A talajban kevés a tartalék víz, a száraz, hőhullámos időszakok pedig egyre nagyobb valószínűséggel érkezni fognak. Ezért fontos tudni, hogy melyek azok a tápanyagok, amelyek segítik a növényeket erre felkészülni.
Melyik tápanyag segít?
A kálium, a magnézium, a cink, a bór és a kén a legfontosabb tápanyagok, amelyek segítséget nyújtanak. De hasznos lesz a magas kalcium-, a réz- és a mangánszint elérése is.
Ami viszont ártalmas, az a túlzott nitrogén és a vele járó hatalmas zöldtömeg, amely nagyon sok vizet fogyaszt a talajból. Ezért nagyon hasznos, hogy a napraforgó, a kukorica már 4–8 levélben kapjon magnéziumos, foszforos, cinket és rezet tartalmazó lombtrágyát, amiben lehet kálium, bór is.
|
A jégverte cukorrépa is tavaly 120 tonna/ha felett termett. A cirokból 6,5–7,0 tonna között termett, miközben néhány jó lombtrágyát kapott (Gyulatanya 2024) – fotók: VulcanAgro Kft.
Legyen nagyobb a gyökér, a szár
A nagyobb és mélyebbre ható gyökér a védekezés alappillére. Ehhez a korai növekedési fázisban foszfort, magnéziumot, cinket és rezet érdemes kijuttatni már állományba, és vele együtt olyan biostimulátort, amely a gyökérképződést segíti.
A Proveo star aminosav ilyen biostimulátor, amelyet magnéziumos lombtrágyával tegyünk ki, a sorzáródás időszakában. Lefelé szorítsuk a növényt, aminek majd szép eredménye lesz.
Erős szár, nagy levélzet. Deszikkálva is augusztus végén volt, és bőven 4,5 tonna/ha felett termettek a fajták (Gyulatanya 2024) – fotó: VulcanAgro Kft.
Vastagabb a viaszréteg
Ahhoz, hogy a növény elsődleges védelmi vonala, a viaszréteg megvastagodjon, sokkal több kénre van már szükség. Ezért, ha már az alaptrágyázásnál erre nem figyeltünk, akkor a sorközművelés vagy a lombtrágyázás alkalmával kénes tápanyagokat használjunk. Az UAN-oldathoz tegyünk ATS-t (pl. Profi S35-Extra), vagy a lombtrágyához elemi kénes szuszpenziókat (pl. Profi S80, MagnaS).
Az öntözött kukorica is nagyon nehezen bírta a július közepén kezdődő aszályt és az erős UV-t. Jó volt a termés, de igen nagy mennyiségű vizet kaptak a növények – fotó: VulcanAgro Kft.
Védeni az UV ellen
Az erős UV-sugárzás elégeti, és olyan hőmennyiséggel terheli a levelet, amely elpusztítja a növényt. A túl magas sugárzás sejtmérgeket vált ki, ami ellen védekezik a növény, és nem a termésre fordítja az energiáit. Ha teszünk ez ellen, akkor a növénynek is több ideje, energiája marad a termés kinevelésére.
A kénes (MagnaS) vagy kénes-kalciumos (OptimuS-C) szuszpenziók nagyon jól teljesítenek ebben az időszakban. Ezért júniustól már ilyen „világosra is festő” lombtrágyákat alkalmazzunk. Hetekkel tudjuk meghosszabbítani a növény életét, amely megmutatkozik majd a mennyiségben és a minőségben.
Mutatjuk a mi technológiánkat
Gyulatanyán, a NÉBIH Fajtakísérleti Állomásán két éve finomra hangoljuk a kukorica-, a napraforgó- és a cukorrépa-technológiát. Ezek alapján a technológiánk ebben az évben már ez lesz:
Első kezelés:
Keserűsó + foszfor és mikroelemek (dózis: 12 liter/ha) + MagnaS-Réz (dózis: 4 liter/ha)
Cél: a gyökeresedés segítése, a gyors sorzáródás és korai növényvédelem.
Második kezelés:
KompleX lombtrágya (NPK + Mg és mikroelemek, dózis: 12 liter/ha) + Proveo star (aminosav, dózis: 0,6 liter/ha)
Cél: a gyökérképződés fokozása, a szárakban a tápanyag-raktározás segítése.
Harmadik és negyedik kezelés:
OptimuS-C és MagnaS kombináció (dózis: 10 liter/ha/alkalom)
Cél: a világosabb lombozat, kalciumban-kénben és magnéziumban jól ellátott levélzet, valamint a kén–réz miatti gombavédelem.
Forrás: VulcanAgro Kft.
https://www.youtube.com/@vulcanagrokft
https://www.tiktok.com/@agrar.milliok
Tel.: +36-70/905 5000