Az eddig jól ismert kórokozók jelenléte mérséklődik, míg a korábban, jórészt tankönyvekből ismert betegségek egyre nagyobb teret hódítanak.

A szakértői válaszokért kattintson a névre!

adama agrobio syngenta

logósáv

Kosztrub Ádám régió menedzser

ADAMA Hungary Zrt.

A napraforgót megtámadó számos betegség közül a legismertebbek közé tartozik a diaportés szárkorhadás (Diaporthe helianthi), a fehérpenészes szár- és tányérrothadás (Sclerotinia sclerotiorum) az alternárian(Alternaria helianthi), a hamuszürke szárkorhadás (Macrophomina phaseolina), és a szürkepenészes tányérrothadás (Botrytis cinerea).

napraforgó

Diaportés szárkorhadás (Diaporthe helianthi) – fotó: ADAMA Hungary Zrt.

Sclerotinia sclerotiorum

Fehérpenészes szár- és tányérrothadás (Sclerotinia sclerotiorum) – fotó: ADAMA Hungary Zrt.

Alternaria helianthi

Alternaria helianthi – fotó: ADAMA Hungary Zrt.

Száraz, meleg években különösen veszélyes a hamuszürke szárkorhadás (Macrophomina phaseolina). A talajban fennmaradó mikroszkleróciumai hosszú ideig életképesek maradnak és már a csíranövényt megfertőzik. Mivel nagyon sok gazdanövénye van (többek között a kukorica, a repce, a szója és a cirok is), a vetésforgó sem nyújt megfelelő védelmet. Állománykezeléssel és csávázással sem lehet hatékonyan védekezni ellene. A talajba juttatott mikrobiológiai biológiai készítmények képesek csökkenteni a mikroszkleróciumok mennyiségét, bár nem nyújtanak teljes megoldást.

A meleg, párás időjárás pedig a napraforgó rozsdának (Puccinia helianthi), az alternáriának, és a fómás szárfoltosságnak (Phoma macdonaldi) kedvez, míg csapadékosabb években a szklerotínia, diaporte és a szürkepenészes tányérrothadás léphet fel nagyobb erővel – bár ezek jelentősége az elmúlt időszakban mérséklődött. A diaporte mára visszább szorult a napraforgó-állományokban. Azonban egyre gyakrabban találkozhatunk fehérsömörrel (Albugo tragopogonis) szeptóriás levélfoltossággal (Septoria helianthi), verticíliumos hervadással (Verticillium dahliae és a Verticillium albo) vagy rizópuszos tányérrothadással (Rhizopus arrhizus) is.

A jó genetikájú napraforgó és a helyes agrotechnika választása mellett a hatékony védekezés kulcsa az állománykezelések megfelelő időzítése. Az egyik stratégia, hogy korai szakaszban történik megelőző kezelés a szár és levélbetegségek ellen, míg a második célzottan a tányér védelmére irányul. Utóbbi esetében fontos, hogy a kezelést a virágzat kiemelkedése körüli időpontra ütemezzük (BBCH 55-59), így ráerősíthetünk a szár és levélbetegségek elleni kezelésre és megfelelő szintű védelmet tudunk biztosítania tányérbetegségek ellen is.

A Mirador Supreme egy jól bevált megoldás a napraforgóban. Két hatóanyaga – azoxistrobin (125 g/l) és difenokonazol (125 g/l) – eltérő hatásmechanizmussal szinergistaként dolgozik. Az azoxistrobin kiváló preventív hatása mellet strobilurinok egyik legjobb juvenilitást fokozó képviselője és javítja a fotoszintetikus aktivitást, míg a difenokonazol szintén egy felszívódó hatóanyag aminek a gyógyító hatása is érvényesül. Állománykezelésre ajánlott dózisa 1 l/ha, melyet  akár 2 alkalommal is kijuttathatunk.

A legújabb fejlesztések között szerepel az Adama portfóliójában elérhető Maxentis, amely az alternária és a szklerotínia elleni védekezésre ajánlott megelőző jelleggel, az első gombaölő szeres kezelésre. Két hatóanyaga – az azoxistrobin (200g/l) és a protiokonazol (150g/l). A protiokonazol a legismertebb és legerősebb azolok közé tartozik. Külön-külön is jelentős hatással bírnak, együtt pedig még hatékonyabbak és hosszú hatástartammal védik az állományunkat. Nagy fertőzési nyomás esetén a magasabb, 1,0 l/ha dózis használata indokolt.

logósáv

Daoda Zoltán szakmai igazgató

AGRO.bio Hungary Kft.

Minden évjárat más és más. Hol a szárazság, hol a hőség, hol a lezúduló csapadék, hol a hideg tavaszok és az ezekből fakadó növényvédelmi problémák adják a termelőknek a megoldandó feladatokat. Nem tudhatjuk előre, hogy az adott év mit tartogat a napraforgó-termesztés számára. Csapadékos évjáratban a szklerotínia, szárazabb években a makrofomina okoz gondot, és ezeken túl is sorolhatnánk a talaj nem megfelelő állapotára visszavezethető lehetséges problémákat. Nehéz okosnak lenni.

A humán orvosláshoz hasonlóan a növényvédelemben is a megelőzés elsődlegessége kell hogy érvényesüljön. A növénytermesztés sikerének alapját egy egészséges, kiegyenlített tápanyag-ellátottságú, egységes fejlettségű állomány létrehozása képezi. Egy jól felkészített növényállomány természetes ellenálló képessége jelentősen mérsékli a kórokozók és egyéb stresszhatások okozta károkat, így a termesztéstechnológia során a prevenciós szemléletnek kiemelt szerepet kell kapnia.

Még nem késő a Trichoderma harzianum hiperparazita gombát tartalmazó TrichoMax készítmény használata, ami hatékonyan csökkenti a talajlakó gombák fertőzési erélyét, így támogatja a növény egészségi állapotának megőrzését.

A TrichoMax alkalmazásának előnyei

Megváltoztatja a mikroflorális összetételt a növények gyökérzetén, amiből számos előny adódik.

  • Kapcsolat alakul ki a Trichoderma harzianum és a kultúrnövény között, ami serkenti a gyökér fejlődését – több hajszálgyökér keletkezik, mélyebb lesz a gyökeresedés.
  • Javul a tápanyagok felvétele.
  • Szerzett rezisztenciát indukál, ami javítja a növények természetes védekezési mechanizmusát.

A talajból támadó gombákat természetes módon kontrollálja, ami az első lépést jelenti az ellenük való védekezésben.

  • Gyorsabb fejlődése révén elvonja a patogén gombák fejlődéséhez szükséges tápanyagokat, elsősorban a Fe3+ ionokat.
  • Direkt módon parazitálja a talajban fejlődő növénykárosító gombákat – fuzárium, szklerotínia, makrofomina, rizoktónia stb. – azáltal, hogy enzimatikus úton lebontja azok szaporítóképleteit.

agrobio

Forrás: AGRO.bio Hungary Kft.

A felsorolt pozitív tulajdonságain következtében a hasznos gomba hatóanyagú termésfokozó készítmény használata elősegíti az egészséges gyökérkörnyezet és talajállapot kialakulását.

Önmagában vagy poszt gyomirtó szerekkel kombinációban 0,5 kg/ha dózisban alkalmazva is megfelelő hatás érhető el.

A napraforgó kiegyensúlyozott fejlődését a műtrágyák mellett a biostimulátorok és lombtrágyák okszerű alkalmazása is nagymértékben támogatja. A stresszkezelésben verhetetlen Algafix nem algakivonatot tartalmaz, hanem szabadalommal védett balatoni élő algát (Scenedesmus obtisausculus), az élő mikrobák mellett makro- és mikroelemeket, továbbá egyedülálló módon számos fehérjét, vitamint, zsírsavat, valamint az algasejtek által termelt növényi hormont. Használata ideális minden szántóföldi és kertészeti kultúrában, ahol stressz után gyors helyreállításra van szükség.

Természetes kinetin- (citokinin) termelése kiugróan magas (akár 18x-os) más algatörzsekhez képest. A kinetin célzottan a növény föld feletti részeinek fejlődését serkenti, támogatva a stressz elleni védekezést, növelve a betegségekkel szembeni ellenálló képességet, miközben védőréteget képez a levélfelületen a kórokozók ellen. Kijuttatása után a mikroalgák akár egy héten át aktívan termelik a növényi hormonokat, amiket a növény levélen keresztül hasznosít. Miután elpusztultak, a sejtjükből, valamint a fermentléből a növény számára értékes anyagok (növényi hormonok és biológiailag hatékony fehérjék) beszívódnak a levelekbe, így hosszan tartó, vitalizáló hatást biztosítanak. Emellett javítja a kijuttatott tápanyagok hasznosulását, elősegítve a hajtások harmonikus és összehangolt fejlődését. A folyamatos hazai kutatás-fejlesztésnek és a csúcstechnológiás gyártásnak köszönhetően sűrítmény formájában elérhető, ami megkönnyíti tárolását, szállítását és felhasználását is.

Az Algafix hatékonyan alkalmazható az alábbi lombtrágyákkal:

  • MicroFull: Komplex mikroelem-tartalmú lombtrágya, amely összetételéből adódóan (1,5% réz, 1% mangán, 0,5% cink, 0,3% vas, 0,04% molibdén) kiválóan segíti a fotoszintetikus folyamatokat, a klorofill megfelelő működését. Szántóföldi és kertészeti kultúrákban 2,0 l/ha dózisban, akár a növényvédelmi kezelésekkel egy menetben kijuttatva alkalmazható.
  • AminoBór: Magas bórtartalmú lombtrágya a virágzás és terméskötődés elősegítésére. Növeli az olajos növények olajtartalmát. Kijuttatási javaslatunk: 6-8 leveles állapotban 1,0 l/ha Algafix, majd a virágzás kezdetén 1,0 l/ha Algafix + 1,0–2,0 l/ha AminoBór kombinációban.

Kedvező csomagajánlatainkért és szaktanácsért keresse területi szaktanácsadó kollégáinkat, akik készséggel állnak rendelkezésre, akár szakmai segítségre, akár gyors szállításra van szüksége, vagy aktuális akcióink iránt érdeklődik: https://agrobio.hu/hu/kapcsolat

logósáv

Boros Szilárd, fejlesztőmérnök

Syngenta Kft.

Termesztett kapás kultúrnövényeink közül a napraforgó meglehetősen „beteges” növényfajnak számít, mivel a termesztése során számos kórokozó fertőzheti meg. Ezek a fertőzések érinthetik a növények gyökereit (talajból fertőző kórokozók), leveleit, szárát, valamint a tányérokat is. Mivel a napraforgó termesztése az utóbbi években a korábbi extenzív közeliből intenzívvé vált, az okszerű és szakmai alapokon nyugvó növényvédelem nagyon fontos része a technológiának.

A klímaváltozással a kórokozók dominanciája is változik

A klímaváltozás nemcsak ránk emberekre, hanem kultúrnövényeinkre és az azokat fertőző növénypatogén kórokozókra is hatással van. Bizonyos, korábban „megszokott” kórokozók az utóbbi években nem fordulnak elő a tenyészidőszakban, vagy csak esetleg észlelési szinten (pl.: diaportés szárfoltosság és korhadás – Diaporthe helianthi), míg más, szinte inkább tankönyvekből ismertek pedig egyre nagyobb teret hódítanak (pl.: hamuszürke szárkorhadás – Macrofomina phaseolina). Utóbbi kifejezetten trópusi kórokozó, több, mint 500 gazdanövénnyel rendelkezik és egyre jobban érzi magát nálunk, Magyarországon is.

Mit tehetünk annak érdekében, hogy a napraforgó termesztése továbbra is nyereséges legyen?

Fontos a megfelelő hibridválasztás, annak növénykórtani tulajdonságai, tőszáma (ez nemcsak a termés, hanem növénykórtani vonatkozásban is fontos), alkalmazott tápanyag-gazdálkodás, elővetemény, a tábla inokulumkészlete, a választott gombaölő szer, annak spektruma és hatástartama stb.

Megoldás a sikerhez a Syngenta fungicid portfóliójából

A kórokozók egy része ellen a kémiai megoldások kvázi semmit sem érnek (talajból fertőző kórokozók). Ezek ellen hiperparazita gombák (Trichoderma spp.) nagyobb hatékonysággal vethetők be. A kórokozók másik csoportját alkotják azok, melyek fertőzése a növény talajfelszín feletti részeit érinti, ezek ellen tudunk kémiai szerekkel hatékonyan védekezni.

A napraforgó termesztése során általában két kezelést szoktunk alkalmazni (érdemes megjegyezni, hogy a második kezelés sok esetben megfelelő gép, önjáró permetező vagy bérmunka szolgáltatás hiánya miatt elmarad). FONTOS, hogy a permetező drónok terjedésével és az Amistar SUN termékünk engedélyokiratának pilóta nélküli légijárműre történő kiterjesztésével a második, tányérvédelmi kezelés is lehetővé vált, akiknek nincs önjáró permetezőgépük. A NÉBIH növényvédelmi drónpilóta nyilvántartása az interneten elérhető, saját gép és végzettség hiányában a permetező drónos növényvédelem szolgáltatásként is igénybe vehető.

kontroll

1. ábra: Kezeletlen kontroll – fotó: Syngenta Kft.

napraforgó

2. ábra: 1. kezelés 6-8 lomblevélpáros állapotban Amistar SUN 1.0 l/ha+Vixeran 50 g/ha – fotó: Syngenta Kft.

Az első fungicides kezelés a napraforgó levél- és szárbetegségei ellen irányul (pl.: alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternaria helianthi, A. helianthinficiens), fómás szárfoltosság (Phoma macdonaldii), diaportés szárfoltosság és korhadás (Diaporthe helianthi). Ezek közül az alternáriás betegség már korán, a 4-6 lomblevélpáros állományokban is előfordulhat. Jellemzőjük ezen kórokozóknak, hogy a szárak bélállományát roncsolják, elzárják a szállító edénynyalábokat, így megszűnik a víz és tápanyag transzport, valamint szélsőséges esetekben szártörés is bekövetkezhet.

Védekezésre ajánljuk az Amistar SUN termékünket, amely két hatóanyagot tartalmaz. Az említett kórokozókkal szemben kiváló hatékonysággal rendelkezik, valamint jelentős élettani, termésnövelő hatást is nyújt a kezelt növényállománynak (1.ábra). 8 év átlagában fejlesztői kísérleteink eredményei alapján +600 kg/ha terméstöbbletet eredményezett a kezeletlen kontrollhoz képest. Ajánlott dózisa 0.8-1.0 l/ha 6-8 lomblevélpáros állapotban kijuttatva, a felső dózis markánsabb termésnövelő hatást és hosszabb hatástartamot biztosít (4-5 hét).

1.ábra: Amistar SUN termésnövelő hatása a kezeletlen kontrollhoz képest (Syngenta fejlesztői kísérletek 2017-2024, 6-8 lomblevélpáros és csillagbimbós állapot végén kijuttatva, forrás: Boros Szilárd)

Amistar SUN termékünk preventíven kijuttatva csillagbimbós állapot végén ezen kórokozók ellen is kiváló hatékonyságot biztosít. Az Amistar SUN bórtartalmú lombtrágyákkal (Boroplus), rovarölő szerekkel (Karate Zeon 5 CS, Monospel), biostimulátorokkal (Quantis) jól keverhető és kijuttatható.

A leírtakból levonhatjuk a következtetést, hogy a sikeres és nyereséges napraforgótermesztés több pillérre támaszkodik, ezek nagy részére nekünk is van ráhatásunk. A Syngenta részéről mi az Önök sikeréhez kiváló hibridválasztékunkkal, biológiai és kémiai megoldásainkkal kívánunk hozzájárulni.

KÖRKÉRDÉS programunkkal hétről hétre jelentkezünk. Olyan témákat helyezünk fókuszba, amelyek a gazdálkodók számára támpontot adnak az inputanyag-beszerzés terén, továbbá választ adnak az agrotechnológiai kérdésekre.