A babonákon túl azonban a vöröshere (réti here) ültetése a kertbe nemcsak esztétikai élményt nyújt, hanem számos hasznos tulajdonsággal is bír.



A réti here, vagy tudományos nevén Trifolium pratense, a pillangósvirágúak családjába tartozik, és fontos szerepet tölt be a takarmányozásban. Évelő növényként erős, karószerű gyökérrendszere akár egy méter mélységig is lehatol a talajba, ezáltal segíti a víz és tápanyag felvételét.

Szára rendszerint 20–30 centiméteres, de kedvező körülmények között a 70 centimétert is elérheti. Levelei hármas osztatúak, tojásdad vagy lándzsás levélkékkel – innen ered latin neve is, amely a "háromlevelű" jelentéssel bír. Gömbölyű vagy tojás formájú virágzatai bíborpiros színben pompáznak, és kellemes illatot árasztanak.



Tápláló takarmány, de nem legeltetésre

A vöröshere főként réteken, legelőkön, szántókon és világos erdőkben fordul elő, és májustól szeptemberig virágzik. A lucerna után a második legjelentősebb pillangósvirágú szálastakarmányként tartják számon. Bár takarmányértéke közel azonos a lucernáéval, alacsonyabb fehérjetartalma és gyengébb étrendi hatása miatt főként széna készül belőle.

Friss állapotban puffasztó hatása lehet, ezért nem alkalmas közvetlen legeltetésre, viszont szárítva kiválóan etethető. Baromfik esetében zölden is adható, mert javítja a tojástermelést és a tollazat minőségét.



Pázsit helyett környezetbarát zöldfelület

A hagyományos, rövidre nyírt angol pázsit helyett a vöröshere ideális választás lehet azok számára, akik természetesebb és fenntarthatóbb megoldást keresnek a nyári forróságban is zöldellő gyep kialakítására. Hosszú gyökerei révén jól tűri az aszályt, elősegíti a talaj levegőztetését és nitrogént köt meg a levegőből, így természetes trágyaként is szolgál.

Ráadásul hosszú virágzási ideje miatt díszítőértéke sem elhanyagolható, miközben értékes táplálékot biztosít a beporzó rovarok számára. A pázsitnál ritkábban szükséges nyírása pedig időt és energiát is megtakarít a kerttulajdonosnak.



Természetes gyógyír számos panaszra

A népi gyógyászatban régóta alkalmazott vöröshere számos jótékony hatóanyagot tartalmaz, mint például kumarinszármazékokat, izoflavonoidokat, ciánglikozidokat és illóolajokat. Alkalmazása különösen hatékony a következő esetekben:

  • hurutos köhögés csillapítására, nyákoldásra,
  • gyomorpanaszok enyhítésére,
  • görcsoldásra,
  • vértisztításra,
  • idegrendszeri problémák és depresszió esetén,
  • menstruációs zavarok mérséklésére,
  • klimax tüneteinek enyhítésére,
  • termékenység növelésére.

Fontos azonban megjegyezni, hogy vérhígító hatása miatt fokozhatja az antikoaguláns gyógyszerek hatását, valamint hormonális készítményekkel is kölcsönhatásba léphet. Ezért használata előtt mindenképpen tanácsos orvossal egyeztetni.

Forrás: greendex.hu

Indexkép: Shutterstock