Az NKFH friss ellenőrzései szerint a hűtők negyede nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak. A hiányos energiacímkék és termékinformációk különösen az online áruházaknál okoznak problémát.

Fókuszban a hűtők és fagyasztók

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) idén tavasszal célzott ellenőrzéseket hajtott végre a hűtők, fagyasztók és bortárolók körében, hogy megvizsgálja: a forgalmazók betartják-e az energiacímkézési szabályokat. A 172 ellenőrzés során 56 esetben találtak jogszabálysértést – ez az összes vizsgálat harmadát jelenti.



Az energiacímkék szerepe a fogyasztói döntésben

Az Európai Unió 2021-től új rendszer szerint osztályozza a háztartási készülékeket: az A-tól G-ig terjedő energiaosztály-skála egyszerűbb és átláthatóbb tájékoztatást nyújt a fogyasztók számára. Az energiacímkék célja, hogy segítse a tudatos vásárlást, miközben ösztönözze a gyártókat a hatékonyabb termékek fejlesztésére. A címkék tartalmazzák a készülék energiafogyasztását, zajszintjét, kapacitását, valamint – új elemként – QR-kódot is, amely a részletes adatokhoz vezet az EPREL-adatbázisban.

Problémák főként az online értékesítésnél

A vizsgálatok szerint a hagyományos üzletek jellemzően megfelelően tüntették fel az energiacímkéket, ugyanakkor az online kereskedelem súlyos hiányosságokat mutatott. Az internetes áruházakban 63%-os volt a kifogásolási arány: 15%-ban hiányzott a címke megjelenítése, 41%-ban pedig nem volt elérhető a kötelező termékismertető adatlap.



Vizuális anyagok is a figyelem középpontjában

A hatóság a reklámfelületeket – például prospektusokat, szórólapokat, online hirdetéseket – is vizsgálta. Ezek esetében 22%-os volt a szabálytalanság: gyakran hiányzott az energiaosztály feltüntetése vagy nem volt az előírásoknak megfelelő a megjelenés. Az NKFH külön felhívta a forgalmazók figyelmét arra, hogy az energiacímkézési kötelezettség minden platformra vonatkozik.

Fogyasztói tudatosság a kulcs

A hatóság rendszeres tájékoztatással és ellenőrzéssel igyekszik biztosítani a jogszabályok betartását, de a fogyasztók tudatossága is döntő tényező. Vásárlás előtt érdemes ellenőrizni az energiacímkét, utánanézni a termék energiateljesítményének, és megbízható forrásból választani hűtő- vagy fagyasztókészüléket. A nem megfelelő tájékoztatás ugyanis hosszú távon nemcsak a környezetre, de a háztartás költségeire is negatív hatással lehet.

Indexkép: Pixabay