Van egy csodaszép növény, amelyik ha igazán jól érzi magát a kertedben, októberig kápráztat el téged virágaival. Ez pedig nem más, mint a fukszia. Ráadásul igazán könnyedén tehetsz azért, hogy hogy még több fukszia legyen a kertedben.

Ismerd meg a fukszia titkait

A fukszia hiába gyönyörű, manapság egyre kevesebb kertben kap helyet. Pedig ha tudjuk, mire van szüksége, egészen októberig díszíti virágaival a kertünket. A fukszia, vagy ahogyan sokan ismerik, Krisztus vércseppje, egy német orvos-botanikusról, Leonard Fuchs-ról kapta a nevét. A növényt nemrég óta, mindössze 200 éve ismerik Európában. A fukszia Közép- és Dél-Amerikában, Új-Zélandon és Tahiti szigetén őshonos.

Aki ismeri és kedveli, az azonban igazi rajongójává képes válni ennek a csodás virágnak, ugyanis számos országban társaságok alakultak a fuksziák gyűjtésére. Az Egyesült Államokban működő fukszia-társaság által kiadott listában 2000 hibrid szerepel, de egy egészen biztosan hiányzik belőle. Sárga színű fuksziát ugyanis hiába keresünk, nem létezik.

Manapság sajnos már kevés fuksziával találkozhatunk a kertekben, azonban régebben minden falusi ház udvarán ott pompáztak ezek a csodás virágok, melyek télen a két ablak között várták, hogy újra eljöjjön a tavasz. A fukszia április végén kezd el virágozni, és egészen október elejéig gyönyörködhetünk csodálatos virágaiban. A virágok formája igazán egyedi, hiszen négy csészelevél öleli körbe a virágkoronát, amelynek eltérő színe van. Ebből emelkednek ki a porzószálak, és egy hosszú bibeszál.

A fukszia kedveli az enyhe árnyékot, tehát így kell számára kiválasztani a tökéletes helyet a kertben. Mivel a fukszia víz- és tápanyagigényes növény, fontos, hogy folyamatosan gondoskodjunk az öntözéséről. Kedveli a magas páratartalmat. Nyáron szüksége van a rendszeres öntözésre, télen azonban szinte alig igényel vizet. A legtöbb tápanyagra májustól augusztusig van szüksége, melyet legegyszerűbben a fuksziák számára megfelelő táprudakkal tudunk biztosítani számára. Ezt ne hanyagoljuk el, hiszen enélkül nem lesz kellő energiája a fuksziának arra, hogy új virágokat hozhasson.


fukszia

A fukszia egészen októberig virágozhat a kertben. Fotó: Shutterstock

Érdemes még kora tavasszal visszavágni kissé a növényt, még az első hajtások megjelenése előtt. Ha ezt megtesszük, a fukszia jóval több új hajtást fog hozni, sőt, akár kisebb fácskává is alakíthatjuk, vagy akár sövényt is nevelhetünk belőle, amely elképesztő látványt nyújt a virágzáskor.


A fuksziát évente át kell ültetni friss, tápdús virágföldbe. A legjobban a közömbös, vagy kissé savanyú talajban érzi jól magát. Ha megadjuk neki mindazt, amire szüksége van, akár egy-másfél méter magas, törzses fácskává is meg tud nőni. Ekkor pedig igazi csodában lehet részünk, hiszen akár 100 virág is nyílhat rajta egyszerre. A fuksziának általában fehér-piros, piros-fehér, lila, rózsaszín és fehér virágai vannak.


A fukszia ellenségei a zöld levéltetvek és a liszteskék, amelyek ellen permetezéssel lehet védekezni. Télen biztonságos helyen kell átteleltetni a fuksziát. Legjobban 12-14 fokos hőmérsékleten lehet átteleltetni. Tavasszal a vesszőket vissza kell metszeni, és meg kell tisztítani.

Így lesz egyre több fukszia a kertedben

A fuksziát szaporíthatjuk magról, de az új növény általában nem olyan lesz, mint az, amelyikről a magok származnak. A legegyszerűbben tehát a fukszia dugványokkal szaporítható. A fuksziát áprilistól júniusig lehet dugványozni. 

Ehhez nincs is más dolgunk, mint hogy lecsípünk egy 10-15 cm-es hajtást, éles késsel, a harmadik levélpár után, pontosan a levélbog alatt, és egy fapálcika segítségével beleszúrjuk egy föld és homok keverékével megtöltött cserépbe. A fukszia négy-hat hét alatt gyökeresedik meg, és a nyár elején már hozza is csodás virágait.

Erre figyelj, hogy egész nyáron át virágozzon a fukszia

A fuksziának folyamatosan szüksége van öntözésre, azonban egyáltalán nem szereti a pangó vizet. Ha keveset öntözzük, vagy ha pangó vízben áll, bizony nem fog virágozni a fukszia. Ha a fuksziánk nem száradt ki és nem fulladt bele a pangó vízbe, még mindig nem biztos, hogy egész nyáron virágozni fog. Ehhez ugyanis folyamatosan szüksége van tápanyag utánpótlásra. Így ha nem gondoskodunk számára táprúdról, vagy tápoldatról, szintén szüneteltetni fogja a virágzást. Azonban kerüljük a túladagolást, és csakis annyit adjunk neki, amennyi a táprúd vagy tápoldat csomagolásán szerepel.

Ahogyan a többi virág esetében, úgy a fuksziának is fontos, hogy rendszeresen távolítsuk el az elnyílt virágokat, és a terméskezdeményeket, ezzel ugyanis új virágok hozatalára ösztönözzük a növényt. Tavasszal pedig ne feledkezzünk meg a fukszia metszéséről. Ekkor távolítsunk el minden beteg és sérült ágat, és alakítsunk ki levegős ágszerkezetet. Kurtítsuk vissza az összes ágat legalább harmadával. Ha visszacsípjük a hajtásokat, azzal elősegítjük a fukszia bokrosodását.

A fuksziát teleltetni kell

A fukszia igényli a teleltetést. Ha pedig jól érzi magát a kertünkben, akár két méter magasságúra is meg tud nőni a fukszia. Sőt, akár sövényt is tudunk nevelni belőle, így pedig nehéz lenne becipelni a házba, hogy átvészelje a telet. A jó hír, hogy egy ekkora növény már jóval ellenállóbb a téli fagyokkal szemben, mint kisebb társai, de a télre így is fel kell készíteni.

Hogy egészen biztosan átvészelje a telet, gondoskodni kell a téli takarásáról. Ehhez a feléig vissza kell vágni a fuksziát, és a talaj közelében szalmával kell betakarni, hogy az megvédje az erős fagyoktól.

Fuksziában gazdag nyarat kívánunk!