A közelmúltban aggasztó fertőző betegségekre utaló eseteket jelentettek Magyarországon, köztük egy különösen figyelemfelkeltő maláriagyanút. Az eset egy 56 éves férfihoz köthető, aki a lappangási időszakban Indonéziában járt, és feltehetően ott fertőződhetett meg a veszélyes trópusi betegséggel.

Malária Magyarországon – csak importált esetek

Hazánkban a malária nem őshonos, kizárólag importált esetek fordulnak elő, vagyis a fertőzés mindig külföldön történik, majd az érintett személy itthon jelentkezik tünetekkel. A jelenlegi eset laboratóriumi vizsgálatai még nem zárultak le, így a pontos diagnózis megerősítésre vár.

A betegség tünetei közé tartozik a magas láz, hidegrázás, fejfájás, idegfájdalom, valamint súlyos szövődmények, például szervi károsodás, kóma is kialakulhatnak. Ezért különösen fontos az időben történő felismerés és kezelés.

Gyógyszeres kezeléssel jól kezelhető

A malária terápiája artemisinin-alapú kombinációs készítményekkel történik, amelyek gyorsan és hatékonyan pusztítják el a parazitákat. A kezelés célja, hogy minimalizálja a szövődményeket, és megakadályozza a betegség súlyosbodását. A fertőzés gyanújának bejelentése ráirányítja a figyelmet a beutazás utáni egészségügyi kockázatokra, és a megelőző védőoltások és gyógyszeres védekezés szükségességére trópusi országokba utazás előtt.

Egyéb fertőzések is napirenden

Bár közösségi gastroenteritis-járvány nem fordult elő a jelentési időszakban, a védőoltással megelőzhető betegségek között egy pertussis (szamárköhögés) gyanús eset is felbukkant. Ez egy 10 éves fiút érintett, de a laborvizsgálatok nem erősítették meg a diagnózist.

Forrás: kemma.hu

Indexkép: Pixabay