A természet közelsége jótékony hatással van az emberi szervezetre, de mi történik, ha a természet digitálisan jön el hozzánk? A Max Planck Intézet legújabb kutatása szerint a virtuális erdőfürdőzés – különösen, ha több érzékszervet is bevon – jelentősen javítja a hangulatot, erősíti a természethez való kötődést, és fokozza a rövid távú memóriát.

A kutatás háttere

A japán eredetű Shinrin Yoku, vagyis az "erdőfürdőzés" már régóta ismert stresszcsökkentő és vérnyomáscsökkentő hatásairól. A Max Planck Intézet kutatói arra voltak kíváncsiak, hogy ez a módszer virtuálisan is hatékony lehet-e, különösen akkor, ha több érzékszervet egyszerre stimulálnak.

A kísérlet menete

A kutatás során egy 360°-os, nagy felbontású VR-videót készítettek Európa legnagyobb duglászfenyőerdőjében, a Parchim melletti Sonnenberg természetvédelmi területen. A videó eredeti erdei hangokat és a duglászfenyő illóolajának illatát is tartalmazta.

A résztvevők négyféle változatban tapasztalták meg a virtuális erdőt: teljes érzékszervi élményként (kép, hang és illat), valamint csak vizuális, auditív vagy olfaktorikus ingerekkel. Az utóbbi esetekben a vizuális ingereket semleges VR-környezetben minimalizálták, hogy csökkentsék a technológia hatását.

Eredmények és következtetések

A több mint 130 résztvevőt először stresszt kiváltó képekkel hozták akut stresszhelyzetbe, majd VR-szemüvegen keresztül tapasztalták meg az erdőfürdő különböző változatait. Az eredmények azt mutatták, hogy a három érzékszerv együttes stimulálása jelentősen javította a hangulatot, és erősítette a természethez való kötődést, szemben az egyes érzékszervi ingerekkel. Emellett a rövid távú memória is javult, bár ez a hatás korlátozottabb volt.

A kutatók hangsúlyozták, hogy ezek a hatások területspecifikusak, és további, nagyobb mintaszámú vizsgálatokra van szükség a virtuális természetélmények helyreállító mechanizmusainak jobb megértéséhez.

„Már most elmondhatjuk, hogy a digitális természetélmények érzelmi hatást válthatnak ki – még ha nem is helyettesítik a valódi természetet" – mondta Leonie Ascone, a tanulmány vezető szerzője és a Hamburg-Eppendorfi Egyetemi Orvosi Központ Neurális Plaszticitás munkacsoportjának kutatója.

Simone Kühn, a tanulmány vezetője és a Max Planck Intézet Környezeti Idegtudományi Központjának igazgatója hozzátette: „Különösen olyan helyeken, ahol korlátozott a természethez való hozzáférés – például klinikákon, várótermekben vagy városi belső terekben –, a multiszenzoros VR-alkalmazások vagy célzott természetábrázolások támogathatják a mentális jólétet. A természet képei, hangjai és illatai eddig alábecsült lehetőséget kínálnak a hangulat és a mentális teljesítmény javítására a mindennapi helyzetekben."

Forrás: sciencedaily.com

Indexkép: Shutterstock