A klímaváltozás, a szélsőséges időjárási jelenségek és az egyre gyakrabban jelentkező új kórokozók arra kényszerítik a magyar gazdálkodókat, hogy a gyümölcstermesztésben is új alternatívákat keressenek. Vajon melyek azok a növények, amelyek nemcsak ellenállóbbak, de fenntartható módon, vegyszerek nélkül is termeszthetők, miközben piacképes és tápanyagban gazdag gyümölcsöt adnak?
A jövő növénye érkezhet a múltból is
Kosztka Ernő (Kalapos Kertész Ernő) agrármérnökkel beszélgettünk, aki elmondta, hogy a jövő gyümölcsnövénye lehet egy olyan elfeledett múltbéli faj is, amely korábban kevés figyelmet kapott. Ilyen például a berkenye, amely Magyarországon őshonos, és amellett, hogy az ízében különleges, még tápértéke is kiemelkedő. Bár nem annyira „populáris”, mint az eper vagy a cseresznye, de előnyére szól, hogy kiválóan alkalmazkodik a hazai viszonyokhoz, és jelenleg kevés kártevő támadja meg.
A berkenyéhez hasonlóan azok a növények is előtérbe kerülnek, amelyek kevés gondozást igényelnek, és nem szükséges vegyszerekkel védekezni a betegségeik ellen. A cél a természetközeli gazdálkodás, ahol az első néhány év öntözése után a növény önállóan is életképes lesz.
Takarékos termesztés: mulcsozás és vízmegtartás
Lényeges a fenntartható termesztés technológiai része is. A talajtakarással – például érett széna, barackmag-héj vagy faforgács alkalmazásával – jelentősen javítható a talaj vízmegtartó képessége, csökkenthető a gyomosodás, és kevesebb öntözés szükséges. Ez kifejezetten fontos a klímaváltozás miatt, hiszen a víz egyre nagyobb érték.
Tavaszi fagyok, korai virágzás – új kihívások
Az olyan hagyományos gyümölcsfák, mint a kajszi, egyre nagyobb veszélyben vannak a korai meleg és az azt követő tavaszi fagyok miatt. Március közepére virágba borulnak, majd elpusztítja őket egy áprilisi fagyhullám. Ezért előtérbe kerülnek az olyan későn virágzó növények, mint például a naspolya vagy a gránátalma, amelyek csak májusban kezdenek fejlődni, így nagyobb biztonsággal hoznak termést.
A naspolya régóta ismert Magyarországon, mégis alulértékelt növény. Későn érik, akár karácsonyig is eltartható, és rendkívül gazdag antioxidánsokban. Emellett több magyar fajta is létezik (pl. a „szentesi”), amelyek kiváló ízűek és jól bírják a hazai viszonyokat.
Egzotikus, mégis életképes: gránátalma, kínai galagonya, jujuba
Egy másik különleges faj a gránátalma, amely a melegebb mediterrán térségek növénye, mégis egyes fajtái már Magyarországon is sikeresen áttelelnek – főleg védett fekvésben. Fontos a fajta megválasztása: míg egyes típusok csak díszként virágoznak, mások valóban termést is hoznak. A pécsi kísérleti telepen már harmadik éve nevelnek termő példányokat.
Egy másik ígéretes növény a kínai galagonya. Ez nem azonos az erdőszéleken honos vadgalagonyával: ez ehető, nagyobb termése van, és a szív- és érrendszeri egészségben betöltött szerepe is bizonyított.
Nem szabad elfelejteni a jujubát (Ziziphus jujuba) sem, amely hazánkban még újdonságnak számít. Sövénynövényként is kiválóan alkalmazható, és szeptemberben kezd érni. Szárítva datolyára hasonlít, cukortartalma magas, de víztartalma alacsony – ezért jól eltartható. Ráadásul gyakorlatilag nincs ismert kártevője.
A fajta a kulcs a sikerhez
A faj kiválasztása önmagában még nem elég – legalább ilyen fontos a megfelelő fajta megtalálása. Ugyanazon növényen belül is óriási különbségek lehetnek fagytűrés, terméshozam vagy gyümölcsminőség tekintetében. Például a gránátalma esetén a mediterrán országokból származó példányok gyakran nem bírják a kemény teleket, míg a balkáni (horvát, szlovén) változatok jobban alkalmazkodnak.
Azt is jó tudni, hogy a monokultúrás ültetvények – ahol csak egy növényfaj található – nagyon érzékenyek a betegségekre. Ezért is előnyös, ha a házikertekben minél többféle növényt nevelünk: ezzel csökkenthetjük a kórokozók felszaporodásának kockázatát, és biztosíthatjuk az egész éves gyümölcshozamot.
Mit érdemes ültetni?
A jövő gyümölcsei azok a növények lesznek, amelyek:
- későn virágoznak, így elkerülik a tavaszi fagyokat;
- ellenállók a kórokozókkal és kártevőkkel szemben;
- magas tápértékűek, antioxidánsokban és vitaminokban gazdagok;
- kevés gondozást igényelnek, vegyszerek nélkül is termeszthetők;
- és változatosságot hoznak a kertjeinkbe.
A naspolya, gránátalma, kínai galagonya, jujuba és a hazai berkenye mind ilyen tulajdonságokkal bírnak – ráadásul mindegyikből finom lekvár, szörp, aszalvány vagy gyógyhatású készítmény is készíthető. Ahogy Kosztka Ernő fogalmaz: "Nézzünk körül a saját környezetünkben, és figyeljük meg, melyik növény bírja jól az itteni viszonyokat – lehet, hogy ott lapul a jövő egyik gyümölcse."
Indexkép: Agroinform.hu