A büdöske nem a legszebb nevet kapta, pedig ha tudnánk, hogy ez a szép virág milyen sokat segít nekünk a kertben, biztosan kedvesebb nevet adnánk neki. Az igaz, hogy az illata a közelében sincs a rózsa illatának, de nincs is rá szüksége, hiszen a büdöske valami egészen másban jó.

A büdöske szép és hasznos

A büdöske nagyon szép növény, ráadásul rengeteg színben pompázik, a citromsárgától egészen a sötétebb, bordós árnyalatokig. Magasságukban is ki tudjuk választani a számunkra legkedvezőbbet. Az alacsony fajták körülbelül 20 cm, míg a magasak akár 40-60 centiméter magasak is lehetnek. A büdöske nagyon kedveli a napfényt, és a szárazságot is jól viseli. Ráadásul a betegségekkel szemben is ellenálló. Így még kezdő kertészek sem képesek rá, hogy ártsanak neki. Hacsak nem feledkeznek meg az öntözéséről.

A bársonyvirág, vagyis a büdöske, az egyik legnépszerűbb egynyári virág. Rendkívül könnyen szaporítható magról, gyönyörű színes virágai pedig vonzzák a beporzókat, és távol tartják a kártevőket. A bársonyvirágnak több fajtája létezik, és ezek mind védelmet nyújthatnak a többi növénynek, de a kis büdöske és a nagy büdöske a legjobb választás, amennyiben meg szeretnénk védeni a kertünket.

A büdöske illatát nem kedvelik a rovarok, olajai és aromája pedig rendkívül erős, ezért sok rovar nem viseli el a közelségét. A büdöske hatékonyan távol tudja tartani többek között a molytetveket, a fonálférgeket, a poloskákat és a szúnyogokat is. De nem csak az aprócska kártevők menekülnek előle, hanem a nyulak, az őzek és a mókusok is. A legjobb ha a veteményes szélére ültetjük, olyan növények közelébe, mint a paradicsom, a káposzta, az uborka és a tök, amelyek a kártevők nagy kedvencei.

Azonban nem mindenki tartja kellemetlennek a büdöske illatát. Színes virágai ugyanis vonzzák a hasznos beporzókat, például a méheket, a darazsakat és a pillangókat. Egyetlen tő büdöske akár több száz virágot hozhat, és még akkor is gyönyörködhetünk benne, amikor más növényekben nem, hiszen egészen az első fagyok beálltáig virágzik. Az pedig, hogy ilyen hosszan virágzik, azért különösen hasznos, mert így a később ültetett zöldségnövények számára is segíti a beporzást, amely egyébként akadályokba ütközhetne.

Erre van szüksége a büdöskének

A büdöske magjait jó vízelvezetésű, termékeny talajba kell vetni. A büdöske magját vessük napos helyre, néhány milliméter mélyre, majd alaposan öntözzük meg. A büdöske nem követel túl sok türelmet tőlünk, és alig 1-2 hét alatt, de ha jó helyen van, akár néhány nap alatt is kihajthat.

A vetéssel fontos megvárni, hogy a talaj hőmérséklete elérje a körülbelül 18 Celsius-fokot. Minél melegebb a talaj, annál gyorsabban fognak kicsírázni a magok. De a büdöske cserépben is nagyszerűen fejlődik. Egy nagy cserépbe akár 2-3 tövet is ültethetünk.

Ha pedig eddig nem győzött volna meg minket a bársonyvirág, hogy miért is érdemes neki helyet adni a kertünkben, a termesztése is rendkívül olcsó. A magjai nem kerülnek sokba, de akár még ingyen is hozzájuk tudunk jutni, ha félretesszük az idén elültetett virágok magjait. Akár még tovább is ajándékozhatunk belőlük, hiszen egy virág közel száz magot is adhat a nyár folyamán.

Nagyon fontos, hogy a virágokat hagyjuk teljesen elszáradni, és várjuk meg, amíg a magokat tartalmazó terméstok megbarnul és összezsugorodik. Majd válasszuk szét a magokat, és terítsük szét őket. Várjuk meg, amíg megszáradnak, és tároljuk száraz, hűvös helyen.

A kis büdöskék vagy szabad beporzásúak vagy hibridek, és míg a szabad beporzás során a magokból a következő évben az anyanövény pontos mása fejlődik ki, addig a hibrid fajtákból nagyon változatos növényeket fogunk kapni.

De ha nem szeretnénk kinyerni a magokat, akkor távolítsuk el minél hamarabb az elvirágzott fejeket a büdöskéről, hiszen így a növény minden energiáját az új virágok meghozatalára tudja fordítani.

Ezért hasznosak az egynyáriak

Az egynyáriak egész nyáron át megörvendeztetnek minket csodálatos virágaikkal, ha biztosítjuk számukra a virágzásukhoz szükséges vizet és tápanyagot. Az öntözésüket érdemes a reggeli, vagy az esti órákban végezni. Ha pedig azt szeretnénk, hogy sok virág díszítse a kertet, feltétlenül távolítsuk el az elhervadt virágokat, hiszen így a növény az új virágok meghozatalára tud koncentrálni, és arra tudja fordítani az összes energiáját.


büdöske

A büdöske igazán nagy segítség a kertben. Fotó: Shutterstock


Ezek a csodás növények akár szegélynövényként, akár egy teljes ágyásban, vagy a sziklakertben is jól érzik magukat és csodásan borítják virágba a kertünket, erkélyünket. Fillérekért be lehet szerezni a virágmagokat, vagy magát a növényt is, így ideálisak kertünk nyári díszítésére. Azonban ahhoz, hogy valóban egész nyáron széppé varázsolják a környezetünket, ismernünk kell az igényeiket. És ha ezeket megadjuk nekik, örömmel fog bennünket eltölteni minden egyes kertben töltött perc.

1. Ha azt szeretnénk, hogy az egynyári virágaink csodásan érezzék magukat, fontos, hogy tápanyagban gazdag, gazokban szegény talajba ültessük őket. Érdemes előre megtervezni, milyen virágokat szeretnénk ültetni, és akár egy kis kompozíciót is megálmodhatunk belőlük.

2. Az egynyáriak kényesek a szomszédaikra. Fontos ugyanis, hogy azonos igényű növényeket ültessünk csak egymás mellé. Amúgy is nehezen tudnánk azt megoldani, hogy az egymástól pár centiméterre lévő fényigényes és árnyékot kedvelő virágok is jól érezzék magukat. A méretüket is érdemes figyelembe venni, hiszen igazán szép, ha azonos méretű virágok kerülnek egymás mellé, másrészt úgy érvényesül az "élni, és élni hagyni" elv is.

Így minden növény azonos körülmények között tud fejlődni, és nem vetnek egymásra árnyékot sem. Ha mégis különböző magasságú növényeket szeretnénk ültetni, fontos, hogy mindig hátulra kerüljenek a magasabb, és előre az alacsonyabb növények. Így minden növény kellő mennyiségű fényhez tud jutni.

3. Ha a kertünk csak rövid idegi fürdőzik a napfényben, a nap többi részében pedig árnyék borítja, a fuxia, a gumós begónia vagy az angol muskátli lehet jó választás. A félárnyékot kedveli a pistike, az árnyékban pedig nagyon jól érzi magát a díszcsalán. Ha sok a napfény a kertben, válasszuk inkább a muskátlit, vagy a petúniát.

4. Ha első alkalommal népesítenénk be a kertet egynyári virágokkal, érdemes az egyszerűbben kezelhető növények közül válogatni. Csak ajánlani tudjuk a körömvirágot, a büdöskét és a paprikavirágot. Ők egész nyáron át virágozni fognak. A büdöske, a verbéna és a petúnia cserépben is jól érzi magát.

5. Az egynyári virágaink csakis akkor fognak egész nyáron át megörvendeztetni minket virágaikkal, ha biztosítjuk számukra a virágzásukhoz szükséges tápanyagot. Az ültetésük után, ha kellően előkészítettük a talajt, egy hónapig nem lesz rá szükség, azonban utána érdemes rendszeresen pótolni a tápanyagot, akár az öntözővízhez adagolva is.

6. Az öntözést érdemes a reggeli, vagy az esti órákban végezni. A mennyiségét pedig nagyban befolyásolja az adott növények vízigénye. Ahogy növekszik a hőmérséklet, úgy kell növelni az öntözések számát. Ha az ujjunkat a virág földjébe dugva száraznak érezzük azt, akkor itt az ideje a locsolásnak. A leginkább vízigényes növények a petúnia, a futó muskátli, a verbéna és a fuxia, míg a porcsinrózsa nem annyira igényli a gyakori öntözést.

7. Az elhervadt virágok eltávolításával is sokat segíthetünk, hogy a növény az új virágok meghozatalára tudjon koncentrálni, és arra tudja fordítani az összes energiáját. Ha a növények megnyúlnak, és kevesebb virágot hoznak, metsszük meg őket, így dúsabbá válnak, és több virágot fognak hozni.

Virágokban és büdöskében gazdag kertet kívánunk!