Az ürömlevelű parlagfű, amely Magyarországon az egyik leggyakoribb invazív gyomnövény, szemmel látható terméskiesést és anyagi veszteséget okoz a magyar gazdáknak. A klímaváltozás hatásainak köszönhetően a parlagfű a szokásosnál korábban és nagyobb mértékben csírázik. A gazdálkodóknak ezért érdemes már időben gondoskodni a leghatékonyabb kezelésekről, hogy megvédjék termésüket, mindemellett a parlagfű irtásával csökkentsék a helyi közösségekre gyakorolt egészségügyi kockázatot.

Az Agroinform Bálint Sándort, a Corteva napraforgó gyomirtó szerekért felelős termékmenedzserét kérdezte a gyomhelyzetről és arról, hogy a magyar gazdák fel vannak-e készülve erre a kihívásra.

corteva

Bálint Sándor, a Corteva napraforgó gyomirtó szerekért felelős termékmenedzsere – fotó: Corteva Agriscience

Milyen jelenleg a parlagfűhelyzet a régióban?

– A parlagfű terjedése folyamatos Európa-szerte, ahol egyszer megtelepedett, onnan sajnos nagyon kis eséllyel lehet eltávolítani. Rendkívül jó a túlélőképessége, nagy mennyiségű, hosszú ideig csíraképes magprodukcióval látja el a talajokat. Irtása a szántóföldeken egyszikű kultúrnövényekből viszonylagosan könnyűnek mondható, viszont a széles levelű haszonnövényekben komoly fejtörést okoz a gazdáknak. A szántóterületek folyamatosan fertőződnek a táblákkal szomszédos ruderális, elhanyagolt területekről. Az országban azokon a napraforgótáblákon sikeresek voltak a preemergens gyomirtások, ahol elegendő csapadék érkezett a kezelések után. Ott viszont, ahol nem kaptak megfelelő bemosó csapadékot a gyomirtó szerek, a gyomirtó hatás különböző mértékben csökkent, ott megjelentek a gyomnövények. Nem csak a parlagfű. A posztemergens kezelések után lehullott sok eső és nagy meleg miatt a parlagfű újabb csírázási hulláma indulhat el, vagy a már korábban kikelt, de túlfejlett egyedek regenerálódhatnak.

Mi tapasztalható idén a napraforgó és más szántóföldi kultúrák gyomhelyzetét tekintve?

– Az idei gyomhelyzetet tekintve általánosságban elmondható, hogy az időjárás hatására nagyon erős a gyomfertőzöttség és elhúzódó a gyomnövények csírázása. Az tapasztalható, hogy azokon a területeken, ahol jelentős mennyiségű és gyakori esőzések voltak, ott az esők és a meleg hatására nagyon intenzív a gyomosodás. Az egymást követő gyomkelési hullámok miatt a gyomirtó szeres kezelések sem minden esetben voltak teljesen hatékonyak. Sok helyen, például a kukoricában is, kétszer-háromszor el kellett végezni a gyomirtó szeres kezelést. Ahol nem esett számottevő csapadék az utóbbi két hétben, ott sokkal kisebb ez a probléma.

corteva

Napraforgó – fotó: Corteva Agriscience

Látható az utóbbi időben átalakulás a napraforgó gyomflóráját tekintve?

– A gyomflórát tekintve egyelőre nem látható nagy átalakulás. Sajnos az egyszikűek térnyerése minden kultúrában évről-évre megfigyelhető, nem csak napraforgóban. A napraforgóban viszonylag szűkös szerválaszték áll a gazdálkodók rendelkezésére, a meglévő eszközöket muszáj a lehető legnagyobb hatékonysággal alkalmazni. A kétszikűek tekintetében nincs tudomásunk új fajok megjelenéséről. Az eddigi kétszikű gyomfajok több területet fertőznek meg, erősebb a fertőzésük, sok esetben változnak az uralkodó gyomfajok. A libatop fajok térnyerése például országos szinten szembeötlő, a fenyércirok visszaszorítása sem mondható egy sikertörténetnek, mindig szükség van új megoldásokra.

A ViballaTM a gazdálkodók körében jól ismert gyomirtó szer a parlagfű elleni védekezésben, de nem csak erre használható. Mennyire ismerik és használják a gazdálkodók más gyomok ellen is?

– A Corteva ViballaTM gyomirtó szere a parlagfű elleni kiváló hatékonyságáról lett ismert és arról, hogy akár a fejlett parlagfű növények ellen is nagyon jó hatékonysággal lehet vele védekezni. De nem csak a parlagfű ellen hatékony, sikerrel bevethető a fehér libatop, a pokolvar libatop a selyemmályva és a szerbtövisfajok ellen is. Ezek a gyomnövények mind benne vannak a legfontosabb napraforgó gyomok körében, de hozzá tehetjük a sorhoz a vadkendert is, amely az ország egyes vidékein különösen nagy problémát jelent.

Miben innovatívabb a ViballaTM mint más napraforgóban használt gyomirtó szerek? Milyen előnyt jelent a gazdáknak a használata?

– A ViballaTM a Corteva nemrégiben bemutatott innovatív hatóanyagát, az Arylex™-et, azaz halauxifen-metilt tartalmazza. Hatását az összes eddigi napraforgó gyomirtószertől eltérő módon fejti ki, ennek köszönhető a rendkívüli hatékonyság. A fentebb felsorolt gyomnövényeket egészen fejlett állapotukban is korábban nem tapasztalt eredményességgel képes irtani. Emellett a ViballaTM bármelyik napraforgóhibridben biztonságosan használható, akár gyomirtószer-toleráns, akár gyomirtó szerre nem toleráns napraforgóról van szó, egészen a napraforgó csillagbimbós állapotáig.

napraforgó

Nagy napraforgó területeken viszont biztosan szükséges az általános állománykezelés a csapadékhiány miatt – fotó: Corteva Agriscience

Mi várható a jövőben, akár a klímaváltozás eredményeként? Mire kell felkészülniük a növénytermesztőknek?

– A klímaváltozás sajnos azt jelenti, hogy egyre szélsőségesebbé és egyre kiszámíthatatlanabbá válik az időjárás, ami sokszor szárazságot jelent, amikor csapadékra lenne szükség. Máskor súlyos esőzéseket, amikor inkább szárazabb időre van szükség. Mindehhez párosul az egyre melegebb ősz és a nyári hőségnapok számának emelkedése, ami a gyomnövények további térnyerését fogja jelenteni a jövőben is és nehezíti a gyomirtások optimális, kiszámítható időzítését. A gazdálkodóknak sokféle szempontot kell mérlegelniük, a napraforgó gyomirtásában valószínűleg mindenhol be kell tervezni a több fázisban elvégzett gyomirtást, miközben a költségeket is kordában kell tartaniuk. Ez nem valósulhat meg a fokozott területismeret és növényvédelmi felkészültség nélkül.

Tudna pár szót mondani az idei napraforgó gyomirtásról? Mi az, amit még tehetnek a gazdák?

– A preemergens kezelések az ország különböző részein eltérő mennyiségű esőt kaptak, ami meghatározza a hatékonyságukat. Nagy napraforgó területeken viszont biztosan szükséges az általános állománykezelés a csapadékhiány miatt. A jól sikerültnek ítélt alapkezelések után is szükséges lehet posztemergens kezeléseket végezni, hiszen ahol érkezett elég bemosó csapadék, az évelő gyomnövények még meg fognak jelenni. Gyakran tapasztaljuk a parlagfű, szerbtövis, selyemmályva újabb kelési hullámát, amely kikerüli a korábbi gyomirtást. Ilyenkor nagyon hasznos, ha van még lehetőség a beavatkozásra. A Viballa™ gyomirtó szeres kezelések 4 lomblevéltől a csillagbimbós állapotig, június első felében még elvégezhetők, a gazdálkodók jól ki tudják használni a rugalmasság nyújtotta előnyöket.

Indexkép: Corteva Agriscience