A nemesítés a nitrogénfelhasználás hatékonyságának javításával hozzájárul a repce terméspotenciáljának kiaknázásához. Az új, magas hozamra képes hibridek a limitált mennyiségben rendelkezésre álló műtrágyát is nagyobb hatékonysággal alakítják át hozammá a korábbiakhoz képest. A szakértői válaszokból megtudhatjuk, hogy mit jelent az optimális, és mit jelent a maximális nitrogén-hasznosítás.

Kattintson a fotóra!

körkérdés körkérdés körkérdés

körkérdés

Fröhlich Benjámin

Agronomist Lead, Seeds

Bayer Crop Science

2025-ben a hazai repcetermesztés eredményességére rárúgták az ajtót a klímaváltozásból eredő agronómiai kihívások és a kedvezőtlen piaci tényezők. A hatékony agrotechnikai megoldásokon túl minden eddiginél fontosabb kérdéssé vált a megfelelő hibridválasztás, hiszen egy jó döntéssel sok bosszúságtól kímélhetjük meg magunkat és gépkezelőnket.

A DEKALB repcenemesítési programban nem kizárólag a hozamteljesítmény fejlesztése a cél. Új hibridünk, a DMH591 esetén a kiváló agronómiai tulajdonságaira helyeztük a hangsúlyt, mert nem elég nagy terméspotenciállal rendelkezni, be is kell tudni takarítani azt! Egy erősen megdőlt, beteg állomány betakarítása óriási hozam- és időveszteséggel jár, mely ellen legkönnyebben egy olyan hibriddel védekezhetünk, melynek szárerőssége és egészségprofilja a legkiválóbb.

bayer

1. kép: Bayer Crop Science fejlesztési kísérlet szélvihart követően. DMH591 sárgával keretezve – forrás: Bayer Crop Science

A Bayer Crop Science nemesítői és fejlesztői kísérleti eredményei alapján a DMH591 tökéletesen megfelel ezen követelményeknek. Erős szára és kompakt növénymagassága miatt jól tűri az intenzív N tápanyagutánpótlásból eredő vagy a kórokozók/kártevők okozta dőlési kockázatot, szélvihart (1. kép)

A repcetermesztés során jelentkező számos kihívás és komplexitás ellenére a gondos kezekben lévő állományok idén is kiváló terméseredménnyel kerülnek betakarításra. Az eredményesség hátterében legtöbbször a szakértelem és a részletekre való odafigyelés áll. Ilyen részlet az is, hogy a leendő repcetáblámon milyen tápanyagutánpótlási szinttel tervezek, és ahhoz melyik hibrid illeszkedik a leginkább.

A Bayer Crop Science nemesítői és fejlesztői csapata több éve vizsgálja a hibridek N-hasznosító képességét, melyben két élesen elkülönülő csoportot detektáltunk (2. kép). Az optimális nitrogén-hasznosítású hibridek azok, amelyeknél a korlátozottan elérhető nitrogén csupán minimális terméscsökkenést eredményez. Az ide tartozó hibridek, mint pl. a DK EXCITED vagy a DK EXPECTATION, a kijuttatott nitrogén kimosódása, nehezebb felvétele, vagy az alacsonyabb alkalmazott nitrogéndózis esetén jelentenek előnyt.

bayer

2. kép: Két eltérő N-hasznosítással rendelkező DK hibrid relatív terméskülönbségét mutatjuk 100-140-180 kgN/ha szinteken. A DK EXCITED kevesebb termésveszteséget mutatott a referenciafajták átlagához képest a 100 kgN/ha ellátottság esetén. A DK EXBURY nagyobb extra termést ért el a referenciafajták átlagához képest a 180 kgN/ha ellátottsági szinten – forrás: Bayer Crop Science

A nitrogén-hasznosítás másik kedvező formája a maximális nitrogén-hasznosítás, vagyis amikor a magasabb kijuttatott nitrogént jelentős termésnövekedéssel hálálják meg a növények, így terméspotenciáljuk jobban kihasználható. Ilyen hibridek a DK EXBURY és a DMH591.


körkérdés

Dr. Kismányoky András

Olajnövények Termékmenedzser

KWS Magyarország Kft.

A repce nitrogéntrágyázása évről évre kihívások elé állítja a termelőket. A termőhelyi adottságok, időjárás és egyéb jogszabályi előírások mind hatással vannak a repce terméspotenciáljának kiaknázására. Ezért szükség van a növények nitrogénfelhasználási hatékonyságának javítására.

A repce termés potenciáljának növelése összetett folyamat. A nitrogénfelvétel intenzitása, a nitrogénfelvételhez kapcsolódó tulajdonságok, mint a gyökérhossz, valamint a nitrogénremobilizációjához kapcsolódó tulajdonságok teszik hatékonnyá a repce hibrideket a tápanyag-felhasználásban.

Vizsgálatainkban meghatározzuk azokat a hibrideket, amelyek magas terméspotenciállal rendelkeznek optimális körülmények között és azokat, amelyek a legkisebb termésveszteséggel reagálnak korlátozott N-hatóanyag-hozzáférés esetén.

A nitrogénhatékony KWS hibridek vetésével a termőhely terméspotenciálja nem megfelelő nitrogénellátási körülmények között is kihasználható. A KWS MIKADOS hibridünk kedvező N hasznosítási tulajdonságával fontos alapja a sikeres repcetermesztésnek korlátozott nitrogén hozzáférés esetén is.

kws

KWS MIKADOS – fotó: KWS Magyarország Kft.

KWS MIKADOS – modern genetika

  • 2024 – a főpálya győztese a GOSZ–VSZT–NAK posztregisztrációs kísérletekben

  • az elmúlt 10 év legsikeresebb hibrid bevezetése – több, mint 7 ezer hektár az első évben

  • BEST4N! – Nitrogén-hatékonyság

  • kiemelkedő termőképesség és termésstabilitás egyben

  • RLMS, legmagasabb fokú Phoma védelem

  • kipergés-ellenállóság

A KWS MIKADOS minden tekintetben modern hibrid és megfelel a jelenkori repcetermesztés kihívásainak!

kws

Forrás: KWS Magyarország Kft.

A myKWS N – Optimalizáló szolgáltatásával a repce tápanyag-utánpótlását tehetjük még hatékonyabbá. Az eszköz műholdfelvételek és folyamatalapú adatbázis modellek segítségével számolja ki az aktuális nitrogénszükségletet (kg N/ha). Ezekből az adatókból jön létre egy komplex modell, amely alapján helyspecifikus, zónánként változó dózisú tápanyag-utánpótlási ajánlást kap a felhasználó. A térképek könnyen tovább szerkeszthetők. A rendszer által ajánlott zónák száma és határvonala a későbbiekben módosítható.

Keresd területi szaktanácsadó kollégáinkat a számodra legmegfelelőbb hibrid kiválasztásához!

KWS – élen jár repcében!


körkérdés

Molnár Márk

termékfejlesztő

RAPOOL Hungária Kft.

A műtrágyázással kapcsolatos rendeletek hatására az egyes hibridek nitrogénhatékonyságának egyre nagyobb jelentősége van. A nitrogénhatékonyság már hosszú ideje fontos nemesítési cél a RAPOOL-nál, nem csak a műtrágyázási rendeletek megjelenése óta.

A helyes termesztéstechnológia mellett a mag helyzetének és a gyökér számára rendelkezésre álló helynek a javítása lehet hatással a hibrid teljesítményére. Ez az, ami kritikussá teszi a hibridek nitrogénhatékonyságát. A modern repcehibridek nemcsak stressztoleranciában múlják felül a régebbieket, hanem abban is, hogy erőteljesebb gyökérzetet fejlesztenek, ami lehetővé teszi, hogy nagyobb hatásfokkal érjék el és használják fel a mélyebb talajrétegekben található nitrogént.

Egyértelmű a javulás

Az új, magas hozamra képes hibridek a limitált mennyiségben rendelkezésre álló műtrágyát is nagyobb hatékonysággal alakítják át hozammá a régebbiekhez képest. A 2018-as és 2019-es szezonban az 1970-ben elismert Diamant repcehibridnek körülbelül 5,6 kg/ha nitrogénre volt szüksége 100 kg terméshez, az összehasonlításra kiválasztott, 2015-ben elismert Bender hibrid ezzel szemben 3,1 kg/ha nitrogént igényelt 100 kg terméshez. Ez világosan jelzi, hogy a nitrogén legnagyobb arányú hasznosítására a legjobb termőképességű hibridek képesek.

Ugyanakkor ezek a kísérletek azt is bizonyították, hogy a repce a nitrogénműtrágya mennyiségének 50 kg/ha-os csökkentését akár 0,6%-kal magasabb olajtartalommal képes kompenzálni, ami a repcepiacon már jelentősnek tekinthető. Ez világosan mutatja, hogy a repce a jövőben valódi alternatívát jelent a nitrátérzékeny területeken található táblákon.

A palettánkon csak a legmagasabb hozamot biztosító hibridek szerepelnek

A környezeti tényezők egyforma intenzitással hatnak a hibridre, ám némelyikük jobban képes adaptálódni a biotikus és abiotikus stresszhez. Ez jelzi a nemesítőinknek, hogy különféle hibridek számára genetikailag mi jelenti a minimális szükségletet. A magasabb szintű nitrogénhatékonyságot jelző legfontosabb tulajdonság a magasabb hozam.

Azoknak a hibrideknek, amelyek egy területen fejlődnek, ugyanazokban a növényvédelmi kezelésekben részesülnek és ugyanazt a műtrágyamennyiséget kapják, egyforma környezeti hatásokkal kell megbirkózniuk. A legjobban termő hibridek genetikai csomagja erősebb, így ugyanannyi tápanyagból több termést tudnak előállítani, tehát jobb a nitrogénhatékonyságuk. A nemesítési folyamat során ezeket fogják kiválasztani a továbblépéshez. Minden hibrid, amelyik kevesebbet terem, mint a kontroll, automatikusan kiszelektálódik a további tesztekből.

rapool

 DAHLIA korai és a ROMEO középérésű repcék – fotó: RAPOOL Hungária Kft.

A RAPOOL palettájáról a jelenlegi legjobb hibridek még az eddigieknél is jobb nitrogénhatékonyságot mutatnak. Ilyen modern hibridek például az idei év két újdonsága, a DAHLIA korai és a ROMEO középérésű hibridek.

Sokéves fejlesztői kísérleteink és üzemi eredményeink is alátámasztják, hogy a jelenlegi portfóliónk összes modern hibridje – beleértve a tavalyi évek újdonságait, a JANOSH-t és MANHATTAN-t – kimagaslóan teljesít nitrogénfelhasználásban, ezáltal évről évre stabilan magas hozamokat biztosítanak.

További információ: www.rapool.hu

KÖRKÉRDÉS programunkkal hétről hétre jelentkezünk. Olyan témákat helyezünk fókuszba, amelyek a gazdálkodók számára támpontot adnak az inputanyag-beszerzés terén, továbbá választ adnak az agrotechnológiai kérdésekre.