A hibiszkusz népszerűsége töretlen. Ez a csodálatos virág akárhová is kerül a kertünkben, egészen biztosan magára fogja vonzani a tekinteteket gyönyörű virágaival. A hibiszkusz látványos növény és számtalan változata között egészen biztosan mindenki megtalálja a kertjébe és a kedvére valót. Számos változata szobanövényként kápráztat el bennünket, de olyan is akad, amelyik kerti díszcserjeként varázsolja szebbé a kertünket. Ha pedig tudjuk, mire van szüksége, hosszú éveken át gyönyörködhetünk benne, akár az otthonunkban, akár a kertben tartjuk.

Ismerd meg a hibiszkuszt

A hibiszkusz fajok többsége a trópusokon, szubtrópusokon és a meleg mérsékelt éghajlatú területeken él. A hibiszkuszok között vannak egyévesek és évelők, fás- és lágyszárúak, lombhullatók és örökzöldek. A hibiszkusz önmagában ültetve is magára fogja vonzani a tekinteteket, így érdemes a kertünk egyik kiemelt pontjára ültetni. De akár sövényt is ki tudunk alakítani belőle, mivel akár két, két és fél méter magasra is képes megnőni. Mivel igazán dús, a belátást is kiválóan meg tudja akadályozni a kerítés mellett. Törzses fácska is nevelhető belőle, amelyet körbe tudunk ültetni virágokkal, így fokozva még az amúgy sem elhanyagolható látványt. Mérete miatt olyan kertekben is kiváló választás, ahová egy nagyobb fa nem férne el.

Aromás illóolaj-tartalma miatt némely hibiszkusz fajta virágját gyümölcsteákba is beleteszik, sőt, még gyógynövény faja is van. A kínai hibiszkusz virága például köptető, köhögéscsillapító hatású. A hibiszkusz Kínában egyaránt jelképezi a hírnevet és a gazdagságot. Számos költeményben hasonlítják a hölgyeket is a hibiszkuszhoz, szépsége és törékenysége miatt.

Ettől lesz gyönyörű a hibiszkuszod

A hibiszkusz nem válogatós, mind az agyagos, mind a szárazabb közegben megél. Azonban nem szeret szomjazni, így meghálálja a rendszeres öntözést. Kedveli a párás környezetet, így azt is elviseli, ha áll alatta a víz. Egy dologhoz ragaszkodik, hogy kellő mennyiségű napfényben legyen része, így semmi esetre se ültessük árnyékba.

Még télen sem kell aggódni miatta, ugyanis az idősebb példányok a nagy mínuszokat is könnyedén elviselik, míg a fiatalokat mulccsal letakarva tudjuk megvédeni a fagyok elől. Egy dolgot azonban nem visel jól a hibiszkusz, mégpedig az átültetést, így érdemes olyan helyre ültetni, ahol nem fogjuk többet bolygatni.

A városi por sem tesz kárt benne, így akár egy forgalmasabb út melletti kertben is nagyon jól fogja érezni magát. A hibiszkusz nem igényel túl sok növényápolási feladatot, azonban a tél végén, vagy tavasszal szükséges a metszése. Ekkor kell eltávolítania a sérült, fagyott, vagy idős vesszőket, hogy helyet adjunk az újaknak. Az elvirágzott részeket is érdemes megmetszeni, és 2-3 rügyre visszavágni, mert így sokkal nagyobb virágokat fog hozni. Amennyiben sövénynek ültettük, a téli végi időszak kiváló annak formára nyírásához.

Szerencsére túl sok betegség és kártevő sem veszélyes a hibiszkuszra. A levéltetvek és atkafélék támadhatják meg, ezért érdemes rendszeresen átnézni, még a levelek fonákját is. A tetvek és atkák ellen nagyon jó megoldás lehet a csalánleves permetezés, de a gazdaboltok kínálatában is találhatunk megfelelő permetszereket.


hibiszkusz

A hibiszkusz pazar látványt nyújt a kertben. Fotó: Shutterstock

Ha a rügyei lehullanak, akkor valószínűleg nem kap megfelelő mennyiségű folyadékot, vagy huzatos a helye. Ellenben, ha túl sok jutott neki a jóból, és túlságosan is sokat öntöztük, azt levelei sárgulásával és lehullásával adja tudtunkra. Szintén így jelzi a tápanyaghiányt, és a hirtelen hőmérséklet változásokat is.

Elültetni és szaporítani is igazán egyszerű a hibiszkuszt

A hibiszkusz ültetéséhez készítsünk elő egy 60x60x60 centiméteres ültetőgödröt. Ha sövényt szeretnénk a hibiszkuszból, akkor készítsünk számára ültetőárkot. A konténeres kiszerelésű hibiszkuszokat ezután helyezzük a gödörbe vagy árokba úgy, hogy a földlabdájuk felszíne mindig kerüljön egy síkba a talaj felszínével. Miután elültettük, alaposan tömörítsük a körülötte lévő földet, majd alaposan öntözzük be. Gondoskodjunk a bőséges vízellátásáról az ültetést követő időszakokban is, így jóval gyorsabban fog meggyökeresedni.

A hibiszkusz dugványozással szaporítható. Ehhez nyessünk le a növényről egy fiatal, félig fás vesszőt. Erre a legalkalmasabb a nyár végi, ősz eleji időszak. Ügyeljünk rá, hogy a levágott ág teljesen egészséges legyen. Az ágat 10-15 cm hosszúságúra igazítsuk és csak pár levelet hagyjunk meg rajta. Ültetés előtt dugjuk a dugványok végét gyökereztető porba, majd neveljük cserépben, míg meg nem gyökerezik, és ki nem tudjuk ültetni végleges helyére, a tavaszi fagyok elmúltával.

Ha ezeket az apróságokat betartjuk, akkor virágokban gazdag hibiszkuszunk lesz.