Szeszélyesen alakult áprilisban a hazánkban lehullott csapadékmennyiség időbeli és területi eloszlása is. A hónap első felében szinte alig esett valami, utána viszont helyenként kiadós csapadékban volt részünk. Különösen igaz ez a 21-ei hétre, akkor a lehullott csapadék hazánk középső, valamint északkeleti részén kiugróan magas értékeket hozott, másutt viszont maradtak a rendkívül alacsony mennyiségek. A legnagyobb csapadékösszeget, közel 90mm-t északkeleten, a legalacsonyabbat, alig 5 mm-t, Szeged térségében mutat az alábbi térkép.
1. ábra – Április havi csapadékösszeg (a térképen ugyan csak 27-ig vannak összegezve a mért értékek, de a helyzet szinte véglegesnek tekinthető, mert a hónap hátralévő részében már nem valószínű változás) – Fotó: MeteoPlaza – Török László
A szeszélyes csapadékeloszlás eredményeként jelentős különbségek alakultak ki a talajban felhalmozódott víz mennyiségében is. Hazánk középső vidékein minimális, az Alföldön, valamint a Kisalföldön viszont már kritikus értéket mutat a vízhiány mértéke.
Az áprilisra készített előrejelzésünkben, a hőmérsékleti és a várható csapadékban mutatkozó tendenciákat alapvetően jól jeleztük előre, a lehulló havi csapadék összmennyiségét viszont rosszul becsültük (a várt, átlagosnál nagyobb mennyiség csupán hazánk kis részére lett igaz).
Ilyen előzmények után nézzük, mit mutatnak a klímaátlagok, milyen időre számíthatunk egy átlagosan május folyamán?
A klimatikus adatokat elnézve a hőmérséklet fokozatos, de lassú emelkedése valószínű, a hónap folyamán mindössze 3-4 fok különbség van a hónap kezdete és vége között. A hőmérsékleti szélsőségek tág határok közt alakulnak májusban is, a hónap legmagasabb hőmérsékletét 1892. május 30-án mérték Szegeden, ott akkor 36,8°C-t mutatott a hőmérő. A hónap legalacsonyabb hőmérsékletét, -6,4°C-t pedig 2007. május 2-án regisztrálták, Zabaron.
2. ábra – Hőmérsékleti klimatikus adatok – fotó: MeteoPlaza – Török László
Csapadékosságát tekintve május az egyik legcsapadékosabb hónapunk az év során (csak június és július előzik meg). A májusi nagyobb csapadék éppen jókor érkezne a vetésekre, javítva a növények növekedési, életben maradási esélyét. A havi csapadékösszeget tekintve, a tavaszi hónapok közt ebben az időszakban a legmagasabb az országosan lehulló csapadék mennyisége.
A havi csapadékösszeg országos átlaga májusban 61 mm.
Nem egyenletes a csapadék területi eloszlása, ebben a hónapban az Alföld északkeleti vidékei a legszárazabbak, a legtöbb csapadék pedig a Dunántúl nyugati és déli részén szokott esni.
3. ábra – Csapadék klimatikus adatok – fotó: MeteoPlaza – Török László
Lássuk, mit mutatnak az előrejelzések! Lesz-e kiadós csapadék és jön-e nyáriasan meleg idő?
Május 1-11:
A hónapnak nagyjából az első dekádját fedi le ez az időszak. Változékony időben lesz részünk, hisz május első napjaiban folytatódik az április végét jellemző melegedés és az alapvetően száraz időjárás. Az április utolsó napján, a közelünkben elvonuló hidegfront nem hoz lényeges változást időjárásunkban, így május első napjaiban tovább melegszik az idő, a sok napsütés hatására a május 1-i ünnepnapon sokfelé emelkedik 25 fok fölé a hőmérséklet és pénteken még ennél is melegebb idő várható, néhol akár 30 fokot is mutathatnak a hőmérők a legmelegebb órákban.
A korán beköszöntő nyárias idő nem tart azonban sokáig, mert a folytatásban, a hét utolsó napjaiban több hullámban érkezik hideg, nedves levegő térségünkbe.
4. ábra – A hazánktól északra elhelyezkedő ciklon frontjai a hét végén meghozzák a lehűlést és a csapadékot – fotó: MeteoPlaza – Török László
A hazánkat elérő hidegfront hatására fokozatosan több fokkal visszaesik a nappali felmelegedés mértéke, a csúcshőmérséklet szombaton délen még 25 fok közelében lehet, vasárnap viszont országszerte inkább már csak a 20 fokot közelíti. A csapadék zömét záporok, zivatarok adják, emiatt a földeknek hiányzó országos, csendes, áztató esőre nem sok esélyünk van. A csapadék területi eloszlását továbbra is szeszélyesnek nevezhetjük, vagyis lokálisan nagy mennyiség is eshet, de lesznek olyan vidékei az országnak, ahol alig esik majd valami.
A front a következő hét elején még itt hullámzik a közelünkben így további csapadékra, záporokra, zivatarokra számíthatunk és hazánk nagy részén folytatódik a mérsékelten meleg idő, ám a hét közepén a hajnali órákban néhol fagypont közelébe csökkenhet a hőmérséklet.
A folytatásban, a hét nagy részének időjárását egy újabb, a Skandináv-félsziget felett kialakuló ciklon alakítja. Országos csapadékot nem várunk ebben az időszakban, de záporok, zivatarok továbbra is kialakulhatnak. A hőmérséklet a hét végéig nem változik jelentősen, ismét mindenütt fagymentes éjszakák, és mérsékelten meleg nappalok várnak ránk.
5. ábra – Az Észak-Európa felett örvénylő ciklon csak a hét utolsó napjaiban hoz melegedést – fotó: MeteoPlaza – Török László
A hét utolsó napjaiban délnyugat felől a korábbiaknál melegebb és jobbára száraz levegő érkezik fölénk, így ekkor ismét emelkedik a nappali felmelegedés mértéke.
Május 12-18:
A hét első napjaiban továbbra is meleg, és eleinte száraz levegő érkezik hazánk térségébe, emiatt ismét kora nyáriasan meleg időre számíthatunk, komolyabb csapadék nélkül. A hét közepétől viszont már elér bennünket az észak-európai ciklon hullámzó frontrendszere, emiatt változékonyabbra, csapadékosabbra fordul időjárásunk. A hőmérséklet nem változik jelentősen, illetve ahol tartósabban csapadékos időnk lesz, ott 20 fok közelében, a naposabb vidékeken 25 fok közelében lesz a csúcshőmérséklet.
6. ábra – Hullámzó frontrendszer hoz változékony időt a hét második felében – fotó: MeteoPlaza – Török László
A hét végére a frontrendszer ugyan szétesik, de labilis levegője velünk marad.
Május 19-31:
Ebben az időszakban a fent említett labilis levegő alakítja nem csak hazánk, hanem kontinensünk nagy részének időjárását is. Markáns időjárási front nem érkezik térségünkbe, így jobbára kora nyáriasan meleg időre számíthatunk, több-kevesebb napsütéssel, napközben erőteljes gomolyfelhő-képződéssel, és az ezzel együtt járó záporokkal, zivatarokkal.
7. ábra – Országos esőre nem, csak helyi záporokra, zivatarokra számíthatunk – fotó: MeteoPlaza – Török László
Lokálisan nagy mennyiségű eső is eshet, hisz felhőszakadás, jégeső is kialakulhat ebben az időszakban, azonban ezek pontos helyét és a lehulló mennyiséget ilyen távra nem lehet még közelítőleg sem előrejelezni. Ám a csapadék lokális jellegéből adódóan nagy valószínűséggel nem marad ki hazánk egyetlen szeglete sem a csapadékból, így több-kevesebb eső mindenütt valószínű.
Összefoglalva
A hónap első dekádjában változatos időben lesz részünk, hisz nyáriasan meleg idővel indul a hónap, de ennek gyorsan véget is vet egy észak felől érkező ciklon. A folytatásban a hónap közepéig mérsékelten meleg, tavaszi időnk lesz. A hónap közepén erőteljesebb melegedésre, majd ismét változékonyabb, pár fokkal hűvösebb időre számíthatunk.
A hónap utolsó dekádjában a helyi hatások alakítják majd időjárásunkat, így ott ahol kisüt a nap, kora nyáriasan meleg időben lehet részünk, ahol viszont tartósabb lesz a csapadék hűvösebb marad az idő. Fagy hazánk nagy részén nem valószínű, de kisebb körzetekben pár napos, gyenge, hajnali fagy nem zárható ki.
A csapadék zömét májusban is záporok, zivatarok fogják adni, emiatt jelentős különbség lehet az ország egyes régiói között. Meg kell jegyeznünk azonban, hogy az utóbbi időben készített számítógépes előrejelzések zöme szerint májusban az átlagosnál csapadékosabb időben lesz részünk hazánk nagy részén.
No és akkor lássuk, mit hoznak a fagyos szentek! Ők valószínűleg az idén sem remekelnek, vagyis hideg, fagyos időre nem kell készülnünk. (Lehet, hogy a globális felmelegedés miatt el is felejthetjük a hozzájuk kötött népi regulákat.) Másik jeles napunkon (vagy annak tájékán), Orbán napján (május 25-e) fagy nem valószínű, az előrejelzések enyhe levegőt prognosztizálnak térségünkbe, ami a fagy esélyét minimalizálja.
Gyenge fagyra május 7-10-e között van esély, de a lehűlés mértéke akkor sem lesz olyan, hogy nagyobb területre kiterjedő fagy fordulhatna elő.
(Megj.:
- A térképeken, a meteorológiában szokásos módon, a magas nyomású területek (anticiklonok) középpontját „M”-el, az alacsony nyomású rendszerek (ciklonok) középpontját pedig „A” betű jelöli.
- A klíma grafikonokon megjelenő információ az OMSz adatainak feldolgozásával készült.
- Az előrejelzést a francia meteociel.fr oldalon elérhető CFS amerikai, hosszútávú előrejelzési modell prognózisára alapoztuk.
Az ilyen távra szóló előrejelzések jelentős bizonytalanságot hordoznak magukban, kísérleti jellegűek, a modell készítői szerint napra, órára szóló, pontos előrejelzésre nem alkalmasak, ám az időjárási tendenciákat mégis jól előrejelezhetik.)
Készítette: MeteoPlaza – Török László
Indexkép: pixabay.com