A Balaton-felvidéki Nemzeti Park különleges és természetes megoldást választott az inváziós gyalogakác visszaszorítására: a Kis-Balaton Látogatóközpont környékén őshonos magyar parlagi kecskéket vetettek be a gyepterületek kezelésére. Ezek az állatok falánkságukról híresek, és szinte minden növényt elfogyasztanak, így hatékonyan segíthetnek az agresszívan terjedő gyalogakác kordában tartásában.

Megnéznéd őket? Íme: https://www.facebook.com/reel/1489638529128559


A gyalogakác – bár látványos növény – rendkívül gyorsan terjed és kiszorítja az őshonos növényfajokat, ezzel veszélyeztetve a helyi ökoszisztémát. A természetvédők célja, hogy minél környezetkímélőbb módon szorítsák vissza ezt a növényfajt, a vegyszeres irtás helyett ezért választották a legeltetést, amely hosszú távon fenntartható és természetbarát megoldás.



A magyar parlagi kecske védett, őshonos háziállat, amely kiválóan alkalmazkodik a helyi körülményekhez. Falánk és szívós természetének köszönhetően ideális választás a gyalogakác elleni védekezésben. A Kis-Balaton körüli projekt nemcsak hatékony, de látványos is: a látogatók számára különleges élményt jelenthet a legelésző kecskék látványa a nemzeti park területén.

Ez a módszer jól illeszkedik a természetvédelem és az ökológiai gazdálkodás célkitűzéseihez, és egyúttal ráirányítja a figyelmet arra is, hogy a régi, jól bevált módszerek újrahasznosítása hogyan szolgálhatja a modern természetvédelem érdekeit.

Forrás: zaol.hu

Indexkép: Pixabay