Ezt a Bács-Kiskun vármegyében gazdálkodó Juhász Dávid mondta az Agroinformnak. Tíz éve léptek rá a precíziós gazdálkodás útjára: Dávid már a szakdolgozatát is ezzel kapcsolatban írta, illetve ilyen jellegű pályázaton is indultak és nyertek az AXIÁL Kft. szakmai támogatásával. Természetesen, gépeik nagy részét is a cégtől szerezték be. Érdekesség, hogy Dávid már drónt is használ családi gazdaságukban. De erről később.
Juhász Sándor és Juhász Dávid az Axiáltól vásárolt Horsch szántóföldi permetezőgéppel – forrás: Juhász Dávid
– Madaras tipikus alföldi település, ahol generációk óta a földből élnek az emberek. Édesapámmal, Juhász Sándorral vezetjük a családi gazdaságot, ami nagyjából 600 hektáron terül el. Nálunk kizárólag szántóföldi növénytermesztés folyik – a vetésforgónkban ott vannak az őszi kalászosok, az őszi káposztarepce, a napraforgó, illetve a kukorica is – bocsátotta előre Dávid. – Mindig is arra törekedtünk, hogy lépést tartsunk a korral, de úgy, hogy közben megőrizzük azt a szemléletet, amit a föld megkövetel. A gépparkunkat folyamatosan fejlesztjük, vannak traktoraink, Hardi permetezőnk, két CLAAS kombájnunk, és persze a precíziós gazdálkodáshoz szükséges eszközök is helyet kaptak. Mérleges műtrágyaszóró, differenciált kijuttatásra alkalmas vetőgépek, vontatott permetező – ezek mind segítenek abban, hogy okosabban dolgozzunk. Bár hivatalos precíziós szakirányú végzettségem nincs, mindig is érdekelt ez a terület. Már az egyetemen is, amikor lehetett, olyan beadandókat, szakdolgozatot írtam, ami ezzel kapcsolatos volt. Úgy gondolom, hogy a modern gazdálkodásnak ez az útja – de nem elég csak a technológiát megvásárolni, érteni is kell hozzá.
Juhász Dávid elmondta: az elmúlt években a drónok is bekerültek a mindennapjaikba. Eleinte csak felmérésekre használták, de ma már komoly szerepet kapnak például a folyékony nitrogén-kijuttatás optimalizálásában is. Sokszor ugyanis a levegőből látja az ember igazán, hogy mi történik a táblán.
Műtrágyázási terv a mAXI-MAP-ből – forrás: Juhász Dávid
– Nem azért repkedek vele, mert ez most divat, hanem mert valódi értéket ad: időben észrevesszük a problémákat, legyen szó hiányos kelésről, vagy gyomosodásról, esetleg tápanyaghiányról – folytatta. – A precíziós gazdálkodás felé már 2015 körül elindultunk, amikor megérkezett az első GPS-es traktorunk robotkormánnyal. Akkor még inkább a pontosság volt a cél, nem a differenciált kijuttatás. Aztán, amikor 2020-ban aktívan bekapcsolódtam a gazdaság vezetésébe, már tudatosan kezdtünk ezzel foglalkozni. A precíziós pályázat megjelenése adta meg a végső lökést – ekkor szereztük be az erőgépet, a műtrágyaszórót, a permetezőt és a drónt. Fontos megjegyezni, hogy az átállás hosszabb időszakot ölel fel, melyben a gépek megvásárlása csupán egyetlen lépés.
A valódi munka az adatgyűjtéssel kezdődik. Mi is végigcsináltuk a zónázást, a talajmintavételeket, a laborvizsgálatokat. Aztán jött a differenciált kijuttatás, először zónaerő térképek alapján, kisebb eltérésekkel, hogy megszokjuk a rendszert. Később már szaktanács alapján dolgoztunk a ProPlanta segítségével a mAXI-MAP rendszerben, rengeteg plusz információt adnak ezek az adatok.
A legnagyobb tanulság számomra az volt, hogy mennyire sokszínűek a tábláink. Amikor egy térképen látja az ember, hogy ugyanazon a földön belül mekkora különbségek vannak, akkor döbben rá, hogy mennyire fontos okszerűen kijuttatni a tápanyagokat.
Műholdas hozamtérkép, szintén a mAXI-MAP-ből – forrás: Juhász Dávid
A gazda azt is jelezte: hozamtérképezős kombájnjuk még nincs, de műholdas hozamtérképeket használnak, inkább visszajelzésként. A jövőben szeretnének ebbe is beruházni, de most más fejlesztések élveznek prioritást.
– A drónhasználatról annyit mondanék, hogy szerintem ez az egyik legjobb belépési pont a precíziós gazdálkodás világába. Nem drága, könnyen kezelhető, és rengeteg információt ad. Fel tudjuk mérni a gyomfoltokat, kárterületeket, és pontos képet kapunk a növényállomány állapotáról. Akár az állomány gyengébb, hiányos részeit is le lehet határolni. Később máshogy is lehet ezeket kezelni, például változtatni a kijuttandó nitrogénmennyiséget. Sokszor a drón mutatja meg, hogy hova érdemes kimenni megnézni, mi a baj.
Fontosnak tartom kiemelni, hogy a technológia nem helyettesíti a gazdát. Lehet bármilyen okos gépünk és naprakész adathalmazunk, a tapasztalat, a helyismeret nélkülözhetetlen.
Dávidék jelenleg azon dolgoznak, hogy a monoműtrágyák felé nyissanak, mert így még pontosabban tudják követni a szaktanácsokat. Ez persze újabb kihívásokat jelent, hiszen többfajta anyagot kell kezelni, de hosszú távon megéri.
– A jövőben szeretnénk még jobban kihasználni a precíziós technológia lehetőségeit, de mindig szem előtt tartva azt, hogy a földet nem lehet „csak géppel" művelni. A jó gazda szeme hizlalja a vetést – ezt a mondást a modern eszközök sem írják felül. Úgy gondolom, hogy a precíziós gazdálkodás nem a nagyok játékszere. Egy jól átgondolt lépés, akár egy drón beszerzése is óriási segítség lehet egy kisebb gazdaságban. A lényeg, hogy tudjuk, mit miért csinálunk, és ne csak divatból kövessük a technológiát – szögezte le.
Juhász Dávid szerint a drónhasználat az egyik legjobb belépési pont a precíziós gazdálkodás világába – forrás: Juhász Dávid
Végül hozzátette: az AXIÁL Kft. munkatársai nagyon készségesen segítségükre voltak az első konzultációktól kezdve a gépek átadásán, szolgáltatások megvalósításán át, és még a pályázat miatt fontos dokumentációkkal is teljesen naprakészek voltak.
– A gépekkel és a szolgáltatásokkal kapcsolatban többször egyeztettünk a területi képviselőkkel (Gyulai Gaál Tamás a gép üzletágból és Kocsmárik János a precíziós gazdálkodás esetében). A gépek átadása után e-learninges képzést biztosítottak a traktor és a Horsch permetező működéséről, továbbá rendszeresen szerveznek rendezvényeket, ahol a gazdálkodók sok új ismeretet szerezhetnek a szakembereiktől. A munkavégzés folyamán, ha bármi kérdésünk adódott, a szerviz és a precíziós csapat munkatársaira is számíthattunk és rendszerint egy gyors telefonos egyeztetéssel választ is kaptunk ezekre, és gyorsan folytathattuk a munkát – mondta végül Juhász Dávid.
További információért forduljon bizalommal az AXIÁL Kft. területileg illetékes kollégáihoz.