Az elmúlt években soha nem látott mértékben felgyorsult a mezőgazdasági technológia fejlődése, különösen igaz ez az állattartó telepek takarmányozási megoldásaiban. Keller Károly, a PREGA X 2025 konferencia egyik előadója, részletesen bemutatta, miként teszi hatékonyabbá és kiszámíthatóbbá a tejtermelést a Strautmann új fejlesztése, a D System takarmányozáskezelő szoftver és a hozzá kapcsolódó géprendszer.


A Strautmann nem csupán takarmánykeverő gépeket gyárt, hanem egy komplett vertikumot kínál a gazdák számára. A saját fejlesztésű mérlegrendszer és a receptúra-alapú szoftver ugyanis lehetővé teszi, hogy az állattartó telepeken minden részletében nyomon lehessen követni az etetési folyamatot, és az abból kinyert adatokat közvetlenül fel lehessen használni a termelékenység növelésére.

Az állatok egészségének és termelési hatékonyságának fenntartásában a homogén, azaz egységesen kevert TMR (Total Mixed Ration) takarmány alapvető szerepet játszik. A jól kevert takarmánnyal elkerülhetők a rangsorharcok, meggátolható a válogatás, és biztosítható, hogy minden egyed ugyanazt a tápanyag-összetételt kapja minden etetés alkalmával. Ez amellett, hogy segít az anyagcsere problémák csökkenésében, mérsékli az állatorvosi költségeket is.

Azok a gazdaságok, amelyek áttértek a Strautmann automatizált takarmányozási technológiájára, átlagosan napi 3 literrel több tejet termelnek tehénként, ami 735 liter éves tejhozamnövekedést jelent tehénenként. Az automatizált rendszerrel 25–30%-os takarmánymegtakarítás is elérhető, és a munkaidő- és üzemanyagköltségek is csökkennek.

A Strautmann Data System az a felhőalapú szoftvermegoldás, amely rögzíti az összes keverési és etetési műveletet:

  • a kiválasztott receptúrákat,
  • az egyes komponensek mennyiségét,
  • a keverés időtartamát,
  • a kijuttatás helyét és időpontját.

A rendszer lehetővé teszi a tejtermelés és a takarmányozási adatok összekapcsolását (pl. RISKA rendszerrel), amiből azonnali következtetéseket lehet levonni a tejhozam csökkenésének vagy növekedésének okairól.

Az új önjáró takarmánykeverő gépek teljesen integrált szervizfigyelő modullal rendelkeznek, ami valós időben küldi az adatokat a gép állapotáról, és lehetővé teszi a távoli diagnosztikát és beavatkozást.

A Strautmann új technológiája egy teljes gazdasági szemléletváltás eszköze, hiszen a segítségével az állattartó telepek pontosabb, hatékonyabb, és költségtakarékosabb működésre képesek, miközben az állatok jólléte és a tejhozam is folyamatosan javul.