"Július – ha olyan lesz, mint a június, ...?"
Sajnos június nem igazán tett ki magáért, ami a csapadékot illeti. Olyannyira, hogy történelmi rekord is születőben van (a cikk írásakor nem ért még véget a hónap), mivel nagy valószínűséggel az idei csapadékszegény időjárással ez lesz 1901 (a magyarországi rendszeres meteorológiai mérések kezdete) óta a legszárazabb június. A havi csapadékösszeg országos átlaga 11 mm felett van kevéssel és ezzel megelőzi az eddigi csúcstartót 2021-et, akkor mindössze 16 mm volt ez az érték.
A kevés csapadék miatt aszály sújtja hazánk nagy részét, a bajt csak tetézi, hogy a szárazság hőhullámokkal is együtt járt, a hónap első és utolsó dekádjában is rendkívüli melegtől szenvedtünk, különösen 26-án, akkor Kübekházán 39.7 fokig emelkedett a hőmérséklet.
Ettől függetlenül is a magas hőmérséklet jellemezte júniust, egyetlen nap kivételével az átlagosnál jóval melegebb időjárást tapasztalhattunk.
Ezek után nézzük, átlagos körülmények mellett mire is számíthatnánk júliustól!
Több időjárási rekord is kapcsolódik a hónaphoz, és ezek mindegyike a hőmérséklettel kapcsolatos. A magyarországi meteorológiai mérések kezdete óta, július tartja az abszolút hőmérsékleti rekordot, hisz ebben a hónapban mérték hazánkban a legmagasabb hőmérsékletet, 41,9°C-t Kiskunhalason, 2007. július 20-n.
Igen magas volt éjszaka is a hőmérséklet (a forró nappalt meleg éjszaka előzte meg), erről árulkodik, hogy a legmagasabb napi minimum hőmérsékletet is ebben a hónapban, ugyanezen a napon regisztrálták Pécs-Árpádtetőn, 27,9°C-ig csökkent mindössze a hőmérséklet (2007 július 20-n). A dátumok egyezőségéből látszik, hogy országszerte igen meleg nap lehetett ez, hisz a legmagasabb napi középhőmérséklet is ekkor állt be, Dunaújvárosban 33,3°C volt a napi átlaghőmérséklet 2007. július 20-n.
A záporok és zivatarok kevés területre hoznak enyhülést, a tartós aszály enyhülése csak kevés helyen valószínű – fotó: pexels.com
A sok magas érték után álljon itt a hónapban mért legalacsonyabb hőmérséklet is. Annak ellenére, hogy a nyár közepéről beszélünk volt olyan időszak, amikor a hajnali hőmérséklet bizony igencsak közel volt a fagyponthoz, 1961 július 7-n, Csákváron, mindössze 2.0°C-ot mutatott a hőmérő.
1. ábra Július havi klimatikus hőmérsékleti adatok – fotó: MeteoPlaza
Csapadékosságát tekintve nem ez a hónap a csúcstartó, de szégyenkeznie sem kell, hisz a havi csapadékösszeg országos átlaga 68 mm, ami csak kevéssel marad el legcsapadékosabb hónapunktól, a júniustól. A csapadék területi eloszlása ebben a hónapban sem egyenletes, a Fertő környékén szokott a legtöbb és az Alföldön a legkevesebb eső esni a nyár derekán.
2. ábra Július havi klimatikus csapadékadatok – fotó: MeteoPlaza
Nézzük, mit mutatnak az előrejelzések, folytatódik-e a júniusi extrém meleg idő, illetve marad-e a szárazság, vagy számíthatunk a termést megmentő csapadékra?
Július 1-6:
A hét nagy részében a Közép-, és Kelet-Európa felett kiépülő anticiklon alakítja időjárásunkat, hatására a csapadékot adó ciklonok Nyugat-, és Észak-Európa felett vonulnak. Előterükben viszont délnyugat felől igen meleg levegő éri el kontinensünk déli és középső vidékeit, emiatt a hónap első napjaiban, a hét végéig igen meleg időre számíthatunk, hazánk nagy részén újból forróság (35 fok feletti csúcshőmérséklettel) alakulhat ki.
3. ábra – A ciklonok frontjai, felhő-, és csapadékrendszere csak a hét végén érheti el hazánkat – fotó: MeteoPlaza
A hőhullámot mérséklő frontrendszer csupán a hét utolsó napjaiban éri el majd hazánkat, hullámot vetve, záporok, zivatarok kíséretében átvonul felettünk. Országos eső nem várható, sőt inkább csak pénteken számíthatunk több helyen záporra, zivatarra, a zivataros területeken nagyobb mennyiség is eshet. Vasárnapra a front elhagyja hazánkat, átmenetileg ismét meleg levegő érkezik fölénk, emiatt a hét utolsó napján újból hőségre készülhetünk.
Július 7-13:
Alig hagyja el térségünket a hétvégén érkezett frontrendszer, nyomában már egy újabb hidegfront szállít fölénk ismét nedves, és az ittlévőnél több fokkal hidegebb levegőt.
4. ábra – Észak-Európa felett lesz a hullámzó frontrendszerű ciklon középpontja – fotó: MeteoPlaza
Hétfőn több helyen várhatók újabb záporok, zivatarok, de országos, kiadós eső, ami nagy területen mérsékelné az aszályt továbbra sem valószínű. A front mögött érkező labilis levegőben a folytatásban is további záporok, zivatarok kialakulására számíthatunk. A csapadék és a fölénk érkező hidegebb levegő hatására visszaesik a nappali felmelegedés mértéke, Megszűnik a forróság, a hét első felében inkább a 30 fok alatti csúcshőmérsékletek lesznek a jellemzők.
A hét második felében valamivel melegebb és szárazabb levegő áramlik fölénk, emiatt csapadék ekkor már nem valószínű és emelkedik a nappali felmelegedés mértéke, a hét végére visszatér a kánikula, de forróságtól nagy valószínűséggel nem kell tartanunk, mert nyugat felől egy újabb, szétesőben lévő front éri el az országot. Komolyabb csapadék ettől sem várható, de záporok, zivatarok helyenként kialakulhatnak.
Július 14-20:
A hét első napjaiban a front mögött érkező aránylag hűvös, de labilis levegőben még nagyobb számban alakulhatnak ki záporok, zivatarok, utána viszont a hét nagyobb részében már a kontinens nyugati és középső része felett elterpeszkedő anticiklon keleti peremén zömében csupán csekély mennyiségű csapadékot adó felhőtömbök sodródhatnak fölénk. A hét első felében jelentősen visszaesik a hőmérséklet a csúcshőmérséklet inkább 25 fok körül, mint 30 fok közelében valószínű.
5. ábra – Az Atlanti-óceán felett kialakuló magasnyomású rendszer keleti peremén kisebb felhő és csapadéktömbök elérhetik hazánkat is – fotó: MeteoPlaza
A ciklonok tőlünk messze északon vonulnak, a térségünket elérő csapadéktömbök főként a környező hegyek lejtőit öntözik, a Kárpát-medencébe már csak a kiszáradt levegő érkezik, emiatt záporok, zivatarok ugyan kialakulhatnak, de országos eső továbbra sem valószínű. A hét vége felé ismét melegebb levegő érkezik hazánk térségébe, így emelkedik a nappali felmelegedés mértéke, a hét végén már ismét 30 fok körüli csúcsértékekre számíthatunk.
Július 21-27:
Északnyugat felől újabb frontrendszer közelíti meg a Kárpát-medence térségét, előtte még meleg levegő éri el hazánkat, emiatt délkeleten hőségre, akár forróságra is számíthatunk, ugyanakkor északnyugaton a záporok, zivatarok már jelentősen mérsékelhetik a nagy meleget.
6. ábra. - A hét első napjaiban érkező hullámzó frontrendszer hosszabb időn keresztül alakítja időjárásunkat – fotó: MeteoPlaza
A hullámzó frontrendszer több napig felettünk lesz, emiatt a hét nagyobb részében többfelé alakulhatnak ki záporok, zivatarok, de csendes, áztató eső hazánk nagy részén továbbra sem valószínű. A hét közepén visszaesik a nappali felmelegedés mértéke, majd a hét végén a szárazabbra forduló időjárás hatására visszatér a kánikula.
Július 28-31:
A kánikulának véget vet egy újabb hidegfront, ami záporok, zivatarok kíséretében gyorsan átvonul felettünk. Rövid időre megszűnik a hőség, de a hónap utolsó napján már ismét meleg strandidő várható, többfelé 30 fok feletti hőmérséklettel.
Összefoglalás
Forrósággal, száraz idővel indul a hónap, azonban ez nem lesz tartós, az első hét végén érkező hidegfront átmenetileg megszünteti a forróságot, de csak kevés helyen számíthatunk kiadósabb csapadékra.
A második hét első napjaiban újabb hidegfront vonul át felettünk, országos esőt ez sem hoz, viszont hosszabb időre mérsékli a meleget, csak a hét végén tér vissza a kánikula, záporokkal, zivatarokkal.
A hónap közepén sem várható kiadós csapadék, csupán záporok, zivatarok öntözhetik helyenként a földeket. Visszaesik a nappali felmelegedés mértéke, hőség, forróság ebben az időszakban hazánk nagy részén nem valószínű.
A hónap utolsó dekádjának nagyobb részében változékony időnk lesz, a csapadék nagy részét továbbra is záporok, zivatarok fogják adni, és hűvösebb, valamint igen meleg időszakban is lesz részünk.
Annak ellenére, hogy extrém meleg idővel indul a hónap, tartós forróságra, de hosszabb hűvös periódusra sem kell számítanunk, pedig mindkettőben lesz részünk a hónap során többször is.
A csapadék zömét továbbra is záporok, zivatarok szolgáltatják, országos, áztató eső továbbra sem valószínű. A csapadék területi eloszlása hasonló lesz a júniusihoz (nyugaton és északkeleten több, hazánk középső vidékein kevesebb várható), emiatt az aszály enyhülésére hazánk nagy részén nem sok esély látszik, a Dunántúl nyugati fele és az északkeleti országrész viszont úgy tűnik megkapja a növények túléléséhez szükséges csapadékot.
(Megj.:
- A térképeken, a meteorológiában szokásos módon, a magas nyomású területek (anticiklonok) középpontját „H”-val, az alacsony nyomású rendszerek (ciklonok) középpontját pedig „L” betű jelöli.
- A klíma grafikonokon megjelenő információ a Hungaromet Zrt. adatainak feldolgozásával készült.
- Az előrejelzést az amerikai pivotalweather.com oldalon elérhető CFS, amerikai, hosszútávú előrejelzési modell prognózisára alapoztuk.
Az ilyen távra szóló előrejelzések jelentős bizonytalanságot hordoznak magukban, kísérleti jellegűek, a modell készítői szerint napra, órára szóló, pontos előrejelzésre nem alkalmasak, ám az időjárási tendenciákat mégis jól előrejelezhetik.)
Készítette: MeteoPlaza, Török László
Indexkép: pexels.com