A nyári gyümölcs- és zöldségszezon sokaknak lehetőséget ad arra, hogy a kertjükben megtermelt felesleget értékesítsék. Jó hír, hogy a jogszabályok lehetőséget adnak az adómentes értékesítésre, amennyiben annak mértéke nem haladja meg az évi 600 ezer forintot. Fontos azonban, hogy ha valaki rendszeresen, üzletszerűen árusít, akkor más szabályok vonatkoznak rá.
Ha valaki kizárólag saját fogyasztásra termel, de alkalmanként eladja a felesleget, az ingó értékesítésnek számít. Ebben az esetben, ha az ebből származó bevétel egy naptári év során nem éri el a 600 ezer forintot, nem kell jövedelmet megállapítani, és adót sem kell fizetni. Amennyiben mégis túllépi ezt az összeget, akkor az egész éves bevétel alapján kell jövedelmet számolni, de ha a kiszámított adó nem haladja meg a 30 ezer forintot, azt sem kell befizetni.
Nem kell adószám, ha csak néha árulsz
A ritka, alkalomszerű értékesítések nem számítanak gazdasági tevékenységnek, így nem keletkezik áfaalanyiság sem. Ez azt jelenti, hogy az eladónak nem kell adószámot kérnie, nyugtát vagy számlát adnia, illetve áfabevallást készítenie – mindaddig, amíg a tevékenység nem válik rendszeressé vagy üzletszerűvé.
Üzletszerű árusítás esetén más a helyzet
Ha viszont valaki rendszeresen, nagy mennyiségben, üzletszerűen árul gyümölcsöt, zöldséget, akkor ez már gazdasági tevékenységnek minősül. Ebben az esetben kötelező adószámot kérni, számlát vagy nyugtát kiállítani, és adott esetben áfabevallást is benyújtani – hacsak nem választotta az alanyi adómentességet.
Az adózás ilyen esetekben több formában történhet: egyéni vállalkozóként vagy mezőgazdasági őstermelőként is végezhető az értékesítés. Őstermelőként például egészen 1 744 800 forintos éves bevételig nem kell jövedelmet számolni, sőt, személyi jövedelemadót sem kell fizetni. Akik átalányadózást választanak, 17 448 000 forintos bevételig mentesülnek az szja alól – feltéve, hogy a tevékenység kizárólag mezőgazdasági jellegű.
Mulasztásért komoly büntetés járhat
Nem éri meg feketén, adószám nélkül árusítani. Aki rendszeresen és nyilvánvalóan üzletszerűen értékesít, és ezt adószám nélkül végzi, súlyos büntetésre számíthat. Ha a NAV egy ellenőrzés során megállapítja, hogy az eladó gazdasági tevékenységet folytat adószám nélkül, akár 1 millió forintos mulasztási bírságot is kiszabhat. Ha valaki nem állít ki számlát vagy nyugtát, a bírság mértéke akár 2 millió forint is lehet. A nagyobb mértékű mulasztás további vizsgálatokat vonhat maga után, ahol becsléssel állapítják meg az eltitkolt jövedelmet és a fizetendő adót.
Forrás: nav.gov.hu
Indexkép: Shutterstock