Az elmúlt időszakban pengeváltás alakult a szakemberek között a szúnyogirtáshoz használt deltametrin hatóanyag kapcsán, melyről ebben a cikkünkben írtunk. Írásunkra reagálva juttatta el szerkesztőségünkhöz nyilatkozatát az egyik érintett, dr. Kemenesi Gábor, a PTE Virológiai Nemzeti Laboratórium igazgatója. Állásfoglalásában, illetve nyílt levelében – melyet változatlan formában közlünk – magyarázatot vár felvetéseire Fekete Gábortól, a Corax-Bioner Zrt. vezérigazgatójától és Reisinger Mátyástól, a Magyar Egészségügyi Gázmesterek Egyesületének elnökétől.
Tehát íme dr. Kemenesi Gábor levele:
"Valótlanságot állít a Corax-Bioner Zrt. ügyvezetője
A deltamethrin a következő kiáltványban listázott, több tucat szakirodalmi folyóiratban megjelent és lektorált kutatási eredmény szerint toxikus a fejlődő idegrendszerre, magzati korban, születés után fejlődő korban és felnőtt korban is befolyásolja az idegrendszer normális működését melegvérű állatokban. A melegvérű állatok kísérletei ilyen formán a legközelebbi elérhető vizsgálati eredmények, hogy következtetéseket vonjunk le a lehetséges emberi hatásokról, így megdöbbenéssel olvastam azt a könnyelmű és valótlanságokkal tarkított nyilatkozatot, amellyel próbálják aláásni az aggodalomra okot adó tudományos eredmények jelentőségét. A közlésben a PAN valódi tudományos adatokat listáz, melyeket a nyilatkozat szerint a gyérítésért felelős konzorcium elmulasztott megtekinteni. Ez véleményem szerint súlyos szakmai hiba, hiszen ezek a vállalkozók felelnek a szer kijuttatásáért. Valótlanság tehát, hogy kijelentésemet csupán a PAN közlésére alapoznám, az abban listázott tudományos közleményeket vettem alapul1.
A szer valóban engedélyezve van az EU területén, ám az országok döntő többsége szigorúan szabályozza a kijuttathatóságot.
Magyarországon, virológiai, toxikológiai, ökológiai és egészségügyi gázmester szakemberek is értetlenül állnak a túlhasználat előtt,
melynek az elmúlt évtizedben számos szakmai konferencián és fórumon hangot is adtunk. Köztük a kiáltványt támogató Magyar Egészségügyi Gázmesterek Egyesület konferenciáján is, melynek elnöke anyagilag is érdekelt a hazai szúnyoggyérítésben, így elfogulatlansága és szakmai objektivitása a kérdésben erősen megkérdőjelezhető. A listázott tanulmányok döntő többsége alacsony, vagy extrém alacsony dózist használ, így a hazai túlhasználattal kombinálva valóban aggodalomra ad okot a hazai gyakorlat és nem csupán csekély mértékben.
Magyarországon a szakirodalom és a nemzetközi szakmai közösségek által is ismert genetikai mutációt vizsgáltuk, amelynek jelenléte bizonyítottan fenotípusos változással jár (azaz annak megfeleltethető), hiszen hatásmechanizmusa tudományosan teljesen ismert. Vizsgálatunkban kimutattuk, hogy a dalos szúnyog több hazai populációja is rezisztens a piretroidokra, amely a csípésártalomban is az egyik jelentős fajunk, valamint fő vektora a hazánkban is jelenlévő Nyugat-nílusi láz vírusának. A rezisztencia jelenléte a hazai populációkban járványügyi kockázattal jár, melyre virológusként kötelességem felhívni a figyelmet. Eredményeinket az NNGYK felé hivatalból jelentettük, valamint nemzetközi tudományos szaklapban publikáltuk2.
A hazai irányelvek szerint a gyérítést végző vállalkozóknak kötelességük felhagyni a szer használatával, amennyiben a rezisztencia kialakulása gyanítható3.
Tisztelettel várjuk az általunk feltárt rezisztencia okán a kezelések korlátozását vagy beszüntetését és a szer hatástalanságát vizsgáló folyamat jegyzőkönyveinek nyilvánossá tételét.
Várom a konzorcium helyreigazító nyilatkozatát és magyarázatát a felvetett kérdésekre.
2. https://parasitesandvectors.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13071-024-06635-5
Pécs, 2025.07.15 Dr. habil. Kemenesi Gábor, virológus, járványkutató"
Indexkép: Shutterstock