Tavasszal rengeteg teendő akad, hiszen a kert sok feladatot ad mindenkinek: ilyenkor kell fát metszeni, a melegben gyorsan növekedésnek induló füvet nyírni, összegereblyézni a tavalyról megmaradt leveleket, vagy éppen kivágni az elszáradt bokrokat. A keletkező zöldhulladék eltüntetése azonban már nagy gondot okozhat.
Régebben megszokott volt a zöldhulladék eltüntetése szempontjából a tűzgyújtás – ezt a módszert alkalmazták hosszú éveken át tavasszal és ősszel, de napjainkban már ilyen célból alapvetően senki nem gyújthat tüzet.
2021. január 1-jétől egy környezetvédelmi törvény értelmében országosan tilos a zöldhulladék égetése, ám a gyakorlatban az önkormányzatok helyi szinten szabályozhatják ezt a kérdést. Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy településenként eltérő lehet, hol engedélyezik bizonyos időszakokban és feltételek mellett ezt a tevékenységet, és hol nincs erre mód.
A nedves zöldhulladék tökéletlen égést eredményez, ami különösen káros – fotó: Pixabay
A saját kert nem jogosít fel bármire
Sokan gondolják azt, hogy a saját ingatlanjuk területén azt tehetnek, amit szeretnének, de érdemes tudni, hogy ez nem így van. Amellett, hogy az égetés zavarhatja a szomszédokat, már csak azért is tiltott tevékenységnek minősül, mert rengeteg káros anyag szabadulhat így fel, amelyek jelentős mértékben károsítják a levegő minőségét.
A nedves zöldhulladék tökéletlen égést eredményez, ami különösen káros – ennek az egészségügyi veszélynek nem lehet kitenni sem a szomszédokat, sem másokat.
A zöldhulladék elégetése során olyan anyagok szabadulnak fel, amelyen rendkívül károsan hatnak a szív- és érrendszerre, és súlyos, a légzőszervet érintő problémákat válthatnak ki, valamint a daganatos betegségek kialakulásának esélyét is növelik.
Sokakban merül fel a kérdés, hogy vonatkozik-e a tűzgyújtási tilalom arra az esetre is, ha grilleznénk vagy szalonnát sütnénk. Kijelölt tűzrakóhelyen erre van mód, de ezt nem szabad arra használni, hogy a zöldhulladékot ilyen módon tüntessük el, mert a fenti okokból már az étel elfogyasztása is veszélyessé válhat, valamint a káros anyagok belégzése is egészségkárosító hatású lehet.
Ha valakit mindez nem tántorítana el a zöldhulladék elégetésétől, annak azt is érdemes számításba vennie, hogy a különböző anyagok égetéséért 300 ezer forintos bírság járhat, de ha jogi személyről vagy gazdálkodó szervezetről van szó, akár 2 millió forint is lehet a büntetés mértéke.
Mi a megoldás? A zöldhulladék eltüntetésének egyik jól bevált módja a speciálisan erre a célra létrehozott zsákokba helyezés, amelyeket elszállítanak az illetékesek, illetve a kerti komposzt létrehozása.
Forrás: 168.hu
Indexkép: pixabay.com