Október második hetében jelentős ármozgásokat mutattak az olajos növények a hazai piacon. A napraforgómag ára látványosan emelkedett, míg a szójabab ára komoly csökkenést szenvedett el. Közben a repcemag ára is stabil növekedést mutatott. Mutatjuk a legfontosabb árakat és trendeket!
Napraforgómag: robbanás az árakban
Az ipari napraforgómag (ideértve a magas olajsavas fajtákat is) átlagosan 204,9 ezer Ft/tonna áron cserélt gazdát, ami 17 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. A feldolgozók még többet is hajlandók fizetni a magas minőségért:
- Magas olajsavtartalmú napraforgómag (HO): 218,8 ezer Ft/tonna (+21%)
- Nagy olajtartalmú napraforgómag (LO): 192,5 ezer Ft/tonna (+12%)
A nemzetközi piacon is jelentős drágulás volt tapasztalható: Bulgáriában az azonnali exportár elérte a 638 USD/tonnát, míg Hollandiában már 640 USD/tonnáért is kereskedtek a terménnyel.
Fotó: Pixabay
Repcemag: mérsékelt, de biztos drágulás
A repcemag ára a magyar piacon 188,9 ezer Ft/tonnára nőtt, ami 2 százalékkal magasabb, mint egy évvel ezelőtt. A párizsi tőzsdén (Euronext/MATIF) a novemberi elszámolóár 462–472 euró/tonna sávban mozgott. A nemzetközi árak is enyhén emelkedtek: Ukrajnában stabilan 505 USD/tonna, míg Franciaországban 541–558 USD/tonna volt a kikötői ár.
Szójabab: jelentős áresés
A magyar termelők számára rosszabb hír, hogy a szójabab ára 152 ezer Ft/tonnára csökkent, ami 13 százalékos visszaesést jelent. A chicagói tőzsdén a szójabab jegyzése 370–378 USD/tonna, míg a szójadaráé 302–310 USD/tonna között alakult.
A nemzetközi spot árak is mozgásban voltak:
- Argentína (FOB Up River): 421–425 USD/tonna
- Brazília (FOB Paranagua): 445 USD/tonna
- Ukrajna: stabilan 385 USD/tonna.
Kereskedelmi trendek
Az olajmagok külkereskedelmében is érezhető a piac újrahangolódása. A 2025. január–augusztus időszakban:
- Repcemag export: 285,1 ezer tonna (–29%)
- Napraforgómag export: 200,8 ezer tonna (–18%)
- Szójadara export: 109 ezer tonna (+33%)
- Ugyanakkor a szójadara importja is nőtt, elérve a 428,7 ezer tonnát (+17%).
Kiskereskedelmi trend: étolajárak mozgása
A napraforgó-étolaj beszerzési ára is emelkedett:
- Gyártói márka: 612 Ft/liter (+14% éves szinten)
- Kereskedelmi márka: 566 Ft/liter (+26%)
Ez az áremelkedés a napraforgómag drágulásával párhuzamosan zajlik, és várhatóan hatással lesz a fogyasztói árakra is.
Forrás: Agrárközgazdasági Intézet
Indexkép: Pixabay