Aranyszínű sárgaság, amerikai szőlőkabóca, szőlőmolyok, gyapjas pajzstetű, peronoszpóra, lisztharmat. Nem soroljuk tovább. Érdemes a szakértői ajánlásokat elolvasni.

A válaszokért kattintson a fotóra!

bayer bvn sumi agro
körkérdés syngenta upl körkérdés

logósáv

Csömör Zsófia termékmenedzser

Bayer Crop Science

A szőlőültetvények egészsége és hozama számos tényezőtől függ, beleértve a környezeti hatásokat és a kórokozók jelenlétét. Különösen a gombás megbetegedések, mint a peronoszpóra és a lisztharmat, komoly kihívások elé állítják a szőlőtermelőket.

Ezek a kórokozók nemcsak a szőlőlevél és a fürtök egészségét veszélyeztetik, hanem a termés minőségét és mennyiségét is jelentősen befolyásolják. A megfelelő növényvédelmi intézkedések és a helyes művelési technikák alkalmazása elengedhetetlen a szőlőültetvények védelme érdekében.

Mind a lisztharmat, mind a peronoszpóra 100%-os terméskiesést képes okozni, ezért kiemelten fontos az ellenük való hatékony készítmények alkalmazása. A szakértők folyamatosan hangsúlyozzák a megelőző védekezés fontosságát.

Lisztharmat esetében elengedhetetlen az aszkospórás fertőzés korai tüneteinek felismerése. A lisztharmat terjedését még a leveleken meg kell akadályoznunk. Ne bízzunk csupán a meteorológiai előrejelzésekben, hanem rendszeresen és alaposan vizsgáljuk meg a növényállományt! Különösen figyeljünk azokra a területekre, ahol az előző évben már előfordult fertőzés. Amennyiben tüneteket észlelünk, azonnal kezdjük el a védekezést! Akár megelőzésről, akár sürgős beavatkozásról van szó, a Luna Max ideális választás.

szőlő

Peronoszpórafertőzés szőlőlevélen – fotó: Bayer Crop Science

A Melody Max, egy kontakt és egy felszívódó hatóanyag kombinációját tartalmazó készítmény, amely hatékonyan lép fel a szőlő gombás betegségei: a peronoszpóra, a szürkepenész és a fakórothadás ellen. A folpet és az iprovalikarb megbízható védelmet biztosít a szőlőnek a levélen és a termésen egyaránt. Az iprovalikarb könnyen eloszlik a felületi viaszrétegben és az apoplaszt régióban, transzlamináris áramlással pedig eljut a levél fonáki oldalára is. Amikor a xilembe jut, a levélszél felé szisztemizálódik. Ezen tulajdonságok és a gyors penetráció révén az iprovalikarb esőálló és tartós hatást biztosít.

A Melody Max-szal végzett kezelés következtében a micélium nem tud megfelelően fejlődni, és amíg az iprovalikarb jelen van a növény szöveteiben és felületén, addig gátolja a sporangiumtartók képződését. Mint minden betegség esetében, a peronoszpóra elleni védekezésnél is kulcsfontosságú a megelőzés. De kuratív hatásának köszönhetően 24-48 órával a fertőzés megjelenése után alkalmazott Melody Max kezeléssel a micélium fejlődése megállítható.

logósáv

Illés Imre szaktanácsadó

BVN Növényvédő Kft.

Szőlőültetvényeinkben a két legfőbb kárt kialakítani képes kórokozó a lisztharmat és a peronoszpóra.

A lisztharmattal fertőzött növényen a nyár folyamán a levelek hónaljában fejlődő áttelelő rügyekbe hatoló micéliumok az elsődleges forrásai a kora tavaszi fertőzéseknek. A másodlagos forrás az ősz folyamán a fertőződött leveleken és fürtökön kifejlődött kazmotéciumok a mostanság enyhébb teleken előforduló fagyokat is gond nélkül átvészelik. Ha tavasszal az áttelelt fertőzőanyag mennyisége megfelelő, és a fertőzés a rügyfakadás után nem sokkal, azaz korán bekövetkezik, akkor járványhelyzet alakulhat ki. El kell kerülni tehát az áttelelő képletek kialakulását már a nyár végén. Augusztus-szeptember hónapokban képződő kazmotéciumokat fejletlen állapotukban (sárga, vagy barna színűek) olajos kénnel megfelelően lehet gyéríteni. A szüret idejének figyelembevételével, az áttelelő fertőző képletek elpusztításában is eredményes lehet a Vegesol eReS készítmény.

Tavasszal, amint megtaláltuk az első tüneteket, ismét sikeresen védekezhetünk kontakt hatóanyagú készítménnyel, így a Vegesol eReS ekkor is jó választás.

A szőlő intenzív hajtásnövekedésének időszakában a kontakt készítmények felhasználása rövidebb permetezési fordulókkal (max. 7 nap) adhat megfelelő eredményt, illetve az időjárási helyzethez igazíthatjuk a kijuttatást. A Vegesol eReS erőssége a szabadalmaztatott formulációban rejlik, miszerint a különleges növényiolaj-tartalomnak köszönhetően lassított a lemosódása, így a hatóanyagok a hajnali harmatképződés, vagy eső hatására csak kis mértékben kopnak a növény felületéről. Ez a tulajdonság, azaz a jó esőállóság kiemeli a versenytárs termékek közül.

vegesol

1. ábra. Vegesol eReS szőlőlisztharmat elleni hatékonysága a tünetek mértéke és gyakorisága szerint, három tavaszi kezelés után, levéltünetek alapján (június eleji értékelés, 2017, Románia) – forrás: BVN Növényvédő Kft.

Az esőállóság egyértelműen megmutatkozik biológiai hatékonyságvizsgálatainkban is, hiszen éppen emiatt lehetséges, hogy a versenytárs készítményekhez képest jóval kevesebb hatóanyaggal is azonos biológiai hatást érünk el (1. ábra).

Az engedélyezettnél nagyobb dózis a fitotoxicitás tesztelése miatt szükséges; még a legnagyobb vizsgált dózisban sem jelentkezett a szőlőn fitotoxicitás. Ettől függetlenül a kijuttatás során legyünk körültekintőek, és 25 °C feletti léghőmérsékleten ne végezzünk kezelést.

A szőlőperonoszpóra járványos fellépésére ritkábban kell számítani, hiszen a betegség kialakulásához nem csak az előző termesztési periódusban képződött fertőző anyag mennyiségének és az áttelelés lehetőségének kell fennállnia, hanem a szőlő fogékony állapotában kialakuló kedvező időjárási körülmények is szükségszerűek.

A peronoszpóra legfontosabb fertőzési forrása a beteg levélmaradványokban áttelelő oospóra. Ha tavasszal a léghőmérséklet éjszaka sem csökken 10 °C alá, és legalább 10 mm csapadék hullik, akkor az áttelelő oospórák fejlődésnek indulnak és a talajhoz legközelebb lévő levelekre jutnak, ahol csíratömlőt fejlesztve a légzőnyílásokon behatolnak. A hőmérsékletfüggő lappangási időnek megfelelően 1-2 hét múlva megtalálhatjuk az első tüneteket. A peronoszpóra fertőző anyaga még nagy tömegben érkezhet a nyári frontokkal délvidékről fújó szelek szárnyán is.

A növényvédelmi tevékenységgel meg kell akadályozni, hogy a levéllemezbe bejussanak a csírázó spórák. Amennyiben ezek gombaölő szerrel találkoznak a növény felületén, akkor már a behatolásukat is megakadályoztuk, és nem kell később felszívódó készítménnyel az olajfoltokon bekövetkező sporulációt gátolni. A peronoszpóra csírázásához nélkülözhetetlen, csapadékos időjárás esetén az esőállóság kiemelt jelentőséget kell, hogy kapjon a szerválasztásban. A Vegesol eReS kiváló esőálló tulajdonsága révén sokáig a felületen marad és védi a növényt a peronoszpóra támadásától.

A Vegesol eReS szabadalommal védett formulációs előnye lehetővé teszi, hogy a versenytárs termékekhez képest jelentősen kevesebb hatóanyag felhasználásával hosszabb permetezési fordulóval azonos biológiai hatást eredményezzen (2. ábra). Így tehát a termékkel történő kezeléskor kisebb fémréz és kén mennyiség terheli az ültetvényt, továbbá sokszori (8x) felhasználással érjük csak el a megengedett rézkorlátot (4 kg/ha/év).

vegesol

2. ábra. Vegesol eReS szőlőperonoszpóra elleni hatékonysága a tünetek mértéke és gyakorisága szerint, három tavaszi kezelés után, levéltünetek alapján. (június eleji értékelés, 2017, Románia) – forrás: BVN Növényvédő Kft.

Számos hatékonysági vizsgálatunk eredményeképpen bizton állítjuk, hogy a Vegesol eReS kéntartalma sem haszontalan a peronoszpóra elleni hatás kialakításában, hanem a kén, mint szinergens fokozza a peronoszpóra elleni összhatást. Ugyanez érvényes a lisztharmat ellen a réz és a kén együtthatásában. Végül és nem utolsósorban felszívódó szerekkel váltva, vagy kombináltan felhasználva a Vegesol eReS kiváló rezisztencia törő partner is lehet.


logósáv

Gáspár Gergely területi képviselő

Sumi Agro Hungary Kft.

Napjainkban az egyik legnagyobb kihívást a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazma betegsége jelenti. Sajnos évről évre rohamosan bővül a betegség által érintett borvidékek és hegyközségek listája. Védekezés hiányában a kórokozó néhány év alatt teljes ültetvényeket tehet tönkre, ezt sajnos saját tapasztalat is igazolja.

Sumi Agro

Fitoplazma súlyos tünetei, Bénye – fotó: Sumi Agro Hungary Kft.

A betegség elleni védekezés az agrotechnikai módszerek mellett csak egy módon lehetséges: a fitoplazmát terjesztő amerikai szőlőkabóca ellen kell védekezni a lárvakelés időszakában (június vége – július). Ennek egyik legjobb eszköze az eredeti, japán hatóanyagot tartalmazó MOSPILAN 20 SG.

A készítmény kiváló hatással, hosszú hatástartammal bír az amerikai szőlőkabóca ellen. A július eleji időszakban történő kijuttatásnak emellett egyéb, nem elhanyagolható előnyei is vannak. Magasabb dózist (legalább 0,3 kg/ha) alkalmazva a készítmény hatékonyan működik a szőlőmolyok második nemzedékének lárvái, valamint az ekkoriban mozgó filoxéra levéllakó egyedei és a rohamosan terjedő, szintén ekkoriban kirajzó szőlő gyapjas pajzstetű (Pulvinaria vitis) lárvái ellen is.

Sumi Agro

Szőlő gyapjas pajzstetű (Pulvinaria vitis) lárvái – fotó: Sumi Agro Hungary Kft.

A szőlőmolyok elleni védekezés lehetőségei új hatóanyaggal, új készítménnyel bővülnek 2025-től: a MIMIC készítmény engedélyokirata kiterjesztésre került szőlő kultúrában is! A MIMIC hatóanyaga a tebufenozid, mely a növekedésszabályzó hatóanyagok, azon belül a vedlési folyamatot zavaró hatóanyagok közé tartozik. Kontakt készítmény, mely gyomorméregként hat. Nagy erőssége, hogy több hetes hatástartammal rendelkezik. Kizárólag a lepkefélék lárvái ellen hat, de tojásölő hatással is bír, valamint csökkenti az imágók termékenységét. Emellett nagy előnye, hogy 21 nap élelmezés-egészségügyi várakozási idő mellett érésben is kijuttatható, dózisa 0,8 l/ha.

A téli száraz időjárás nem volt kedvező a peronoszpóra áttelelésének. Ugyanakkor a márciusi csapadék kellően átáztatta a talaj felső rétegét és ezáltal a lehullott levelekben lévő áttelelő képleteket ahhoz, hogy azokból helyi fertőzés megindulhasson. Ezért fokozott figyelmet kell fordítani a primer fertőzések megelőzésére! Ennek egyik legjobb eszköze a LIETO. A LIETO megelőző és gyógyító hatással is rendelkezik. A LIETO gyógyító hatását a cimoxanil hatóanyag biztosítja. Ennek hektáronként kijuttatható mennyisége a LIETO-ban a legnagyobb a Magyarországon elérhető készítmények közt. A megelőző hatásért a zoxamid hatóanyag felelős. Egyedülálló hatásmódja révén beszívódik a növény viaszrétegébe és a bőrszövet legkülső sejtsorába, ahol raktározódik és 10-14 napon keresztül pajzsot képez a behatolni akaró kórokozók ellen. Emellett érdemes tudni, hogy olaszországi eredmények szerint jó mellékhatással bír a virágzáskori botritisz ellen is. Kijuttatását ezért is javasoljuk a virágzás – bogyókötődés időszakában.

Természetesen nem feledkezhetünk meg a szőlő lisztharmatról sem, ami sajnos az egyik legstabilabb és legneuralgikusabb pont a szőlő növényvédelmében. Lisztharmatban nincs kihagyó év, az adott évjárat időjárása legfeljebb a fertőzés kezdetének időpontját és a felszaporodás sebességét befolyásolja. Lisztharmat elleni megelőző védekezésre az egyedi hatásmódú, gázosodó és hidegben is hatékony CYFLAMID-ot, illetve a tebukonazol hatóanyagú TOLEDO-t javasoljuk.

logósáv

Horváth Tamás fejlesztőmérnök

Syngenta Kft.

A 2024. évjárat a szőlőlisztharmat éve volt, vajon 2025?

Egy újabb nehéz évjárat volt a 2024-es esztendő a szőlőágazatban. Ebben nagy szerepet játszott a fent említett kórokozó, de a klimatikus tényezők változása is kihívásossá tette a szőlőtermelést.

syngenta

Forrás: Syngenta Kft.

Az előző évekhez hasonlóan nézzük át röviden a hőmérséklet alakulását az első kilenc hónapban. Azt láthattuk, hogy átlagosan 3,1 °C-kal volt melegebb, mint az elmúlt 10 évben, átlagnál kiemelkedően meleg volt a február, illetve a nyári hónapok, mint július és az augusztus.

Csapadékadatokat vizsgálva szeptemberrel bezárva azt láthatjuk, hogy közel 84 mm-rel kevesebb eső esett az elmúlt 14 évhez képest. A vegetációs időszakban azonban júniusban (+ 14 mm) és szeptemberben (+23 mm) szerencsére átlag feletti mennyiség esett. Összességében azt mondhatjuk, hogy egy száraz és meleg évjárat volt 2024. A 2025 tavasz egyelőre csapadékban gazdagabb, mint a 2024-es volt, de a várható időjárásra nem lehet pontos prognózist mondani. Mindenesetre, hogy milyen növényvédelmi szezonunk lesz azt az aktuális időjárás erősen befolyásolja majd.

Pár gondolat a szőlő fenológiai fázisairól. A klimatikus viszonyoknak köszönhetően 2024-ben a szőlő korán, március végén - április elején fakadt és intenzíven fejlődött. Sajnos április végén az erős lehűlés miatt tavaszi fagykárokkal találkozhattunk egyes borvidékeken (Villány, Mátra, Alföld). A fürtmegnyúlás május elején, míg a virágzás május végén történt fajtától, borvidéktől függően. A bogyókötődés június elején, a fürtzáródás június végén volt. A szüret július végén indult a Csabagyöngye fajtával a dél-balatoni borvidéken.

A 2025 kora tavaszi fagy még nem érintette a szőlőt, mivel nem történt meg a fakadás, de az egyre gyakoribb szélsőséges időjárási kilengések okán, még korántsem aludthatnak nyugodtan a szőlősgazdák.

Növényvédelmi tapasztalatok 2024-ben

syngenta

Forrás: Syngenta Kft.

A peronoszpóra a száraz, meleg időjárás miatt a kritikus időszakban (virágzás) a nem okozott olyan súlyos problémát mint 2023-ban. A júniusi csapadék miatt ugyanakkor már találkozhattunk fürttünetekkel, ami gazdasági kárt jelentett.

Szőlőlisztharmatról már tettünk említést. Korán április közepén már megjelentek a primer tünetek, így újra hosszú idő állt rendelkezésre a kórokozó számára, hogy a lombon felszaporodjon a virágzásig. Nagyon erős fertőzések alakultak ki, nem csak a kezeletlen parcellákban, hanem üzemileg védett ültetvényekben is. Továbbá a vegetáció második felében július végén, augusztus elején zsendülésben is találkozhattunk friss fertőzésekkel a fürtökön, bogyókon.

Feketerothadás-tünetekkel találkozhattunk még, de problémát nem okozott. A szürkepenész kórokozója és kártevők előfordulása gazdasági kártételt nem jelentett az ültetvényekben. A kártevők közül a gubacsatka jelenthet kivételt, mert nagyon gyakori az előfordulása. Vannak olyan ültetvények, ahol már elérte a védekezési küszöbértéket.

syngenta

1. ábra: Nem túl gyakori kép, peronoszpóra és lisztharmat ugyanazon a fürtön – fotó: Syngenta Kft.

Mit várhatunk a 2025. évben?

Egyértelműen kiderült az előző szezonban, hogy a lisztharmat kórokozója gyorsan alkalmazkodott a klimatikus viszonyok változásaihoz, így egyre gyakrabban találkozhatunk olyan nem „tankönyvi” lisztharmat tünetekkel, amire fokozottan kell készülnünk.

Előfordulhat, hogy olyan időjárási viszonyok között is találkozunk lisztharmattal, amikor nem számítunk a fertőzés bekövetkezésére. A védekezéseket korán és már a kezdetektől felszívódó hatóanyagot is tartalmazó kezeléssel kell kezdenünk, hogy megakadályozzuk a kórokozó lombon történő felszaporodását. A korai fertőzés blokkolása a legfontosabb. Az előrejelzésre alapozott megelőző jellegű stratégia a leghatékonyabb módszer az egészséges szőlőhöz.

A peronoszpóra szempontjából is a korán, felszívódó készítménnyel történő kezelés szintén fontos. A kritikus időszak már a fürtmegnyúlással megkezdődik, és eltart a virágzás utánig. A 2024 évi tapasztalatokra alapozva kimondhatjuk, hogy akár késői fenológiában is problémát okozhat a kórokozó, úgyhogy tartsuk rajta a szemünket…

A sikeres védekezés kulcsa a jó stratégia (megelőzés, hatékony készítmény választás, komplex szemlélet). De ezt talán egyetlen szakembernek sem kell elmondanunk…

logósáv

Péter Zoltán

területi képviselő

UPL Hungary Kft.

Nem csökkentek az elmúlt évek kihívásai, amelyekkel szembe kell néznie a gyümölcs- és szőlőtermesztő gazdáknak.

  • Egyre több energiát igényel az időjárás viszontagságainak kezelése: fagykár,  szélsőséges időjárási viszonyok, egyenetlen csapadékeloszlás, az éghajlatváltozáshoz köthető felmelegedés.
  • Ezt tetézi a hatóanyag-kivonások következményeként szűkülő eszköztár, amivel védekezni tudunk a fellépő kórokozók és kártevők ellen.

Ami változatlan, a közös célunk: egészséges, jó minőségű szőlő termelése a legmagasabb terméshozam mellett.

Mit kínál ehhez a UPL átfogó növényvédelmi ajánlata?

A növényvédő szerek mellett növénykondicionálókat, növekedésszabályozó és tápanyag-utánpótlást célzó készítményeket is kínálunk.  Tekintsük át ezeket együtt!

uplForrás: UPL Hungary Kft.

A szőlő egyik legjelentősebb kórokozója, a peronoszpóra ellen alkalmazott  kontakt, gomba- és baktériumölő szerek esetében a sok évtizedes használat ellenére sem alakult ki még rezisztencia, ezért a Cuprogard DG (20% bázikus réz-szulfát) és a Funguran Progress (537 g/kg réz-hidroxid) preventív védelmet nyújthat, illetve erős fertőzési nyomás esetén ideális kombinációs partner a felszívódó hatóanyagok mellé.

A lisztharmat, bár kisebb gazdasági kárt okozó kórokozó, de fontos az ellene való védekezés, mert a fertőzés következtében felrepedő sérves bogyókon kialakulhat a bor minőségét befolyásoló másodlagos fertőzés is. A kínálatunkból a Colpenn (800 g/kg kén) preventív alkalmazása enyhe fertőzési nyomás esetén, vagy a szőlő kevésbé fogékony fenológiai stádiumában alkalmas a lisztharmat elleni védekezésre. Remek kombinációs partner felszívódó hatóanyagok mellé.

A szőlőtermesztés során egy jó kondíciójú ültetvény a termesztés sikerességét, és a kórokozók elleni védelmet is megalapozza. Ebben segít a biostimulátorok, növekedésszabályozó anyagok alkalmazása a termésnövelő, minőségi paraméter javító, és stresszkezelő tulajdonságaik miatt.

Az egyre gyakoribb tavaszi fagyok elleni védelemben az Atonik (1 g/l 5-nitroguajakol-Na-só, 2 g/l o-nitro-fenol-Na-só, 3 g/l P-nitro-fenol-Na.só) preventív kijuttatása, majd a fagyot követő ismételt kezelés segíti a növényt a stressz utáni gyors regenerációban. Az Atonik a nedvkeringés fokozásával a tápanyagfelvételt serkenti, ezzel a szőlő szállítónyalábaiban magasabb koncentrációjú folyadék alacsonyabb fagyáspontot eredményez. Közben a növény  élettani folyamatai is gyorsulnak. Az Atonik alkalmazása pozitív hatással bír a terméskötődésre, és a termés mennyiségére is.

Goёmar BM 86 az algaalapú biostimulátor-család azon tagja, amely a GA142 algakrémen túl, további hozzáadott nitrogént, ként, magnéziumot, molibdént és bórt tartalmaz.

A használatával tapasztalataink alapján jó terméskötődést, egészséges és kiváló minőségű termést, magasabb terméshozamot érhetünk el.

A termékenyülést követően intenzív sejtosztódás indul el a terméskezdeményben. Miután ez a folyamat lezárult, további sejtosztódás már nem megy végbe, a termés növekedésekor kizárólag a sejtek megnyúlása, növekedése történik. A sejtosztódás folyamatát a növény által a virágzás - terméskötődés időszakában termelt poliaminok szabályozzák.

A Goёmar BM 86 készítményben lévő algakrém hatóanyagai hatással vannak a poliaminok fokozott termelésére, így a korai sejtosztódás fokozásával közvetlen hatással bírnak a betakarított bogyók méretére és minőségére. A magasabb poliamin-szint egyúttal javítja a növény ellenálló képességét a virágzás és terméskötődés alatt bekövetkező stresszhatásokkal szemben, mint pl. szárazság, lehűlés.

Az alábbi ábrán láthatjuk, hogy a 10 mm-nél nagyobb bogyók arányát a BM 86 kezelés 10%-kal növelte, míg a kisebb mérettartományú bogyók mennyiségét mindkét vizsgált tartományban csökkenteni tudta.

Kesztölc, 2021., Chardonnay – forrás: UPL Hungary Kft.

A Goëmar BM 86 növekedésszabályozó készítményünk az AÖP-ben 1 pontot ér.

upl

Az integrált növényvédelmi megoldásaink ajánlásával törekszünk az Önök sikeréhez is hozzájárulni. További információért keressen területi szaktanácsadóinkat vagy látogasson el a www.uplcorp.com/hu weboldalunkra.

KÖRKÉRDÉS programunkkal hétről hétre jelentkezünk. Olyan témákat helyezünk fókuszba, amelyek a gazdálkodók számára támpontot adnak az inputanyag-beszerzés terén, továbbá választ adnak az agrotechnológiai kérdésekre.