A legkorábban virágot bontó növények lelket vidító üzeneteik mellett sok esetben a testet segítő gyógyhatással is bírnak: a tavasz életigenlő, tisztító, megtermékenyítő erejét hordozzák – írja az egy.hu.
Az ibolya a népi gyógyászatban is gyakran használt alapanyag – fotó: pixabay.com
Nem is árt az erő ilyenkor, a tavaszi gyógynövények a böjt testet-lelket tisztító folyamatában nagy szerepet játszanak, ráadásul közülük néhány még egy teljesen átlagos kertben is megtalálható.
Van, aki jóízűen elfogyasztja az első ibolyát (Viola odorata), amely amellett, hogy a parfümök és kozmetikumok meghatározó alkotóeleme, a népi gyógyászatban is gyakran használt alapanyag.
Virágjának gyulladásgátló és köhögéscsillapító hatása van, enyhe víz- és hashajtó hatásának köszönhetően pedig jól használható tisztítókúrák, diétás ételek alkotóelemeként is.
Az ibolya mellett számos sok más olyan növény is előmerészkedik az avar alól, amelyek a hosszú téli vitaminszegény időszakot követően azonnal elfogyasztva, vagy a konyhában feldolgozva fontos vitaminokkal és tápanyagokkal láthatja el a szervezetünket. Nézzünk erre néhány példát!
A nagy csalán az egyik legjobb vértisztító növény – fotó: pixabay.com
Nagy csalán (Urtica dioica)
A nagy csalán levelei most még haragosan sötétzöldek, így kiválón láthatók rajta az ezüstös színű szőrök. Hangyasav tartalma helyi vérbőséget okozva segítségünkre lehet az ízületi gyulladások, reumatikus panaszok vagy a köszvény tüneteinek az enyhítésében. Teaként elkészítve serkenti a vese működését, a szervezetünkben lerakódott salakanyagok kiürülését. Az egyik legjobb vértisztító növény.
Nagy mennyiségben tartalmaz vasat, kovasavat így különböző hajápoló készítmények, samponok gyógyhatású összetevője. Tavasszal a konyhában is kiváló alapanyag, készíthető belőle saláta, leves, vagy éppen főzelék.
Használják lázcsillapításra, vérszegénységre és kiütésekre is, levelének hatóanyagai között megtalálható a hisztamin, különböző vitaminok (A-, B-, C-, K-, U-, P-vitamin), szerves savak, flavonoidok, kalcium, kálium, vas, cserzőanyagok, illóolaj, nyálka, szénhidrátok, ásványi anyagok és a karotinok is, amelyek az antioxidáns hatásuk mellett serkentik az immunrendszer működését is. Tisztító, összehúzó hatása nagy segítség gyomor- és bélhurut esetén is. Kedvezően hat a vércukorszintre, fokozza a szervezet ellenálló képességét, hatásos allergiás betegségeknél is.
A gyökere gazdag fitoszterolban, a belőle készült tea megakadályozza a prosztata rendellenes növekedését, növeli a vizelet mennyiségét, felére csökkenti a vizelési ingert, gyorsítja a vizeletáramlást.
A tyúkhúrt csak tiszta környezetben tanácsos gyűjteni, hogy elkerülhető legyen a nehézfémekkel való szennyeződés kockázata – fotó: pixabay.com
Tyúkhúr (Stellariamedia)
A jellegzetes ízű zsenge tyúkhúr már a hó alatt növekedésnek indul. A gyógyászatban főként koleszterin problémák, cukorbetegség és az emésztőrendszer zavarainak kezelésére alkalmazzák. A-vitaminban, C-vitaminban, magnéziumban, foszforban és kvarcban gazdag. Vese- és májtisztító, kőoldó hatása van, tápláló, frissítő hatása miatt gyakran adják a gyengélkedő betegeknek.
Konyhai felhasználása nagyon változatos: zsenge leveleiből készülhet saláta, leves, főzelék, desszertek.
Klinikai kísérletek bebizonyították, hogy a tyúkhúrnak antioxidáns, gyulladásgátló, fájdalomcsillapító, antidiabetikus és szorongásoldó hatása van.
A növényt csak tiszta környezetben tanácsos gyűjteni, hogy elkerülhető legyen a nehézfémekkel való szennyeződés kockázata.
Gyermekláncfű – fotó: pixabay.com
Gyermekláncfű (Taraxacumofficinale)
A gyermekláncfű – ismertebb nevén a pitypang – aranysárga virágaiból kiváló emésztést javító teát készíthetünk, míg a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag leveleit virágzás előtt nyersen is fogyaszthatjuk salátákba téve.
Levelével és gyökerével több száz éve kezelik a máj, epehólyag, vese megbetegedéseit és az ízületi problémákat. A gyökere a cukorbetegek diétájában használt készítmények alkotóeleme is lehet.
A belőle készített tea vízhajtó hatású, a méregtelenítő kúrák lényeges alkotóeleme. Hatékony lehet bőrproblémák és a cellulitisz ellen, a friss virágaiból pedig szirupot is készítenek, melyet "pitypangméz"-nek is hívnak.