Európa számos országát példátlanul erős hőhullám sújtja, amely komoly emberáldozatokat követelt. Az extrém időjárás nemcsak hőmérsékleti rekordokat döntött, hanem súlyos aszályhoz, erdőtüzekhez és vízkorlátozásokhoz vezetett. Szakértők szerint a hasonló időjárási jelenségek az éghajlatváltozás egyértelmű jelei, és a jövőben még gyakoribbá válhatnak.
Spanyolországban már júniusban 40 Celsius-fokot mértek, a hónap során országos szinten 3,5 fokkal volt melegebb az átlagosnál. A délnyugati Extremadura térségében egy 67 éves férfi hőgutában halt meg. Katalóniában mezőgazdasági munkások vesztették életüket egy erdőtűzben, míg Tarragona megyében egy gyermek egy túlmelegedett autóban halt meg. Az északkeleti területeken mintegy 6500 hektárnyi terület égett le, több gazdaság pedig súlyos károkat szenvedett. Barcelonában egy utcaseprő, Madridban pedig több ember halála köthető a rendkívüli hőséghez.
Portugália is extrém forróságot tapasztalt, Morában 46,6 Celsius-fokot mértek. Az ország belső részein hirtelen zivatarok és jégesők váltották a kánikulát. A tengerparti strandokon félelmetes felhőalakzatok jelentek meg, melyek cunamira emlékeztették a strandolókat, és nagy figyelmet kaptak a közösségi médiában.
Volt, ahol mezőgazdasági munkások vesztették életüket egy erdőtűzben – fotó: pexels.com
Olaszországban is halálos áldozatokat követelt a hőhullám. A hatóságok 18 városra adtak ki vörös riasztást, jelezve, hogy a forróság már az egészséges lakosságra is veszélyes. Több építő- és kamionsofőr vesztette életét munkavégzés közben, miközben Szardínián és Szicíliában újabb halálesetek történtek. A kormány dél és délután 4 óra között korlátozta a szabadtéri munkát, különösen az építkezések és kertészetek területén. A mezőgazdaság súlyos károkat szenvedett: a zöldségek és gyümölcsök megperzselődtek, a déli régiókban pedig vízkorlátozások léptek életbe. Erdőtüzek is pusztítottak, és evakuálásokra került sor Toszkánában is.
Görögországban több régióban tombolnak erdőtüzek, elsősorban Attikában, Krétán és a Peloponnészoszi-félszigeten. Kréta déli partján több mint 1500 embert evakuáltak, mivel a tűz elérte a tengerparti területeket. Vourvourou közelében fenyvesek gyulladtak ki, az embereknek menekülniük kellett, és áramkimaradások is történtek. A tűzoltók a rendkívül erős szél miatt egyelőre csak lassítani tudják a tűz terjedését.
Franciaországban is hőmérsékleti rekordok dőltek meg: Dél-Franciaországban 40 fok fölötti, Párizsban pedig 38 fokos értékeket mértek. Az országban 16 megyére adtak ki hőségriasztást, több mint 300 embert kellett sürgősségi ellátásban részesíteni, és halálesetek is történtek. Több mint 1900 iskola zárt be ideiglenesen, mivel nem volt megfelelő árnyékolás vagy hűtés. A hőség politikai vitákat is gerjesztett, és országszerte különböző óvintézkedéseket vezettek be. Párizs parkjait egész éjjel nyitva tartották, a köztereket és uszodákat ingyenessé tették, az Eiffel-torony legfelső szintjét viszont lezárták a látogatók előtt. A déli Aude megyében erdőtűz miatt lezártak egy autópályát és evakuálták a környéket. Az extrém hőség a nukleáris energiatermelést is érintette: több erőmű ideiglenesen csökkentette kapacitását.
Németországban szintén rekordközeli a hőség: több térségben a hőmérséklet megközelítette a 40 fokot, így akár a korábbi 41,2 fokos rekord is megdőlhet. Aszály miatt több mint 40 kerület vezetett be vízkorlátozásokat, különösen a mezőgazdaságban és kertészetekben. Brandenburgban és Szászországban is erdőtüzek alakultak ki. A hosszan tartó forróság a folyók és tavak vízszintjét is drasztikusan csökkentette – Drezdában például már az Elba kiszáradt medrében sétáltak az emberek.
Angliában az idei június volt a valaha mért legmelegebb, az egész Egyesült Királyságot tekintve pedig a második legforróbb. Wimbledonban is megdőlt a melegrekord, 32,3 fokkal. Az elmúlt hetek során ez már a második hőhullám volt a szigetországban. A Ripponden közelében található Baitings-víztározó alacsony vízállása miatt egy középkori híd is felszínre került.
Törökország nyugati és déli részein erdőtüzek tombolnak, amelyek miatt több mint 50 ezer embert kellett evakuálni. Seferihisar térségében különösen súlyos volt a helyzet: több települést ki kellett üríteni. A tüzeket többnyire sikerült megfékezni, de sok épület súlyosan megrongálódott. Az elmúlt napok során 263 tűzesethez riasztották a tűzoltókat. A szél, amely elérte a 117 km/órás sebességet, tovább súlyosbította a helyzetet. Az izmiri nemzetközi repülőtéren a füst miatt átmenetileg leállították a forgalmat. A kutatók szerint a tüzek hátterében az egyre gyakoribbá váló, klímaváltozás okozta nyári hőhullámok állnak.
A Meteorológiai Világszervezet szerint az emberi tevékenység által okozott klímaváltozás következményeként a jövőben még erősebb hőhullámok várhatók. A városi hőszigethatás tovább fokozza a halálozási kockázatokat, különösen a legsebezhetőbb lakossági csoportok körében.
Forrás: hirado.hu
Indexkép: pexels.com