Az Állategészségügyi Operatív Törzs 2025. május 5-ig meghosszabbította a fogékony állatok külső szolgáltató általi nyírásának, körmölésének és egyéb, nem napi szintű tevékenységeinek tilalmát. Kivételt csak az állat életét közvetlenül veszélyeztető esetek képeznek.
A nagylétszámú tejtermelő gazdaságok számára előírták, hogy hetente elegytej-mintát vegyenek a telep hűtőjéből. A mintákat a járási hivatalba kell eljuttatni surveillance vizsgálatra, amelyet az állam költségén végeznek el.
A korlátozás alatt álló területeken a vadászatra jogosultak kötelesek mintát venni a fogékony vadfajokból. Az elejtett állat testének felhasználása nem függ a vizsgálat eredményétől, azonban mintavétel nélküli vagy alkalmatlan minta esetén a teljes testet forgalomképtelennek minősítik, állami kártalanítás nélkül elkobozzák.
A hatályos intézkedések listája itt érhető el.
A nagylétszámú tejtermelő gazdaságoknak heti rendszerességgel elegytej-mintát kell venniük – fotó: pixabay.com
A Nébih és a vármegyei hatóságok országszerte rendszeres ellenőrzéseket végeznek az állattartó telepeken, ellenőrzik az intézkedések betartását és mintavételeket végeznek. A cél: a teljes állatállomány védelme.
A Nébih és a vármegyei hatóságok folyamatosan ellenőrzik az állattartó telepeket, a szabályok betartását és rendszeresen végeznek mintavételeket. A cél az állatállomány teljes körű védelme.
Az állattartók a klinikai tüneteket soha ne hagyják figyelmen kívül! Ha az alábbi tüneteket tapasztalja állatán, azonnal értesítse az állatorvost vagy a hatóságot:
- étvágytalanság,
- levertség,
- depresszió,
- láz,
- sántaság,
- csökkent tejtermelés,
- nyáladzás,
- újszülöttek hirtelen elhullása,
- hólyagok, sebek a szájban, nyelven, tőgyön, lábvégeken
– olvasható a cikkben.
A betegség bejelentési kötelezettség alá esik. Gyanú esetén azonnal értesítse az ellátó állatorvost, vagy a járási hivatal állategészségügyi osztályát vagy hívja a Nébih Zöldszámát: +36 80 263 244
A bejelentés elmulasztása jogkövetkezményekkel jár.
A fertőzéssel érintett öt szarvasmarha-telep felszámolását már elvégezték az Állategészségügyi Operatív Törzs irányításával. Az érintett helyszíneken jelenleg is zajlik a fertőtlenítés és takarítás, amelyek elengedhetetlenek az újratelepítéshez.
A járvány további terjedésének megakadályozása érdekében kulcsfontosságú az alábbi intézkedések betartása:
- Szigorú belépési rend a telepekre
- Fertőtlenítő szerek alkalmazása
- Védőruházat viselése
- Más gazdaságok állataival való közvetlen érintkezés kerülése
Részletes információ: https://portal.nebih.gov.hu/rszkf
Forrás: allattenyesztok.hu
Indexkép: pixabay.com