A méhekről mindannyian tudjuk, hogy szorgos kis rovarok, akik fáradhatatlanul gyűjtik a nektárt és porozzák be növényeinket. De mi történik velük, amikor megpihennek? A Trento Egyetem legújabb kutatásának eredményei szerint a méhek agyműködése elképesztően hasonlít az emberi agy működéséhez.
A méhek agya is pihen – de nem akárhogy
A kutatás során a tudósok először tudták részletesen megfigyelni, mi történik a méhek agyában alvás közben. Kétfotonos mikroszkóp segítségével a kutatók betekintést nyertek a méhek szaglásért felelős agyterülete működésébe. Megfigyelték, hogy alvás során az információfeldolgozás lelassul, és csak a legfontosabb ingerek érik el a tudatukat.
A méhek agyának ezen része szinkronizált aktivitást mutatott, amit a tudósok az emberi alvási orsókhoz hasonlítottak. Ez az a fázis, amikor az emberi agy is „rendet rak" az emlékek között, és konszolidálja a tanult információkat.
Mesterséges intelligencia is segített a kutatásban
Nemcsak mikroszkóp, de mesterséges intelligencia is segítette a kutatást. A kutatók olyan modellt fejlesztettek, amely 93%-os pontossággal ismerte fel, mikor van éber és mikor alvó állapotban egy méh. Az alvási ciklusokat vizsgálva kiderült, hogy ezek a kis rovarok is rendelkeznek REM-szerű és nem-REM-szerű fázisokkal, hasonlóan az emberekhez.
A méhek álmai fontosabbak, mint hinnénk
De miért is fontos, hogy a méhek hogyan alszanak? Mert alvás közben történik meg az emlékek konszolidációja – például azoké, amelyek segítik a méheket az élelemforrásokhoz való navigációban. A kutatók szerint ez kulcsfontosságú lehet a beporzó viselkedésének és túlélésének megértésében, különösen olyan stressztényezők mellett, mint a peszticidek vagy a klímaváltozás.
Ez a felfedezés új távlatokat nyit a méhkutatásban – és talán abban is segít, hogy jobban megvédjük ezeket az apró, de annál fontosabb élőlényeket.
Forrás: earth.com
Indexkép: Shutterstock