Az utóbbi évek tapasztalatai világosan mutatják: a felszíni vízkészletek csökkennek, ezzel együtt a felszín alatti víztestek vízszintje is tartósan süllyed. Mindeközben az aszályos időszakok gyakorisága és hossza is évről évre növekszik, ami fokozódó vízigényhez vezet.

Ez a kettős nyomás – a vízkészletek apadása és a vízigények növekedése – arra készteti a mezőgazdaság szereplőit, hogy újragondolják vízgazdálkodási gyakorlatukat.

Új válaszok a vízhiányra

A biztonságos termelés fenntartásához elengedhetetlen a vízvisszatartásra, a talajnedvesség megőrzésére és a természetes vízmozgások jobb kihasználására alapozó gazdálkodás. Olyan agrotechnikai megoldások – mint a minimális talajművelés, a takarónövények alkalmazása vagy a szervesanyag-gazdálkodás – segíthetnek a talaj vízmegtartó képességének javításában.

Ezzel párhuzamosan felértékelődik a táji léptékű vízvisszatartás. Szükség esetén a terület hasznosítását a területi víz- és talajadottságokhoz igazítva kell kialakítani – akár a gazdaságosság, akár az alkalmazkodóképesség érdekében.

viz

A mezőgazdaság alkalmazkodóképességének növeléséhez elengedhetetlen egy integrált, tájgazdálkodási szemlélet elterjedése – fotó: Büro Agency

Támogatás a fenntartható vízhasználathoz

A fenntartható mezőgazdasági vízgazdálkodás egyre nagyobb hangsúlyt kap az agrárpolitikában is. A 2023-tól működő Közös Agrárpolitika (KAP) Stratégiai Terv keretében elérhető támogatások célzottan segítik a termelőket az éghajlati kihívásokhoz való alkalmazkodásban.

Kiemelkedő jelentőségűek az agro-ökológiai nem termelő beruházások, valamint az ezek fenntartását szolgáló agro-ökológiai földhasználat-váltást ösztönző támogatások. Ezek egyik fő célja nem más, mint a víz helyben tartása, a táj vízháztartásának stabilizálása, természetalapú megoldásokkal. Ide tartozik például a vizes élőhelyek kialakítása, a gyenge termőképességű belvizes területek átalakítása.

A KAP keretében elérhető öntözésfejlesztési támogatások pedig a meglévő vízkészletek hatékonyabb felhasználását ösztönzik, víztakarékos technológiák kialakítását segítik. A mezőgazdaság alkalmazkodóképességének növeléséhez elengedhetetlen egy integrált, tájgazdálkodási szemlélet elterjedése, amely csak a gazdálkodók összefogásán és szoros együttműködésén keresztül valósulhat meg.

Összhangban a természettel: a fenntartható vízgazdálkodás alappillérei

Az elmúlt évek során a talajvízszint jelentős csökkenését tapasztalhattuk, miközben egyre több felszíni vízfolyásunk és tavunk vált időszakossá – különösen az ország középső és keleti régióiban. A szélsőséges vízjárás kezelésében kulcsszerepet játszanak a természetes vizes élőhelyek. Ezek a táji elemek képesek nagy mennyiségű csapadékvizet visszatartani, amelyet azután fokozatosan bocsátanak ki, ily módon nemcsak a szomszédos mezőgazdasági területek vízellátását javítják, hanem csökkentik a légköri aszály kialakulásának valószínűségét, és kedvezően befolyásolják a nyári csapadékképződést is.

A fenntartható mezőgazdasági vízgazdálkodás legfontosabb elemei közé tartozik a vizes élőhelyek megőrzése és helyreállítása, a táji léptékű vízvisszatartás, valamint a talaj vízbefogadó képességének javítása természetalapú megoldásokkal. A természetes vizes élőhelyek helyreállítása ma már nemcsak ökológiai, hanem gazdasági szempontból is indokolt.

A legnagyobb potenciált e tekintetben azok a mélyen fekvő területek jelentik, amelyeket időnként víz borít – például rétek és olyan szántók, ahol gyakori a belvíz. Ezeknek a gyenge termőképességű földeknek a művelésből való kivonása hosszú távon megtérülhet, hiszen javítja a táj vízháztartását, enyhíti a kiszáradást, és kedvező hatással van a helyi mikroklímára is.

A jövő mezőgazdasága a vízzel kezdődik

A természetközeli megoldások alkalmazása nemcsak a víz megtartását szolgálja, hanem a gazdaságok alkalmazkodóképességét is erősíti. Az éghajlatváltozás kihívásaira válaszolva szükség van egy új szemléletre, amely a természetalapú rendszerekkel való együttműködésen, a víz helyben tartásán és a fenntartható használaton alapul.

RRF-4.2.1-23-2023-00001 „Fenntartható mezőgazdasági vízhasznosítással kapcsolatos szemléletformálás”