A nyarak egyre melegebbek és egyre szárazabbak. Ehhez pedig alkalmazkodnunk kellene nekünk és a növényeinknek is. De vajon mikor és milyen módon kell árnyékot biztosítani a növényeinknek?
Az árnyékolás fontos titkai
A forróság mindent és mindenkit megvisel, így a növényeink is egyre nehezebben viselik. Amikor pedig már nagyon régóta magas a hőmérséklet vagy tartósan áll fenn szárazság, az árnyékolás segít megőrizni növényeink egészségét és terméshozamát. Katherine Rowe kertészeti szakértő azt vizsgálja, hogy mikor védjük növényeinket, hogy hűsítő enyhülést nyújtsunk a nyári szélsőségek ellen - tudjuk meg az epicgardening.com írásából.
Míg a rendkívül tartós növények és dísznövények könnyedén tolerálják a magas hőséget, a legtöbb növény sajnos nehezen viseli és nagyon komoly stresszt él át a hosszan tartó forró, száraz időjárás hatására. Így lassabban fognak fejlődni, csökkenni fog a terméshozamuk és gyakran égnek meg, hullik le a levelük és száradnak el, különösen a júliusi és augusztusi időszakban.
Különösen érzékenyek ilyenkor a nyarat a szabadban töltő szobanövények, a palánták, az idősödő növényeink. Nagy figyelmet igényel továbbá az uborka, a dinnye, a tök és a paradicsom is.
Egy növényt akkor egészen biztosan árnyékolni kell, amikor a napégés vagy a hőstressz jeleit látjuk rajta. A hőstressz leggyakoribb jelei a hervadó levelek, lankadt szárak, sárguló levelek, barna szélű levelek, a levélhullás, a lassú növekedés, a termés elmaradása és a napégette levelek. Az éghajlattól és a növényválasztástól függően a stressz tartósan 29°C feletti hőmérsékletben jelentkezhet. Ha naplemente után sem jön enyhülés, a stressz fokozódik. Sőt, nem csak az erős napsugárzás, hanem a szárító szél is szerepet játszhat a stressz kialakulásában.
Ekkor pedig kiváló megoldást nyújthat egy árnyékoló takaró. Az árnyékoló takaró csökkenti a vízveszteséget és a belső hőmérsékletet, miközben védi a leveleket és a gyümölcsöket a közvetlen napfénytől.
Az árnyékolás nagyon fontos kertünk növényei számára. Fotó: Pixabay
Éppen ezért nagyon fontos, hogy felülvizsgáljuk, a kertünk melyik részén optimális a növény részére a fényviszony. Ezután fel kell mérnünk, hogy mikor olyanok a külső körülmények, amikor be kell avatkoznunk. Sok növény például nagyon jól érzi magát a reggeli napsütésben, azonban a nyári, délutáni napsütést már nehezen viseli. A takarót ne hagyjuk hosszasan a növényen, csak a kritikus órákban.
A növények is le tudnak égni
Az emberekhez hasonlóan a növények is le tudnak égni. Különösen a levél és a termések héja van kitéve az égés veszélyének. A napégés fehéres foltok formájában jelentkezik a levelek és a termések felületén. A hólyagok idővel kiszáradnak és papírszerűvé válnak, majd a szövetek elhalnak. Enyhébb esetekben pedig sárgás vagy barnás foltok jelennek meg.
Még árnyékban is előfordulhat a növényeknél a levélperzselődés, a száraz hőség miatt. A levelek ekkor nagyon gyorsan veszítik el a nedvességet, széleik ropogóssá, barnává válnak. A napégés és a levélperzselődés azonban helyrehozható. Ha a növényeket árnyékos helyre tesszük, idővel képesek lesznek regenerálódni.
Az árnyékolás biztosítása a növények számára a hőstressz kezelésének és a leégés gyógyításának egyik módja. További megoldást nyújt még a a plusz öntözés a nyári hőségek idején. A stressznek kitett növény gyökereit hűvösen kell tartani, és nedvességhez kell juttatni.
A talajtakarás kiváló megoldás, hiszen ennek segítségével szabályozni tudjuk a talaj hőmérsékletét, és bent tudjuk tartani a nedvességet. Az egészséges levelek lombkoronája pedig védi az alatta lévő gyümölcsöket és az új hajtásokat.
Árnyékoljunk kreatívan
Számos módja van annak, hogy kreatívan árnyékoljuk a növényeket a kertünkben. Például kihelyezhetünk a kert legforróbb részére ideiglenesen egy vászonnal bevont rácsot vagy egy kerítéspanelt, így hordozható módon tudjuk távoltartani a délutáni napsugarakat az érzékenyebb növényeinktől, és biztosíthatunk hűsítő árnyékot a növény gyökerei számára.
De akár a nagyobb, kevésbé érzékeny növényeket is segítségül hívhatjuk a kisebb, érzékenyebb növényeink árnyékolására. Vagy készíthetünk lugast is, amely alá be tudjuk hordani a legforróbb időszakokban a cserepes, dézsában növekedő növényeinket.
Az árnyékolóvászon az egyik legegyszerűbb módja a cserjék, kisebb fák és növények árnyékolásának. Az árnyékolóvászon egy könnyű anyag, amely megszűri az UV-sugarakat, miközben továbbra is átengedi a természetes fényt, a nedvességet és a légáramlást. Használható sortakaróként is. Ezzel azokat a növényeket tudjuk megvédeni, amelyek nem mozgathatók.
A magaságyások esetében is kiváló megoldás az árnyékolóvászon, amely ráadásul újrafelhasználható és költséghatékony is.