil export, gyenge hatékonyság

Miközben a magyar agrárium exportja stabil és jelentős külkereskedelmi aktívumot termel, a termelés hatékonysága, a munkaerő termelékenysége és a növénytermesztés volumene aggodalomra ad okot. A jövő kihívása, hogy a belső források apadásával párhuzamosan hogyan lehet fenntarthatóan és versenyképesen biztosítani az élelmiszer-ellátást.

Forrás: Economx

Indexkép: Pixabay