Tovább folytatódik a tanyákon élők támogatása: szeptember 4-én újraindul a lakossági tanyafejlesztési pályázat. A cél változatlan: a hagyományos alföldi településforma megbecsültségének növelése és az ott élők életkörülményeinek javítása. Viski József államtitkár azt mondta: a 15 milliárdos keret nemcsak energetikai fejlesztésekre, hanem alapinfrastruktúrára is fordítható lesz – a falugazdászok pedig ingyenes segítséget nyújtanak a pályázóknak.
A tanyák új esélye
Hazánk külterületein mintegy 300 ezer ember él, kétharmaduk hagyományos tanyákon. Ezek a pusztai otthonok évszázadok óta a magyar vidéki életmód sajátos formái, melyek mára ismét népszerűbbé váltak – köszönhetően a korábbi évek célzott támogatásainak. Viski József államtitkár szerint fontos, hogy e pozitív tendencia folytatódjon: a tanyák kis léptékű gazdaságai ugyanis rövid ellátási láncban képesek egészséges, helyi élelmiszert előállítani.
Személyes küldetés lett belőle
Viski József számára a tanyafejlesztés nemcsak szakpolitikai ügy, hanem személyes történet is: családja a kilencvenes években önerőből próbálta a tanyájukhoz vezetékes villanyt bevezetni, sikertelenül. A mostani pályázatok épp az ilyen hátrányos helyzetű területek infrastrukturális felzárkóztatását célozzák meg, egyre nagyobb eredménnyel: míg a 2010-es években nemzeti forrásból 13 milliárd forintot osztottak szét, a későbbi uniós programok révén már 17 milliárdot is sikerült elérni.
A 2025-ös kiírás: fókuszban az alapinfrastruktúra és a zöldenergia
A szeptemberben induló új program első szakaszának 15 milliárdos keretét szükség esetén tovább is bővítheti a kormány. A támogatás 80%-át nemzeti forrásból biztosítják. A fő cél a villamos energia és ivóvíz biztosítása, a szennyvízkezelés korszerűsítése, valamint a napelemes rendszerek és más megújuló energiaforrások telepítése. Akik víz- és energiaellátásra együtt pályáznak, akár 25 millió forint támogatást is elnyerhetnek.
Kik pályázhatnak és mire?
A kiírás a 10 000 főnél kisebb települések külterületén élőket célozza, illetve nagyobb lélekszámú városokat is, ha azok külterületén a lakosság legalább 2%-a él. Fontos feltétel az életvitelszerű ott-tartózkodás: a benyújtást megelőzően legalább fél, támogatás esetén pedig további öt évig szükséges a tanyán lakni.
A támogatás intenzitása is kedvező: a megújuló energiákra 80%, minden más fejlesztésre 95%-os arányban igényelhető, és két részletben is lehívható az előleg. A cél, hogy a pályázók minél kisebb anyagi teherviselés mellett valósíthassák meg beruházásaikat.
Szakmai segítség és kevesebb adminisztráció
Viski szerint a szigorodó uniós szabályozás miatt valóban bonyolultabb lehet a pályázatkezelés, de a kormány kompenzálni kívánja ezt: a falugazdász-hálózat idén már ingyenes segítséget nyújt a pályázatok benyújtásához. További könnyítés, hogy a helyszíni szemlét fotódokumentáció váltja ki, és az államtitkár ígérete szerint a jövőben az elszámolás és kérelemkezelés egyszerűsítésére is nagyobb figyelmet fordítanak.
Forrás: Demokrata
Indexkép: Shutterstock