Módosították a Termékpiaci törvényt, hogy kiszűrjék a megalapozatlan felvásárlói kifogásokat és átláthatóbbá tegyék a minőségellenőrzést.

Az elmúlt évben komoly feszültséget okozott a kukorica piacán a toxin szintek körüli – sokszor csak vélt – aggodalom. A kialakult helyzet rávilágított arra, hogy elengedhetetlenül szükség van a korábbinál lényegesen átláthatóbb és egységesebb mérési protokollokra.

Nemcsak a kukorica esetében, hanem más mezőgazdasági terményeknél is gyakoriak voltak az átvételt követő, sok esetben indokolatlan felvásárlói kifogások, amelyek hátrányosan érintették a gazdákat.

A problémák orvoslása érdekében a MAGOSZ, a NAK és a GOSZ közösen törvénymódosítást kezdeményezett, amelynek eredményeképp az Agrárminisztérium elkészítette a vonatkozó jogszabálytervezetet.

A módosított Termékpiaci törvény ezen a héten életbe is lépett, célja a visszaélésszerű piaci magatartások kiszűrése és szankcionálása.

A jogszabálymódosítás szövege a következő:

„2015. évi XCVII. törvény”

„7/B. §”

  • (2) A termelő által a feldolgozó, a felvásárló vagy a forgalmazó részére értékesített mezőgazdasági termék vonatkozásában a termék átadásának időpontját követően minőségi kifogásnak akkor van helye, ha a felek között létrejött írásbeli szerződés erről rendelkezik.
  • (3) Ha a termelő által a feldolgozó, a felvásárló vagy a forgalmazó részére értékesített mezőgazdasági termék átvétele és ellenértékének megállapítása a felek között létrejött írásbeli szerződésben meghatározott minőségi mutatók alapján történik, úgy az írásbeli szerződésnek tartalmaznia kell
    • a) a minőség meghatározásának módját, beleértve a mintavételezés időbeli és technikai lebonyolításának és a műszeres mérés típusának leírását, és
    • b) a teljesítési és a minőségi vita rendezésének módját, beleértve az ellenminta képzését, az ellenminta időbeli felhasználását, a minőségellenőr tevékenységét, független és akkreditált harmadik fél laboratórium megnevezését és igénybevételének szabályait tartalmazó rendelkezéseket.
  • (4) Az (1)–(3) bekezdésben meghatározott kötelezettség betartását a mezőgazdasági igazgatási szerv ellenőrzi. Ha a mezőgazdasági igazgatási szerv megállapítja a kötelezettség megszegését, ágazatfelügyeleti bírságot szab ki, amelynek legkisebb mértéke tízezer forint, legmagasabb mértéke ötvenmillió forint.

kukorica

Módosították a Termékpiaci törvényt, hogy kiszűrjék a megalapozatlan felvásárlói kifogásokat és átláthatóbbá tegyék a minőségellenőrzést – fotó: pexels.com


A törvény itt érhető el:

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a1500097.tv

Forrás: MAGOSZ/ Cseh Tibor András

Indexkép: pexels.com