A kertészkedés korántsem olcsó hobbi. A háztartási eszközök, vegyi áruk és kertészeti termékek ára az elmúlt évben jelentős emelkedést mutatott, ami a hobbikertészek pénztárcáját is erősen érinti.
A virágföld, a növényvédő szerek és a palánták akár 10–12%-kal is drágábbak lehetnek a tavalyi árakhoz viszonyítva, és a kerti szerszámok ára is jelentősen emelkedett.
Palánták és vetőmagok
A palánták és vetőmagok a szezon nélkülözhetetlen kellékei. Azonban a KSH friss inflációs adatai szerint a kertészeti termékek kategóriájába sorolt árucikkek – ahová a palánták és vetőmagok is besorolhatók – 2024-ben átlagosan 7%-kal, 2025-ben pedig további 6%-kal drágultak.
Az áremelkedés hátterében egyrészt a szállítási és energiaárak növekedése, másrészt a megnövekedett kereslet áll – ugyanis újra reneszánszát éli a saját termesztésű zöldség és virág.
Spórolási tippek
Aki körültekintően tervez, az amellett, hogy költséget spórolhat, még sokkal nagyobb élményt is átélhet, mint egy kész palánta megvásárlásával. Hasznos lehet:
- a magfogás otthon – ha egyszer már termeltél egy jó tulajdonságokkal rendelkező paradicsomfajtát, akkor a magok megvételével a következő évben ezeket is felhasználhatod
- a palántacsere – sok kertész közösség kínál cserelehetőséget
- a vetőmagok megvásárlása télen – érdemes még szezon előtt megvenni a magokat
A kertészkedés nem az olcsó hobbik közé tartozik – fotó: pixabay.com
Növényvédelem és tápanyagpótlás természetes megoldásokkal
A gondosan elültetett palánták megvédése és táplálása elengedhetetlen ahhoz, hogy egészséges termést kapjunk. Ehhez azonban gyakran van szükség különféle növényvédő szerekre és tápanyagpótlókra – ezek ára azonban az elmúlt évben jelentősen megemelkedett.
A KSH adatai alapján a „háztartási vegyi áruk” kategória – ahova a növényvédő szerek is beletartoznak – 2024-ben 12%-os, 2025-ben további 9%-os áremelkedést mutatott. Ez nagyon érzékenyen érinti azokat, akik nagyobb veteményessel rendelkeznek, vagy rendszeresen használnak speciális készítményeket (például réz- és kénalapú gombaölőket, lombtrágyákat, levéltetű elleni szereket).
Szerencsére sok esetben léteznek természetes alternatívák a költséges vegyszerek helyett:
- csalánlé permet – természetes rovarriasztó és tápanyagforrás
- fahamu – kiváló káliumforrás, főleg gyökérzöldségekhez alkalmazható
- komposzttea – ami egy élő mikroorganizmusokkal dúsított tápoldat
- tejes víz (1:10 arányban) – hatásos lisztharmat ellen
- fokhagyma- és szódabikarbónás oldat – használható enyhébb gombás fertőzések megelőzésére
Ezek az otthon is elkészíthető költséghatékony megoldások környezetbarát alternatívát jelentenek. Nemcsak spórolásból érdemes alkalmazni őket, hanem a vegyszermentes kert iránti elköteleződés miatt is.
A virágföld és balkonládák áremelkedése
Aki 2025-ben virágföldet, balkonládát vagy nagyobb kaspókat szeretne vásárolni szembesülhet a ténnyel: ezek ára ma már jelentős kiadási tétel.
A KSH inflációs statisztikái szerint a „kertészeti termékek” kategóriába tartozó árucikkek – amelyek közé a virágföld és kisebb kerti kiegészítők is sorolhatók – 2024-ben átlagosan 7%-kal, 2025-ben pedig további 6%-kal drágultak. Egy 50 literes általános virágföld ára ma már sok helyen 2 000 Ft körül mozog, míg a szebb kaspók és balkonládák akár 4000–6 000 Ft-ba is kerülhetnek.
Hogyan spórolhatunk a díszkertben? Például:
- ha van rá lehetőségünk, készítsünk házilag komposztot – egyrészt tápanyagban gazdag, másrészt segít a kerti hulladék hasznosításában is
- használjunk újrahasznosított edényeket – régi vödrökbe, ládákba is lehet ültetni
- alkalmazzunk többutas ültetést, azaz egy nagyobb edénybe többféle növényt is ültethetünk, csökkentve ezzel a szükséges föld- és kaspómennyiséget
Ezekkel az ötletekkel egyrészt pénzt takaríthatsz meg, másrészt fenntarthatóbbá is teheted a díszkerted kialakítását.
A kertészkedés nem az olcsó hobbik közé tartozik: a virágföldtől a palántákon át a növényvédő szerekig majdnem minden termékkategória érezhetően drágult. Ennek ellenére a kertészkedés népszerűsége töretlen, hiszen a saját kert nemcsak friss zöldséget, színes virágokat és tiszta levegőt ad, hanem mentális kikapcsolódást, önellátás-élményt és természetközeli örömöket is biztosít. Ezeket az élményeket pedig nem lehet pénzben mérni.
Forrás: hungarianpress.hu
Indexkép: pixabay.com